1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Па да, ти зборуваш за приватни исправи составени од адвокат, за кои мислиш дека само со штембилот на нотарот стануваат јавни исправи (facepalm), а јас ти зборувам за начинот на кој таквата приватна исправа навистина станува јавна исправа ;). И знам убаво што зборувам.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jordanco

    jordanco Нов член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    znaci se sluci soobrakajka na raskrsnica vo koja imav prednost , vozev na bulevar a toj od sporedna ulica mi go presece patot taka da jas udriv vo nego , no problemot e vo toa sto i dvajcata bevme pod dejstvo na alkohol , pa me interesira koj e vinoven i dali stetata ke ja isplati osiguritelnata kompanija i koja e postapkata - odnapred vi blagodaram
     
  3. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.794
    Пол:
    Женски
    Дали може да се поднесе тужба без адвокат?
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.794
    Пол:
    Женски
    Некој?
     
  5. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Да, може
     
    На pravnicka2 и senza.parole им се допаѓа ова.
  6. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.794
    Пол:
    Женски
    Те молам, ако не ти е тешко, во ЛП објасни ми накратко која е процедурата.

    Однапред фала ти.
     
  7. dora5555

    dora5555 Нов член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,

    Bi sakala da ve zamolam dokolku mozete da pomognete...problemot e sleden..soprugot mi e pocinat i jas dobiv resenie deka sum negov edinstven naslednik, medjutoa za nasleduvanje imase samo 18000 den. koi bea vo edna nasa banka, nisto drugo nemase navedeno vo resenieto za nasledstvo..sega imam pobaruvanje od izvrshitel suma koja e 200000 den. a dolgot se vodese na ime na mojot soprug, pa me interesira dali e zakonski toa vo red, i dali sum jas dolzna da go vratam dolgot..Odnapred vi blagodaram
     
  8. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Ќе ве молам некое правно лице да ми пише како оди постапката за судска забрана за приближување и која документација е потребна?
     
    Последна измена: 10 октомври 2015
  9. forumka

    forumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    31
    Итно ми треба некој добар адвокат со оваа специјалност: Работни односи / Социјална заштита
     
  10. Bucenko

    Bucenko Нов член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Itno, mi treba preporaka za dobar advokat za kompliciran razvod, potrebno mi e da dokazam deka mm me maltretira podolgo vreme psihicki i fizicki, sakam jas da dobijam celosno staratelstvo vrz sin mi i deka mi se zakanuva deka ke mi go zeme sin mi bidejki ke tvrdi deka sum psihicki nezdrava, a seto toa vodi kon psihicko i emocionalno povreduvanje. Sega me ucenuva ili na psihijatar ili razvod, vprocem i porano vaka me ucenuval a i mi se zakanuval deka ke potplaka doktori. Vtora molba e za preporaka za dobar advokata specijalnost za rabotni odnosi od oblasta na drzavna sluzba za sostojba na mobing. Blagodaram odnapred
     
  11. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Ako ima nekoj advokat ili notar na forumov neka mi pise vo inbux , mi treba iitno
     
  12. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    kolku plativte ako ne e tajna ?
     
  13. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
  14. hope123

    hope123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    на адвокат не бев, сама го составив договорот пошто ми побара 4800 за работите да ги брка тој, плус нотар незнаеше колку ќе чини. шаблонот за составување го најдов на интернет само ги сменив податоците.
     
  15. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    a na notar kolku plativte ??? danok plativte li ??
     
  16. baba_kata

    baba_kata Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    dragi moi notarite se golemi apasi, vrtat milioni eura,ama so da se prai
     
  17. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Ne plakja nisto.ke mu go prepise kako podarok i ste oslobodeni od danok na nasledstvo i podarok
     
  18. hope123

    hope123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    ќе платам 4400ден незнам за што (ваљда за промената по квадратура се рачуна) плус 180 ден за документот, а од данок сум ослободена пошто е подарок од прв ред
     
  19. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е за тука ама ако некој знае ве молам да ми пише. Мм има фирма која веќе неколку год не функционира т.е нема вработени само он е должници нема а и он не должи никому освен на државата за придонеси и фирмарина што нема платено 3-4 години. Е сега сакаме да ја ставиме фирмата под стечај или која е најдобра опција за да се затвори фирмата, за да не се трупаат повеќе сметки. Дали за ова треба адвокат или сметководителот ја брка работата, или можеме и сами да завршиме некој дел од постапката за помалку пари и колку чини целава постапка.
     
  20. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Vo ovoj slucaj najdobro e da povedite stecajna postapka, koja ne mora da ja vodi advokat dokolku znaete koi dokumenti treba ili imate nekoj da vi objasi kako se vodi postapkata, megjutoa najcesto ja vodat advokati za da se zavrsi pobrzo i poefektivno rabotata. Ama pred bilo sto da pravite, najprvo proverete si vo Centralen registar dali firmata mozebi se naogja na spisokot za neaktivni subjekti i e na spisok za brisenje.