1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. AntonijaSkopje

    AntonijaSkopje Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    141.Оставителот има дедо и баба и двајца чичковци а во лозата по мајка немаживи наследници. Бабата ќе добие

    145.Оставителот има две сестри, двајца браќа и два сина – внуци од пораноумрен брат. Секој од синовите на порано умрениот брат ќе наследат по.


    146.Оставителот има баба и дедо по мајка, дедо по татко и двајца чичковци.Секој од чичковците ќе наследат по

    148.Оставителот има брачен другар, три сина, ќерка и две внуки од пораноумрена ќерка. Секоја од внуките ќе насле

    Ајде консултација и за овие прашања од наследно????
     
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    141. Една половина, бидејќи од страната на мајката нема баба и дедо ниту нивни наследници па бабата и дедото од таткова страна ја земаат и нивната половина одн.целиот имот го делат на пола, чичковците не треба да збунат, тие се од таткова страна. Да имаше наследници од баба и дедо од страна на мајката, ќе беше поинаку.

    145. Секој од двајцата внуци добива по 1/10
    Петина браќа и сестри делат на пет, едната петина од умрениот брат се дели на две ако сите петини ги поделиме на две, внуците од умрениот брат добиваат по една десетинка.

    146. Чичковците добиваат по една осмина.
    Едната половина ја делат бабата и дедото по мајка а од другата половина 1/4 добива дедото, бидејќи чичковците се по лоза на таткото, делот кој би припаднал на бабата по таткова лоза го делат чичковците.

    148. Секоја од внуките добива по 1/12
    Брачен другар, три сина, две ќерки од кои едната умрена, тоа се шест еднакви делови. Едната шестина од умрената ќерка ја делат двете нејзини ќерки-внуки. Ако сите шест дела ги поделиме секој на два, излегуваат дванаесет дела од кои по едно делче припаѓа на внуките.

    Јас мислам дека е вака.
    Има ли некој поинакви одговори кои би ги објаснил?
     
    На AntonijaSkopje му/ѝ се допаѓа ова.
  3. angela84

    angela84 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    kako bese vcera na gragansko? ajde kolegi znaete deka sme vo neizvesnost !!!
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. angela84

    angela84 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    kolegi kade ste? ajde spodelete kako ide polaganjeto?
    i bi zamolila koj gi ima megunarodno da mi pomogne-zaglaviv so toa :(
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AnastasijaaaJ

    AnastasijaaaJ Нов член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali bi mozel nekoj da postira link od koj sto se simnuvaat prasanjata za pravosuden ispit, bidejki kaj mene se javuva nekoj problem okolu pristapot? Odnapred Vi blagodaram
     
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Кога ќе го отвориш линкот и ако после бирање на министерство за правда не ти го дава правосуден испит, само освежи ја страната и пробај пак, некогаш знае да зеза нешто.

    http://e-prasanja.mk/QBank/PublishQuestions/
     
  7. angela84

    angela84 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Ke moze li pomos za 80,84,86,87 i 97 prasanje od megunarodno?
     
  8. Domasarka

    Domasarka Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Aj ako moze i na mene da mi gi pustis prasanjata jas gi imam trudovo, ustavno i upravno da se proverime pozdrav na n.trpkovska@hotmail.com
     
  9. angela84

    angela84 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    pravnik90-pisimi na angela_vesna@yahoo.com, ke ti pustam sto imam megunarodno, ako mozes pustimi gragansko i trgovsko pa da sporedime-pozdrav
     
  10. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Ова е тема каде што се споделуваат информации околу правосудниот испит и ако имате нешто споделете го со сите или прашајте за консултација.
    А лични мејлови можете да разменувате и да си споделувате и договарате преку лп, не е фер кон другите.
    Особено не е фер што некој тука споделува одговори а некој го користи просторов за да договара лични виртуелни средби.
    Поправете ме ако грешам.
     
    На senza.parole и AntonijaSkopje им се допаѓа ова.
  11. AntonijaSkopje

    AntonijaSkopje Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе ако имате прашања и одговори споделете ги за сите затоа и тема на форумов е правосудниот испит ...........
     
    На NinaIva му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AntonijaSkopje

    AntonijaSkopje Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    На кој начин ги обработувате студиите на случај??????????
     
  13. pravnik90

    pravnik90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Poloziv se :D Luge noviot nacin na polaganje e super, za razlika od stariot, da bideme realni. Inaku prasanjata se tie, nemaat smeneto nist. Studiite na slucaj se malku poteski, ako nemate uceno i od zakon, zatoa sto gi imas dostapni vo elektronska forma zakonite pri polaganje, no mora da znaes kade sto ti se naoga. Prakticniot del imas po edna studija, so 6 prasanja po 10 mozni odgvori, no za da polozis mozes da utnes samo edno prasanje.Teoretskite delovi za gragansko i krivicno bea poteski, zatoa sto vo odgovorite imate poveke slicni kombinacii, za da se zbunite. No sepak ako naucis, nema problem. So lesno na site
     
    На AntonijaSkopje, Abeja, Makide и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Makide

    Makide Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    325
    Честитки за положениот правосуден испит pravnik90:party:
    Може ли само да појасниш какви беа прашањата од студијата, мислам во која смисла беа поставени прашањата, дали во смисла каква ќе биде одлуката или ........

    Поздрав,
     
  15. pravnik90

    pravnik90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Граѓанско ми се падна случајот 27

    Едно прашање беше до кога Методија може да поднесува НОВИ ДОКАЗИ, одговори имаше во стилот до првото рочиште на главна расправа, до последното, на кое било рочиште на главната расправа, најдоцна на подговтиветлонот и слично.

    Второ прашање беше за правата на брачниот другар на методија, тоа ви е во член 1027, имаше повеќе комбинации.

    Трето прашање беше за предметот на отстапување, имаше одговор како во став 1 од 1024

    Четврто прашање беше за отповикување на договорот поради: крајна неблагодарност, морална неблагодарност, обична и слично,

    Петто прашање беше за задржување на правата, повеќе слични комбинации за член 1026 комбинција за двата става 1 и 2, едниот беше за доживотна рента, друго само за еден од нив,

    Шестто беше за условите на полноважност, став 1 и 2 од 1023, дека треба сите да се согласат во писмена форма и во суд, повеќе комбинации
     
    На AntonijaSkopje и Makide им се допаѓа ова.
  16. pravnik90

    pravnik90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Кривично ми се падна случајот 13

    Од член 497 од ЗКП од 2010 година

    Едно прашање кој ќе суди во постапка по приговор на казнен налог, на главна расправа, имаше судија поединец, тројца судии, и други комбинации, јас заокружив за судија поединец

    Второ прашање имаше за член 500 до кого се доставува казнениот налог и дали има приговор до кого

    Пресудата со која е издаден казнениот налог му се доставува на обвинетиот и неговиот бранител ако го има.

    (2) Обвинетиот и неговиот бранител можат во рок од осум дена од денот на приемот на пресудата да поднесат приговор против пресудата во писмена форма или усно или со записник во судот

    Комбинации имаше во последниот дел дека приговорот се доставува до советот, до второстепениот суд, баш комбинација во судот немаше, нешто слично

    Трето прашање имаше за член 500 став 6.

    Четврто прашање имаше за тоа кога обвинетиот не е достапен на органите на прогон, дали по предлог на јавниот обвинител или не му се суди во отсуство член 365 од ЗКП, да се внимава значи предлог доставува тужителот, во овој случај јавниот обвинител

    Петто прашање имаше дали обвинетиот има право на жалба и во кој рок значи член 410 од ЗКП

    Шесто прашање не ми текнува :D
     
    На AntonijaSkopje и Makide им се допаѓа ова.
  17. pravnik90

    pravnik90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Прашања во стилот за тоа каква пресуда треба да се донесе мене не ми се падна, за другите колеги незнам, зашто тие не споделуваат ништо :D Поздрав колеги
     
    На Makide му/ѝ се допаѓа ова.
  18. oliverce

    oliverce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Bravo be kolegi super ste naogata vreme i za nas :)
     
  19. Ana1990

    Ana1990 Нов член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали имате информација колку прашања има на испитите, со колку точни одговори се и колку време трае полагањето ?
     
  20. AntonijaSkopje

    AntonijaSkopje Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Распоред за полагање
    Теоретски дел


    01.Трудово право 13.02.2015 година

    02.Граѓанско право 17.02.2015 година

    03.Кривично право 19.02.2015 година

    04.Уставно уредување, управно право и меѓународно право 23.02.2015 година

    05.Трговско право 25.02.2015 година

    Студија на случај

    01.Граѓанско право 13.03.2015 година

    02.Кривично право 16.03.2015 година