1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    @BirMelek Претпоставувам мислиш на прашање број 65? "65. Тужителката во тужбата и на расправата преку својот полномошник наведе дека е
    маќеа на тужениот и со таткото на тужениот А склучила брак на ден 13.06.1991 год.
    заведен во МКВ што се води за местото М под тек.бр. 1 за 1991 год., а претходно извесно
    време живеела со него вонбрачно, со што живееле заедно во брак 20 години и во текот на
    брачната заедница немале деца, а сопругот и починал на 26.02.2009 година во О. Во
    текот на траењето на брачната заедница купиле недвижен имот - деловен простор што се
    наоѓа на КП на ул.П во површина од 85 м2, заведен во ИЛ КО ..."
     
  2. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    оф беее не бил 62 туку 65 се извинувам(facepalm) .кога само ќе се сетам ме фаќа нерва зошто во прашањата фалеа зборчиња па не знаев што се прашува. што е најстрашно кога пак би ми паднал случајот пак нема да знам да го одговорам..:@
    извинете сите знам дека ви направив паника, ама не можам да кажам дека беше лесно кога не беше. бев доведена да одлучувам како судија...а сите ми велеа ок е си имаш закон ќе си прочиташ ич не мисли се. се надевам дека ќе ви се паднат фер и нормални прашања и лесно ќе си помините сите.јас утре одам на кривично па ќе ви кажам како беше
     
  3. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    @BirMelek со среќа утре и те чекаме на рапорт :)
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  4. aleksstankovska

    aleksstankovska Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Граѓанско ми се падна случајот 27

    Едно прашање беше до кога Методија може да поднесува НОВИ ДОКАЗИ, одговори имаше во стилот до првото рочиште на главна расправа, до последното, на кое било рочиште на главната расправа, најдоцна на подговтиветлонот и слично.

    Второ прашање беше за правата на брачниот другар на методија, тоа ви е во член 1027, имаше повеќе комбинации.

    Трето прашање беше за предметот на отстапување, имаше одговор како во став 1 од 1024

    Четврто прашање беше за отповикување на договорот поради: крајна неблагодарност, морална неблагодарност, обична и слично,

    Петто прашање беше за задржување на правата, повеќе слични комбинации за член 1026 комбинција за двата става 1 и 2, едниот беше за доживотна рента, друго само за еден од нив,

    Шестто беше за условите на полноважност, став 1 и 2 од 1023, дека треба сите да се согласат во писмена форма и во суд, повеќе комбинации
     
    На Abeja и Boobydyboop им се допаѓа ова.
  5. aleksstankovska

    aleksstankovska Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Gragansko mi se padna slucaj broj 58

    prasanjata bea: Полиса за осигурување на живот
    tocniot odgovor beshe:Член 999 (1) Покрај состојките што мора да ги има секоја полиса, во полисата за осигурување на животот мораат да бидат назначени: името и презимето на лицето на чијшто живот се однесува на осигурувањето, датумот на неговото раѓање и настанот или рокот од кој зависи настанувањето на правото да се бара исплата на осигурената сума.
    ostanatite ponudeni bea modifikacija od stav broj 1 na clen 999

    lesno se prepoznavashe

    prasanje br.2 Последици од неплаќањето на премијата и намалување на осигурената сума

    Odgovorot beshe:Член 1001 (1) Ако договарачот на осигурувањето на животот не плати некоја премија во рокот на стасаноста, осигурувачот нема право нејзината исплата да ја бара по судски пат.

    Isto taka ostanatite ponudeni bea modifikacija od tocniot odgovor

    Осигурување на трето лице: Член 1002 (1) Осигурувањето на живот може да се однесува на животот на договарачот на осигурувањето, а може да се однесува и на животот на некој трет.

    ova beshe tocniot ponuden odgovor

    prasanje:Кумулирање на надоместот и на осигурената сума

    tocen odgovor:Член 1004 (1) Во осигурувањето на лица, осигурувачот кој ја исплатил осигурената сума не може да има по никоја основа право на надомест од трето лице одговорно за настапувањето на осигурениот случај.

    imav i edno prasanje od ZPP za polnomosno, lesno beshe i toa
     
    На Abeja и Boobydyboop им се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.393
    Трудово - Рокот за пријавување на објавениот оглас за избор на судкси службеник не може да биде пократок од 5 или од 15 дена?
     
  7. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    5 дена
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KENdra

    KENdra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Zdravo koleski, znae li nekoj
    da mi kaze kade mozam da proveram koga se sesiite za ovaa godina za polaganje pravosuden. Vi blagodaram .
    Izvinete na latinicata od mobilen sum. Pozdrav
     
  9. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    На http://www.pravda.gov.mk/resursi.asp?lang=mak&id=16 , ама немаат сеуште истакнато распоред и список за априлска сесија.. Иначе сесии имаш во февруари, април, јуни, октомври и декември
     
  10. GarfieldTheCat

    GarfieldTheCat Нов член

    Се зачлени на:
    17 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Граѓанско- случај 49

    1. Надомест на штета
    2. Обврски на превозникот
    3. Одговорност на превозникот за задоцнување
    4. Одговорност на превозникот за сигурноста на патникот
    5. Одговорност за багажот предаден на превоз и за другите предмети (лично за Марјан)
    6. Обврски на превозникот во линискиот превоз

    Кривично- случај 53
    1. Што се подразбира под банда/ организирана група/ злосторничко здружение?
    2. Правна квалификација за Славе
    3.Правна квалификација за Диме
    4. Поим на мигрант
    5. Возраст на малолетникот како крајна граница за делото да добие квалификаторен облик
    6. Протерување странец од земјата (за Коста)
     
    На sandrus5, Abeja и Boobydyboop им се допаѓа ова.
  11. KENdra

    KENdra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Фала ти на одговорот Boobydyboop
     
    На Boobydyboop му/ѝ се допаѓа ова.
  12. oliverce

    oliverce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Abe kolegi znaete koga ke bide ispitov za aprilska sesija nesto naslusnav deka ke bide pred veligden toa znaci narednata nedela?
     
  13. Ariana

    Ariana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Како пред велигден кога уште нема објавено распоред за испитите ?
     
  14. oliverce

    oliverce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Denes ili utre ke objavele kolega se javil vo pravda
     
  15. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
  16. Ariana

    Ariana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Групите уште не се извадени. Не знам зошто не ми се отвара страницата од правда
     
  17. Marina1989

    Marina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Ме интересира нешто за сесиите ако може некој да ми помогне. Пример ако решам да ги поделам предметите ( испитите со прашања) на следните три сесии, после имам уште две сесии за случаите? Односно ако прват пријавам полагање во јуни, па полагам и во октомври и декември - прашања, после овие три сесии имам и уште две сесии за случаите или морам и случаите да ги положам до декември? Се надевам ме разбравте Ч)
     
  18. GarfieldTheCat

    GarfieldTheCat Нов член

    Се зачлени на:
    17 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Правото да ги полагаш студиите на случај го стекнуваш штом ги положиш сите испити од првиот дел.

    Член 19
    (5) Кандидатот мора вториот дел да го положи во две последователни сесии по завршувањето на теоретскиот дел.
    Закон за правосудниот испит,
    Службен весник на РМ, бр. 137 од 7.10.2013 година

    Совет за сите идни кандидати: повеќе од пожелно ви е да го прочитате законот за правосудниот испит, дури би рекла и пред да почнете да учите за истиот. Во тој случај, сигурно не би имале нејаснотии од техничка природа.

    Со успех на полагањето ;)

     
  19. Ariana

    Ariana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Поздрав! Ако може некој нека ми прати првоте 10 одговори од прашањата за меѓународно . Ви благодарам
     
  20. PoliticsMK

    PoliticsMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Imam edno prasanje do tie stopolagale ili pak tie sto sega spremate pravosuden ispit, Krivicno pravo ucam od skriptata od mavrovka, megutoa imam eden mal problem rasporedot na prasanjata vo skriptat ne se poklopuva so tie od elektronskiot sistem, rasopredot e razlicen. Problemot e vo toa sto mi falat 4 prasanja, da ne slucajno nekoj znae koi se tie cetiri prasanja sto gi nema vo skripta, odnosno sto ne se odgovoreni.?