1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Па нивно право е да си бараат наплата на долгот, а твое право е да приговараш на застареност.
    Они си пробуваат да си наплатат застарен долг, и ако ти не реагираш и си платиш, нив им одговара
     
  2. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    ви благодарам на сите на исцрпните одговори,но моето главно прашање беше-ДАЛИ МОЖЕМЕ ДА ОТКУПИМЕ СТАН ДОБИЕН ВО 1991ВА ГОДИНА АКО ВО МЕЃУВРЕМЕ МАЈКАМИ ДОБИЛА ДРУГ НЕДВИЖЕН ИМОТ,ОДНОСНО КУЌА? односно,во моментот на добиванје настанот,немало имот,но после се стекнал
     
  3. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    а како да проверам за таја и таја адреса и на тоа име,дали има долг,дали е застарен и дали има шансаза присилна наплата?
     
  4. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    @macamaca24
    Затоа и ти го пратив линкот да си го прочиташ.
    На крајот кај што се напишани условите за откуп на стан вели
    Лицата ќе можат да го остварат правото на закуп односно откуп на станот доколку ги исполнуваат следниве услови:

    – да се државјани на Република Македонија;
    – да се со постојано место на живеење во општината во која се наоѓа станот кој е предмет на закуп односно откуп
    – да се вселени и да го користат станот кој е во сопственост на Република Македонија пред 13 август 2009 година и
    лицето, неговиот брачен другар и сите членови на неговото заедничко домаќинство да немаат стан, куќа или куќа за одмор или деловен простор во нивна сопственост или да не се корисници на друг стан или деловен простор во државна сопственост на територијата на Република Македонија.

    Не е важно времето кога мајка ти го стекнала правото на сопственост на недвижниот имот - куќа, туку дека во моментот односно во времето на поднесување на барањето за откуп на станот, мајка ти е сопственик на друг стан или куќа.
     
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Море им вратив не баш се и прифатија :)
     
  6. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    правото на користењето на станот е стекнато кога сме немале кука,а сега треба само да доплатиме за да го откупиме.....каде одат досега вложените пари во случај да немаме право да го откупиме????/
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ти си имала Договор за закуп со државата со јасно дефинирани членови и нема љутиш. Досега вложените пари се наемнина што сте ја плаќале и отишле во Буџетот т.е во нечиј џеб.
     
  8. Hogarica

    Hogarica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    42
    Во 2006-2007 г. имав кривична пријава која се заврши со парична казна ,која е потврдена од Апелационен суд.Сега сакам да ја повторам постапката со барање за вештачење на единствениот доказ кој би докажал дека сум невина.Ме интересира дали ваквите дела застаруваат,и дали вреди да се губат нерви и пари,после толку време?
    Тоа ми е и единствениот начин да се обидам да се вратам на работа.
    Ве молам за одговор.
     
  9. Twins2007

    Twins2007 Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Почитувани, имам проблем кој ми го наметна Македонска банка во стечај.Имено без апослутно никакви физички докази ми носат пресуда од Апелационен суд за исплата на долг од 2007 година. Наводно сум подигнала пари од нив како кредит а немаат прилог ниту договор,ниту исплатно ливче, туку само некоја картица без печат и потпис од институција.Ми книжеле и некои уплати од моја страна од кои последната е на 30,07,2007 година а јас во тој период бев на неонатологија со моите новородени близначиња. Може ли некој да ми даде памет што сега понатаму,дали е ова крајна фаза или може ли некаде да ја барам правдата.
     
  10. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Ke fatis dobar advokat I ke podnesete zalba za vtorostepenata sudska odluka. Pozdrav.
     
  11. Twins2007

    Twins2007 Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Ilyan, фала на одговорот, но адвокат ми вели дека од пресуда на апелација не може понатаму зошто за до Врховен да се оди бил мал износот,и затоа прашувам дали е ова крајна инстанца за вакви случаи како мене а кои со Мак.банка ги има многу.
     
  12. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Девојки, едно инстант прашање, би ми било од корист ако некој може да ми одговори.
    Ме интересира кои се последиците за лажно пријавување кривично дело?
     
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267

    Лажно пријавување на кривично дело Член 366 (1) Тој што ќе пријави друг дека сторил кривично дело за кое гонењето се презема по службена долж-ност, а знае дека не е сторител, ќе се казни со затвор од три месеци до три години. (2) Тој што со подметнување траги или предмети на кривично дело или на друг начин ќе предизвика поведување на кривична постапка за кривично дело за кое гонењето се презема по службена должност против лице за кое знае дека не е сторител ќе се казни со затвор од една до три години. (3) Тој што ќе пријави дека сторил кривично дело за кое гонењето се презема по службена должнот, иако не го стори ќе се казни со парична казна или со затвор до три месеци. (4) Со казната од став 3 ќе се казни и тој што ќе пријави дека е сторено кривично дсло за кое гонењето се презема по службена должност, иако знае дека тоа дело не е сторено
     
    На Macuska89# и Daleron им се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ве молам дали има некој вработен во некоја скопска општина или бар да ги разбира работите околу префрлање на земјиште сакам да прашам нешто.
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Префрлање на земјиште било во кој вид е, се прави (пред се пријава во суд) на нотар па катастар. Е ега ако се работи за сопственик кој што сака да го трансформира земјиштето од индустриско во градежно земјиште има други процедури.
    Прашањето ти е ептен тапа, извини.
     
    Последна измена: 24 април 2015
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Прашањето не ми е поставено, извини. Дали си професионално поврзана со оваа проблематика или имаш искуство да образложам по детално или во лп, да не замарам тука????
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Здраво феминки,
    Ме интересира на кој начин може да се вклучи невладина организација како набљудувач на судски спор против државата? И каде се можам да се обратам доколку не добивам никаква правна заштита од државните органи кои во случајот за кој се работи не постапуваат против законот?
     
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Почитувани феминки
    Бидејки не сум правник и не се разбирам во тие работи сакам да ве прашам , имам баба од татко ми мајка , баба ми сака да му препише на татко ми земјиште од 3000квадрати , сега да ве прашам кои документи требаат да се спроведе процедурата и колку би идело данок за да платиме

    однапред благодарам
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Данокот треба да ти го каже нотарот, или од општината. Ако е договор за дар тогаш е 5% од проценетата вредност на имотот, што секако зависи многу од тоа какво земјиште е.
    Одете на нотар и ќе ви каже се што треба.
     
  20. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    6.096
    Пол:
    Женски
    феминки ми треба мала помош. имам еден проект кој е на другарка дете кој и е за во школо и ја интересира следново (проектот е на детето): има проект за договор за купопродажба и во 2-от член продавачот му гарантира на купувачот дека е едеинствен и вистински сопственик на недвижниот имот, дека го стекнал законски и слични некои работи. адвокатот кај кој бил детево му го објаснило членов и му кажало некое право со кое е поврзан членов ама не му текнува кое е тоа право. е сеа ако можете да помогнете. а за правото што не го знае не го учеле во школо. ви благодарам однапред на одговорот.