1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ако има некое правно лице ако може да ми пише лп ми треба совет.
     
    На baba_kata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. baba_kata

    baba_kata Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    pa ako ima nekoj pravnik moze da ti pise, a deka kje se najde nekoe "pravno lice" da ti pise, ne veruvam :)))
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Има,има правно лице,и сигурно ќе одговори:)
     
  4. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    ^Ми пишаа веке ;)
     
  5. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Вака ми дојде од нотар дека треба да ги платам некои сметки , и морам да ги платам :( Работата е што на мојата сметка чекам да ми стигнат многу пари , е сега ми е страв дали ке ми ја блокираат сметката па не ке можам да ги извдадам парите , или само износот што го должам ке ги повлечат ??? помош
     
  6. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Здраво, јас пред неколку години вадев виза за Мароко исто во Софија, и многу брзо одговараа, цела комуникација одеше на маил. Единствено што треба да одиш таму да ја подигнеш визата или некоја агенција да оди за тебе, а ќе ти наплати 100 евра по пасош! |(
    Кога отидовме таму, самиот амбасадор дојде да ни ги даде пасошите, значи лично и да ни даде совет за во Мароко, не распраша како сме решиле баш таму да одиме на одмор, итн. Сакам да кажам намерно не би ја влечел работата. Пиши ми ако сакаш да ти дадам на кој маил пишувавме ние.
     
  7. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Ke ti go povlechat iznosot shto go dolzis, so kamata, plus izvrshni trosoci
     
  8. baba_kata

    baba_kata Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    mozebi i ne moras, razmisli ubavo i vlozi prigovor vo rok, so toa ke sprecis izvrshuvanje!!!
     
  9. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    не се застарени , застареност се рачуна од пред денот кога ке стигне писмото од нотарот ..
     
  10. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    феминки прашувам за роднина за отварање своја фирма како трговец поединец , дали може сам да си ја отвори фирмата со поднесување документи во Ц.Р. или мора преку агент ?
     
  11. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Пак јас :) мора преку агент затоа што сега елетронски се поднесуваат документи во вид на електронска пријава која може да ја прави само рег. агент- адвокат или книговодител
     
  12. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam za latinicata, toj dolg za koj sto kazuvas e Platen nalog. Notarski odat UPDR. Br. Izvrsni trosoci nema da platis.
     
  13. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    ИТНО ! Сакам да пријавам вработен во МРВ со образложение дека ми го крие изводот.Кај треба да се обратам и што треба да направам против човеков?
     
  14. Јура

    Јура Нов член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Државен управен инспекторат.
     
    На m.i.g му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bebu6ka

    Bebu6ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Ве замолувам за помош живееме со баба на мажотми куќата е на незе за да ја префрлиме куќата на мажотми ни бараат 3% од вредноста на куќата данок бидеќи свекорми е жив нотарот ни рече за да не плаќаме данок да ја префрлиме на син и (свекорми) и тој да ја префрли на мажитми ама ние не сме во добри односи со него затоа отпаѓа таа идеа дали некој имал вакво искуство дали има друг начин ве молам за одговор.
     
  16. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    морат да платите данок , ослободени се наследници од прв наследен ред , а од втор наследен ред се плака 3% , свекорти немат да платит данок доколку му ја префрлите на него куката , ама ете не сте во добри односи
     
  17. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Ми треба правен совет. На маж ми му дојде нотарско решение во рок од три дена да плати некој долг за телеком (земаа телевизор на рати, телевизорот е исплакан секој месец-можеби се каснеше но за тоа си имаат платено камати, сите сметки ги чуваме), мислам износот на фактуите е смешен- 50, 200, 100 ден, освен една од 11 000...
    Како оди постапката сега, треба приговор, жалба?
    Ова е ненормална работа, баш пред некој ден бевме прашувавме колку рати имаме, никогаш ништо не кажале, маж ми се јави и кај нотарот и кај адвокатот ни самите не знаат од што е тоа..
    Ако се поднесе приговор има ли шанси да се одобри?
     
  18. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    прво пробајте во Телеком да прашате да се договорите со нив...нотарот не знае ништо, бидејќи тој донесува само решение врз основа на фактурите, не прашува што како...ако се договорите со доверителот во случајов Телеком да платите без да ве дадат на извршител тогаш тоа ќе ви е најдобро решение..ако не,може да поднесите приговор кај нотарот во рок од 8 дена од приемот на решението и тој предметот ќе го достави на суд па потоа таму ќе се докажувате..само ако го изгубите спорот рачунајте дека трошоците од постапката ќе паднат на вас, плус долгот плус трошоците од кај нотарот..ако не, најубаво консултирајте се со адвокат ако сметате дека сте во право
     
    На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Фала најмногу на одговорот, не ми е јасно секој месец одиш во салони, прашуваш уште колку должиш, плаќаш рата, зошто никој не го кажал овој трошок, никаде не пишувало на фактурите дека има заостанат долг, бројот на фактурите на кои што се повикува нотарот и извршителот ги имаме платено и ги чуваме, од кај доаѓаат тие смешни суми од по 50, 100 ден од фактура се чудам....

    Како и да е фала на одговорот... :)
     
  20. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    штом е така со сметките во Телеком директно, ќе бараш правна служба или некој менаџер или слично не тие по салоните, ќе си средиш се и да ти дадат нешто црно на бело дека ти е средено ако успееш да средиш да не те дадат на извршител пак...ако средиш со Телеком сепак трошоците на нотарот ќе мораш да ги платиш ти т.е. ако ти побараат од Телеком зошто штом е донесено решение веќе се направени трошоци и Телеком ги има веќе платено значи сигурно ќе ти бараат да им ги надоместиш
     
    На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.