1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите запчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mtb, 2 декември 2009.

  1. Daniiii...

    Daniiii... Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Malata vadi 3 ki i gore i dolu, ama ima mnogu maka mnogu bolki. I davam paracetamol i blok maks kako da i pomognam uste nesto?
    A namali i na jadenje i ne e kakana 3 dena? Kako da i pomognam?
     
    Последна измена: 20 март 2024
  2. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    За какањето мене ми рекоа за 9 месечно бебе може до 10 дена. Прво се помага со храна и сокови - слива, круша обично се дава. Ако не помогне има сируп, па крајно е чепче.
     
  3. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    denes ni e sreken den imame prvo zabce na 8ipol meseci...moze da mi dadete sovet sto treba da pravime?
    inaku od zavcera ni tece noseto i mislev nastinata deka e...sto da ocekuvam?
     
    На Larea и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.955
    Допаѓања:
    18.068
    Да тече носето 10тина дена. Прскај спреј и влечи мрсули. Очекувај раздразливо бебе периодов.
     
    На sencuk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.955
    Допаѓања:
    18.068
    Дали е можно после двете долни единици,да извади горна двојка? Таму некаде е распукано непцето. Или српак ќе биде единица и горе:?:
     
  6. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.216
    Пол:
    Женски
    Мајки син ми е 9 ипол скоро месеци. до сега нема ниту едно запче извадено. веќе недела дена и фазла можеби му тече носот и ги искашлува мрсулчињата . го носев вчера на лекар викаат нема на гради не е црвено грлото. а од вчера качува и тт 38/9 кенкав е раздразлив. а кака и течно. како проливче. дали е можно да вади заби? инаку
    блокмакс му давам.
    и какви се тие гранули осанит ?
    од каде ги земате?
     
    Последна измена: 2 април 2024
  7. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    nie pravime 9 meseci vo petok,koga te procitav se pronajdov...malata minatata nedela pocna so rasteceno nose i op 2 zabcinja dole i se pojavija,ama od nokeska e so temperatura i poveke i tece nosot plus potkasluva...ja nosevme na lekar nema nisto,ok e vaka...napravivme krvna slika so crp super se rezultatite i sega cekam cetvrtok za rezultatite od brisevi od nos i grlo pa ke vidime...prvo dete mi e i panika me faka zoso temperaturava si stoi 38
     
  8. jolooo_

    jolooo_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2019
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    539
    Иста ситуација само без течење на носето 9 и пол месеци е нема запчина, крена темпераатура над 38.5 ама показа на крвна слика дека е вирус од заби најповеке до 38 можи да крени. Проверете крвна слика ке покаже.
     
  9. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    9++ сме, нема уште запче. Сношти се разбуди, мислев ќе цица ама не, кога почна да плаче пресилно и не запре 40 минути. Изгледаше дека е од болка, и дадовме Блокмакс, па за брзо се смири фала Богу. Сте имале вакво искуство за запче или друго е?

    Преку ден ништо посебно не покажа ни течење нос ни ништо. Можеби само ако се лигавеше повеќе од обично.
     
  10. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.349
    Допаѓања:
    9.034
    Пол:
    Женски
    Очајно ми треба совет и поддршка зошто мислам ќе скренам...детево урла луѓе од 24 часа, 23 часа плаче црвенее..не спие цела ноќ, заспива рано сабајле, и се спие а не може да спие од болка од забите..скоро 5 месеци е..освен гел за разладување што друго смеам да и дадам? Некој сируп? Нештоо..кажете било што..и јас сум со крајни сили, месец ипол не знам каде се наоѓам :drunk:
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.613
    Пол:
    Женски
    Сигурна си дека на 4 месеци урла од заби?
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.349
    Допаѓања:
    9.034
    Пол:
    Женски
    Па нема што да е друго, скокот помина, вакцини помина, грчеви нема, цица убаво, не е гладна..постојано е со рацете во уста, само нешто шмука...еве не сум паметна што може да е друго..има белко на долна вилица и а ја пипнеш таму, се брани со јазикот..ти имаш искуство со три, пиши ми ако мислиш дека може да е нешто друго :(
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.613
    Пол:
    Женски
    провери увото да не ја боли
     
  14. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.349
    Допаѓања:
    9.034
    Пол:
    Женски
    Имам помислено и на тоа ама се мислам зошто да би ја болело? Како се приметува дали е од увото болката? Месец ипол е ваква..
     
  15. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.187
    Допаѓања:
    15.800
    Пол:
    Женски

    Притисни ја зад уши, ако почне да плаче тоа е. И моево со плачење вадеше заби ама не да плаче цел ден. Ке плаче ке се смири. Кога излегуваа тие 4-5 дена беше понервозен, кенкав а најмногу од сон со плачење се будеше, јас и блокмакс му дадов тогаш да поспиеме раат двајцата.
    Не ми е верно од заби да плаче ден и ноќ, ама се има што да кажам
     
  16. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.349
    Допаѓања:
    9.034
    Пол:
    Женски
    И мене сè ми е чудно..ова трае месец ипол...ја гледам сака да спие а ниту ми дава да ја заспијам ниту знае како сама да заспие..тоа што порано успевав цуцла и нишкај денес нема шанси..се нервира..многу е нервозна, кенкава..еве и да не плаче, кенка, многу сака со нас да е, спие или врз мене или врз маж ми..не дозволува ни до мене на спална да спие..предтоа си спиеше на креветче без проблем..не можам да си го објаснам она, не спие буквално цела ноќ, дремка околу 40мин последно во 00 или 1 по полноќ и после дежура до 8 сабајле, нешто измеѓу дреме накратко...очигледно нешто ја мачи, не и дава да спие, се исцрпува..го прашав педијатаров, не ми дозволува ништо да и давам, само гелчиња :drunk: и мене ми е чудно дека на 4 месеци ова и се случува, мислев ова со забиве после 6 бар нај малку ќе почне, ама па на две другарки маливе само што наполнија 5 извадија забче така да изгледа ништо веќе не е за чудење, секое бебе различно..
     
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.955
    Допаѓања:
    18.068
    Ја провери за болка од уво да не има?
     
  18. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.349
    Допаѓања:
    9.034
    Пол:
    Женски
    Да да, баш кај двете ушиња ја допирав, малку и притиснав да видам некако да не реагира, ништо, си се смее :wasntme:
     
  19. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    3.135
    Пол:
    Женски
    Дај боже да се заби кај твоето а не да е ко мојов, сите рекоа заби, и доктори на контроли, и непце демек бело, уште од 3 месеци, затоа бил нервозен демек, а уствари он само е лошко, оти заби први на 11 месеци извади :devil:
    На школска на 3 месеци и извади заби, на блиска другарка на 4ипол месеци почна со вадење и до годинка си ги нареди напред..
    не е дека не вадат рано деца забчиња, има доста.. :sun:
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.349
    Допаѓања:
    9.034
    Пол:
    Женски
    Мојава не е лошка, мила е многу и насмеана ама не дека нема свој карактер од сеа :sweat: пр спремна е цел ден да плаче ако не ја земеш во раце или кога ќе науми на цицка спијам и чао, не ме спасува веќе цуцла :x ако се заби нека излагаат побрзо, не се трпи ова :drunk: а ако извади ко твоево на 11 месеци, без коса ќе останам и онака веќе мн ми паѓа :D

    П.С ќе пишам на фемина кога ќе ги извади :d:
     
    На Vanilla15 му/ѝ се допаѓа ова.