1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите запчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mtb, 2 декември 2009.

  1. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    Ние долните ги извадивме двете единици во рок од два дена потоа поминаа два месеци дури да излезат горните единици кои и тие излегоа двтете во два дена, и послем два месеци ипол излезе долната двојка еве една недела ја имамеедната а другата ја нема.
    Ама сигурно кај сите е различно како некој што вадат на 4 месеци заб а некој на 10.
     
    На Kitten и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Кај нас после двете единици доле, никна двојка горе:) и тоа после три недели . Сега набабрено и е непцето горе и кај единиците и кај др.двојка па ќе видиме
     
    На ubavka1, green.eyes, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Дојде и кецот горе - после три недели, значи на секои три недели се китиме со запчиња:) :) :)
     
    На TIGARCE86, bambusce, Nova и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Го добивме и петото забче, последниот ќец горе. :party::party::party::party:Сега ги има сите ќецови и една двојка горе, иако и другата е пред излегување. Овие највеќе не намачија досега.
     
    На TIGARCE86, ubavka1 и leona83 им се допаѓа ова.
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Кај нас уште нема запче, а веќе има 9 месеци.
    Детево стварно ми се намачи, непцата се задебелени и буквално како да се гледаат забите во нив.
    Во однос на забите изледа е на мама, прво запче на 11 месеци сум извадила.
    Дај Боже и здрави како моите да му бидат.
    Туку..
    Како побезболно го поминавте периодот на вадење заби?
    Користевте ли некаков гел, кој?
    Совети? Искуства?
    Да му олеснам на сонцево, ептен ми е жал кога го гледам како грубо си ги чешка непцата.
    Апетит намален, често се буди, немирно спие, многу се лигави, заби ќе да се.
    Гел за десни без резултат, освен гумички за гризење кои ги чувам во ладилник, друго чаре?
     
  6. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас ја мачкам со дентинокс, го има во Зегин.
    Нема магично декство ама барем малку од малку ноќе ја смирува. Ништо досега не најдов што може да и олесни. Веќе сум на голема мисла да се обидам со хомеопатија. Слушнав од две мајки позитивни искуства со хомеопатскиот лек за забчиња, а мене веќе паника ме фаќа како ќе ги вадиме тројките и четворките ...
     
    На joy1 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    И јас за хомеопатија размислувам.Има пилули хелиус абц се раствара во вода и се дава да пие бебето.За над 4 месеци се.Но не најдоб никој со искуство дали ги користел.
     
  8. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Епа освен дентинокс и хомеопатските глобули Озанит[​IMG] немам дадено . Од глобуливе се дава при големи болки на 15 минути по 8 топчиња .
    Кај нас помогнаа да речам . Тоа е , додека да излезат запчињата е тешко .
    Јас на моево му давам четкичка за заби [​IMG] ги гризе и му помагаат дефнитивно
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    На малава моја вчера и ја приметив единицата доле. На допир гребе а и со лажичка пробав се слуша дека е запче, ама не можам сеуште да го видам. Колку време треба додека убаво излезе запчето?
     
    На * Zence * и ubavka1 им се допаѓа ова.
  10. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Оф моето од 3 месеци се лигави ама веќе е како чешма, секоја вечер му ставам течна пудра на брадата од што е постојано црвен и иритиран од плунката.Овие два дена не ми јаде како што треба и тоа се случува прв пат од која јаде цврста храна.Веќе неколку месеци не спие убаво се буди често некогаш и на пола саат и секој ден се надевам дека ќе излезе забче ама забче нема.Викендов на гости ни беше братучетка на сопругот која има две деца го провери и вика горе единиците му се набарени кај и да е за неколку дена ќе излезат.Се надевам дека овие денови ќе излезе оти многу е нервозен дури и брадата ми ја гризе кога ке го гушнам а гризе се што стигне.Малку чудно нели обично прво долните заби излегуваат?
     
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    И мене ми се чини дека горното непце му е поотечено. Кога се смее напред на горното непце му се гледаат како две бели плочки.
     
  12. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ете и ние сме со забчиња , двете долни единичиња на 9 месеци :) сега да се наспиеме додека не дошле наредните забчиња :)
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Денес купив дентинок и килибарен гердан.Се надевам колку толку ке има ефект.Герданот е со сертифакат.
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ух, јас некако не им верувам на тие герданчиња...мислам, која е логиката? А башка што се скапи.
    @An-na ние имавме само врвче, а до утредента веќе цело запче по должина. Еве веќе цел месец како е никнато првово, и сеуште не е пораснато цело.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Цената не ми е битна кога се децата во прашање.Битно ми е да најдам решение.
    За килибарот читав долго,ми го препорачаа и доктори и позитивни искуства од околина имам.И има разлика помегу фалш ланче од пластика и вистински килибар кој се користи и кај возрасни против главоболка и слично.Времето ке покаже дали имало ефект.Битно пробувам на детето да му олеснам :)
     
    На Nova и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @joy1 мила пиши ми лп од κај го зема геρданот и κоја цена фала ти :*
     
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie go zedovme naseto od Zegin,priroden kilibar,isto taka so sertifikat za kvalitet.Go zedovme 1990den.pred godina dena,go nacekavme na nekakov popust,inaku e poskapo.Go nosime redovno,so nego i spieme. Zedovme togas i Gel za desni,no ete go skoro cel si stoi,malata go lizese celo vreme.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    И јас не штедам кога треба на детето да му се помогне, ама пак искуството на луѓе околу мене рекло дека со или без тоа герданче, маката при вадењето била иста...Незнам стварно...Еве вие пишете ако видите разлика..
     
  19. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Ни за првото ни за второво немав килибарно герданче . Незнам дали помага или не ...
    До сега лесно ги вади малово запчињата . Горното единиче излезе второто кај и да е и тоа ќе излезе.
    Озанит глобулите ни помагаат .
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.810
    Пол:
    Женски
    И ние го имаме геρданот,ама се "ρебρам" κога го носи,па и моево има κусо вρатче... κупивме и гел но и ние го лижеме,цуцла специјално за чешκање,гума не може да замисли во уста,единствено има едно пластично мече и му е омилено за да си ја ублажи болκата :D
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.