1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.250
    Допаѓања:
    124.559
    Не, тоа е еднократна помош за погреб која ги следува оние кои платиле за погребот. Секој пензионер кога ќе умре, неговото семејство зема еднаш 20-30 000 денари(или оној кој плаќал за погребот). Ке си земаш детски додаток и понатаму.
     
    На lunicka и Daleron им се допаѓа ова.
  2. Shaly

    Shaly Нов член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo,Ve molam da mi pomognete vo vrska so problemov.

    Tatko mi pred 15godini bil zirant na negov prijatel. "Prijatelot" ne go plakjal so godini kreditot, pa na tatko mi e praten izvrsitel. Znam deka zirantot treba da go ispalakja kreditot dokolku ne go plakja baratelot na kredit, no toj negov "prijatel" ima imot(kukja,nivi,kola) i isto taka raboti(no ne e prijaven,najverojatno da ne mu gi zamrznat transakciite).Me interesira dali moze so sudska postapka da se resi problemot, potocno tatko mi da bide osloboden kako zirant, bidejki sepak baratelot na kredit e tuka vo Zemjava, ima imot, pa bi trebalo nego da go gonat seuste..
    Vi blagodaram :)
     
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ако имотот не е на негово име татко ти ќе си плаќа.
     
  4. Gjurgja

    Gjurgja Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Me interesira dali moram posle razvodot koj e vo procedura ,moram da ja napustam kukata Kukata e na ime na negoviot pocinat tatko Prethodno imav pisano za mojot problem . Vo nekakov brak sum 26 god . a nemam kade da odam , a finansiski mislam da odam pod kirija ne mozam da izdrzam . Vi blagodaram
     
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Нема да ја напуштиш, било на чие име е ти си таму 26 години и заедно сте стварале. Консултирај адвокат.
     
  6. veliche.sk

    veliche.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Koleski i kolegi, dali moze da se stekne pravo za polaganje na pravosuden ispit ako staziram kaj notar ili izvrsitel, i ako da, dali e potreben istiot vremenski period od edna godina.
    Barav vo zakon za advokatura ama nisto ne najdov. :(
     
  7. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Да може,а стажирањето ќе ти биде 1 година ако имаш 300 кредити по ЕКТС..а не си нашла во законот за адвокатура бидејќи овие работи ги има во законот за правосуден испит
     
    На veliche.sk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Gjurgja

    Gjurgja Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ne sakam da bidam dosadna no ve molam da mi odgovorite Dali moze sega koga ke odam na glavna rasprava za razvod da ne se soglasam so razvodot , ne od ljubov samo da pomine vreme da vidam da se snajdam za stan , ili mi odgovorivte deka ne moze da me izbrka od kukata ,bez razlika sto e na ime na negoviot pocinat tatko .I ako moze kolku dolgo moze toa da go odugovlecam .I dali postoi opcija nekoja kukata ima dva sprata jas so nekakvo resenie od sud da go nateram toj da zivee na eden , a jas na drugiot sprat so decata ?
    fala vi mnogu ke mi pomognete .
     
  9. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Прво, неможеш да одолговлекуваш ако веќе си примила покана за рочиште, а на суд и да не се согласиш со разводот е ирелевантно затоа што мажот ти сака да се разведе.
    Друго, за куќата, таа не е имот стекнат во брак па да бараш дел од неа па кога ќе се разведете, кога ќе биде донесена пресудата автоматски брачната заедница престанува и ќе мора да се отселиш од таму.
    Е сега, имаш право да го делите целиот имот што сте го купиле додека сте биле во брак, тука спаѓа и мебел, автомобил, некоја недвижност нива на пример и сл. од тоа можеш да бараш дел а не и од куќата.
    А децата каде ќе бидат, како ке ти ги додели децата на тебе судот ако немаш стамбени услови?
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Сега колку што знам разводите не одат долго.Две рочишта и на третото е крај.
    А за имотот-тоа е сосема друга постапка.Прво ке се разведете, па после некој од вас двајца ке покрене постапка за делба на имот и тогаш ке се решава тоа.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Браво, развод е едно. а постапка за делба на имот е друго. Не смее да те избрка додека постапката за делба на имот не се заврши, без разлика што сте разведени.
    @mila89 те молам кога не разбираш не одговарај.
    @Gjurgja без разлика на разводот, оди на рочиште разведи се, ама ти ќе си седиш таму додека не се решат имотно правните односи, а тоа е долг процес. Ја имаш целата моја поддршка и ако сакаш пиши ми ЛП.
     
  12. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Kade napisav jas deka zaedno so razvodot ke se resava i za imotot? I kazuvav opsto kako stojat rabotite i sto i sleduva. Odma pa ako ne se stavi kapacr ne ve biva znaci
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Овде кажа и не мора да се сели додека не се решат имотно правните односи.
     
  14. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Ама она сака спрат од куќа бе човече, да живеат во заедница а да се разведени. Можеби грешка се изразив, не требаше да кажам дека одма треба да се исели ама фактички не и припаѓа дел од куќата така да, прашање на време е
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Значи:
    нека тече разводот и таа нека си ќути и нека си седи таму во куќата..ке помине многу време (6-7 месеци) додека се поднесе тужба за делба на имот, а за тоа време нека си бара чаре
     
    На Daleron и mila89 им се допаѓа ова.
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Правни совети или панѓур.
    Се читате што пишувате?
    Правници ако сте замислете се убаво.
    Како да дели имот кој не е ЗАЕДНИЧКИ ИМОТ. Имотот не може да биде на име на починатиот свекор, туку мора да имало после тоа распрелба на имотот, ако немало тестамент по пат на наследување да припадне на сопругата и децата. Ако свекрвата е жива нема да можеш никако да делиш нејзин дел.

    Согласно Законот, се она што брачниот другар го имал пред влегување во брак, го стекнал во брак врз основа на подарок, наследство или легат, како и оние ствари кои се стекнати во бракот а служат исклучиво за неговите лични потреби претставува негов ПОСЕБЕН ИМОТ, и не се смета како заеднички имот.

    Е сега имотот во кој двајцата учествувале, бидејќи се работи за 26 години брак се подразбира дека учествувале во него и двајцата на некој начин.
    Од друга страна како заеднички имот ќе се смета имотот кој го стекнале со некоја правна работа, на пример го купиле, го отплаќале на рати итн.па дури и ако едниот од нив не работел а сепак на некој начин придонесувал во брачната заедница, со одгледување деца, грижа за семејството...

    Дека така лесно ќе успее да земе спрат од куќа и не баш,според мене, ама да не нагаѓаме само вака полулаички и да даваме лажни надежи, посети адвокат.
    За вакви работи навистина треба добар совет од адвокат, а не од форум.
     
    На Macuska89#, kolovoz и galapce им се допаѓа ова.
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Колку поштури податоци такви и одговори.:)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    За жал ништо не можете да направите за да го сопрете извршувањето. Кај должничко доверителските односи, доверителот и извршителот имаат право да одбираат од кого ќе го наплатат долгот, бидејќи должникот и жирантот се солидарни должници. Затоа извршителот секогаш извршува од оној од кој најлесно би се наплатило. Откако ќе заврши оваа постапка, татко ти како жирант има право да поведе друга постапка за регрес против вистинскиот должник и на тој начин да си ги наплатите парите што сте ги платиле за друг.
     
  19. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Би сакала да ве прашам имаме закажано судење на апелационен суд нареднава недела дали тогаш ке ни се прочита одлуката на судот во врска со предметот или после тоа ке чекаме??????
     
  20. LaPlate

    LaPlate Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Dobro vecer na site.
    Makata me natera da baram resenie za problemot na site strani zatoa i resiv ovde da prasam za besplaten sovet.
    Imeno, se raboti za Dogovor za gradenje kukja vo Centar. Vo toj dogovor se raboti za 2 parceli koi se edna do druga i na koi e postavena zaednicka markica za gradenje. I po dve godini investitorot seuste ne zapocnal so gradba na istata lokacija a poradi propusti na nasite advokati vo Dogovorot raskinuvanjeto na istiot e ne preciziran.
    Poradi nesakanje od strana na Investitorot da izvrsi promena na proektot, do sega ne e izdadena Dozvola za gradenje. Do sega nemame na pismeno nisto vo vrska so toa, a na sekoj nas obid da se dostavi pismeno baranje do istiot naiduvame na neprifakjanje na pismata od strana na istiot. Dogovorot gledano od denot koga e overen e vekje istecen, t.e. se izminati 24 meseci, so toa sto edinstven datum vo Dogovorot e onoj na naslovot na koj den e napraven i overen notarski.
    Poradi toa (nemanje zelba od strana na Investitorot da se resi baranjeto na opstinata) barame izlez vo prodazba na zemjisteto preku oglas pa me interesira dali poradi zaednickata markica postojat pravni precki da se prodade ednoto zemjiste, t.e. da smeni sopstvenik.
    Bi sakal dokolku nekoj pravnik ima zelba, da napravam sredba so istiot i da mu go prezentiram Dogovorot....
    Pozdrav.