1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. cat&dog

    cat&dog Нов член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo pravnik 90 da te zamolam dokolku gi imas prasanjata po megunarodno da mi gi pustis na mail, ili nekoj drug sto gi ima da mi gi prati pozdrav mail: dimeskasanja@yahoo.com
     
  2. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Една информација ми треба, во мавровка, во фотокопирница Либро мислам дека беше, ги имаат одговорени сите прашање по сите предмети освен по меѓународно. па ме интересира дали некој ги има и учи од нив, и дали се точно одговорени за да можам да се ослонам на нив. иако со самото учење ке си ги проверувам јас
     
  3. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    pravnik90 би ти била благодарна доколку ми ја испратиш твојата верзија на одговорени прашања.мојот mail epravnikp@yahoo.com
     
  4. oliverce

    oliverce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Kolegi ajde ve molam koga ke imate vreme pisete kako pominuvate na polaganjeto :)
     
    На Boobydyboop му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    И јас ве замолувам за истото :)
     
  6. angela84

    angela84 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    se ucat samo prasanjata ne gubete vreme na drugo. da se naucat na pamet od pocetok do kraj,prasanjata se lesni ama odgovorite mnogu zbunuvacki,dvosmislen,razlika vo zbor mora tocno i detalno da gi naucite odgovorite i nema da ima problem.pozdrav do site
     
    На mimi rimi и BirMelek им се допаѓа ова.
  7. NinaIva

    NinaIva Нов член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    i jas ke vi bidam blagodarna dokolku mi gi ispratite vasite verzii na odgovoreni prasanja na bsavce@yahoo.com. odnapred vi se zablagodaruvam
     
  8. aleksstankovska

    aleksstankovska Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Дали некој ги спрема случаевите и на кој начин?
     
  9. angela84

    angela84 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    i jas neznam kako da gi spremame.dali da citame samo zakoni da znaeme sto kade tocno se naoga da ne gubime vreme ili....? ajde neka ni dade sovet nekoj sto polagal da ni olesni :(
     
  10. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    јас не сум почнала да ги спремам случаите уште одмарам од теоретскиот дел :sweat: @angela84 точно кажа прашањата се ок ама одговорите катастрофа затоа кој мисли дека полесно поминавме се лажи.
    е сега многу ме плашат случаиве што само едно можеш да згрешиш, јас прочитав две-три онака да видам, ама не знам како да ги спремам.....има ли крај ова?8-|
     
  11. aleksstankovska

    aleksstankovska Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    ako nekoj gi ima razraboteno neka pomaga :)
     
  12. Marina1989

    Marina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    конечно завршив со одговарање на прашањата, но ми остана меѓународно и многу ми иде тешко. Ве молам за помош ако може некој нека ги објавi одговорите тука и да ни помогне на сите, или нека ми ги прати на маил marina.petrovce@hotmail.com За возврат нудам помош за другите предмети :)
     
  13. PoliticsMK

    PoliticsMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Феминки, го имам истиот проблем како Marina1989 ако веќе некој ги има прашањата по меѓународно и биде хуман нека ми ги пушти на маил politics_mk@hotmail.com ќе ми бидат од голема помош, времето е многу кратко а и нема соодветна литература од акаде да се одговорат, затоа ве замолувам за помош. Поздрав
     
  14. Lavender

    Lavender Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    568
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам, дали за да стажирам кај адвокат или нотар мора да имам 300 кредити? Јас имам 240 кредити, сум дипломиран правник со завршено четиригодишно образование.На повеќе места прочитав дека наводно морало да се има 300 кредити, а во Законот за правосуден испит пишува дека можат да го полагаат и дипломирани правници со четиригодишно образование.
     
  15. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Јас таа одредба од законот каде што пишува со четиригодишно образование мислам дека се однесува за тие генерации што беа по стара програма без кредити,а следната одредба или став вели дека може да го полагаат и оние кои студирале по Болоњска декларација а имаат освоено 300 кредити.

    Епа јас ова го сфаќам дека ако си бил по ЕКТС, ако ти биле студиите по Болоњска дека мора да имаш 300 кредити...истиот муабет го имам правено со многу луѓе, никој не е точно сигурен,мислам да прашаш или во адвокатска комора или во Мин за правда треба тие најубаво да знаат...јас работам во суд и до пред некое време примаа само со 300 кредити, ама па сега има една стажантка со 240 кредити и таа истиот муабет го правеше како тебе со одредбава од законот...ако се распрашаш и разбериш точно пиши ми и мене ме интересира
     
  16. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    случаите се ближат...до каде сте? јас воопшто не сум седнала од едноставна причина - не знам како да ги спремам
     
  17. aleksstankovska

    aleksstankovska Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Колкава треба да биде возраста на малолетно лице како квалификаторен облик на кривичното дело? Дали некој го знае одговорот на ова прашање?
     
  18. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    Верувам дека сите феминки-колешки би биле благодарни доколку некоја колешка-феминка што полагала ги сподели прашањата на кои се сеќава дека и се паднале како и случаите. Уште подобро ако ги наведе и алтернативите на одговорите од истите :)
     
    На ebola му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    граѓанско ми се падна случајот 62. ужасен!!! за разлика од другите што имаа прашања од закони обични одредби што треба да ги препишеш јас имав практични прашања од типот:
    1. што ако деловниот простор бил внесен како основачки влог во компанијата во која што покојниот Аритон бил основач а тужениот стопанисувал.....
    2.што ако деловниот простор не бил купен од семејни пари или од семеен бизнис...
    не разбирате така? не разбрав ни јас. дури и самите прашања не беа целосни и кога ги читав буквално не знаев што сакаат да прашаат со конкретното прашање и каде да го барам.
    и паднав нормално....не можев да се помирам.јас работам со граѓанско право, на мастер бев по граѓанско еден куп литература сум читала, интересно ми е го сакам и посветена сум на изучување на граѓанското и на крај да паднам заради идиотски поставените прашања од некој што ни сам не знае што сакал да праша.
    п.с во прашањата се ми беше во машки род ( ОС Гостивар), а странките во случајот се маќеа и посинок што многу ми менуваше....катастрофа
     
    На Boobydyboop му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    Колешке ти благодарам на споделувањето на твоето искуство од полагањето на испитот, се надевам и другите феминки ќе бидат фер како тебе и ќе споделат искуства, прашања и алтернативи кои им се паднале со цел да ни биде појасно како тоа би изгледало за нас што ќе полагаме во идните сесии.
    Патем, го проверив случајот 62 од граѓанско право , но или јас не го разбирам добро или ти си нешто во грешка , имено нема Аритон во тој случај, ниту деловен простор ниту маќеа и посинок како странки?