1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите запчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mtb, 2 декември 2009.

  1. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Majkicki,ne dojdov za zapcinja,uste deset dena polni cetiri meseci.
    Sinko go "jadat"zlebinjata.
    Ja drzi so raka cuclata,ne cela stavena i vrti nervozno so glavata levoo desno.
    Mm vcera kupuvajki hrana vo apteka,prasal i mu dale gumicka za da ja gricka.Na nea pisuva od 0 do 6 meseci ama mene nekako mnogu gruva mi izgleda za da mu ja davam.A i mnogu golema,nemoze seuste sam do tolku da gi drzi rabotite.Koga mu ja drzam po nekolku sekundi jas,se raduva.
    Koga vie prv pat dadovte takva rabota.
    Cestitki uspat na site za zapcinjata,neka im se nanizat kako bisercinja.
     
  2. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Синко почна дца по два да вади. Излефоа двата кеца долу, па дватта горе, а еве сега гледам и двојките горе се готови да пробијат. Ама нервозен е и навечер многу плаче.
     
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Фала ти @Annath
    Сестра ми ги носи децата кај д-р Мери, па ќе закажеме кај неа, само да се врати од одмор.
    Во меѓувреме да те прашам од што може да и се ронат запчињата на малава? Се работи за горните двојки.
    Да напоменам дека сеуште цица, не пие млеко од шише, ниту пак сокчиња, само вода. Благо исто така не јаде. 95% јаде домашно приготвена храна, без шеќери.Исто така откако и никна првото запче ги миеме забите еднаш во денот.
    Ептен ми е мака. Толку внимаваме на забите и ова да и се случи. Да не е наследно, бидејќи јас со забите сум катастрофа? Пола заби ми се вештачки :(
     
  4. Mandarinka

    Mandarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    И ние ист случај имаме галапче, нон стоп нешто мора да има во уста, де цуцлата ја врти околу, де рачињата пикнати во уста си ги шмука, сега полека почна да ги пушта рачињата по играчки и ако фати играче одма мора во уста да го пикне, а некогаш го имам приметено и со цуцлата од шишето се чешка.
    И ние за 10 дена полниме 4 месеци, бебињата ни се на ист ден родени мислам(син ми е 14ти Април).
    Баш гледав и јас денеска од тие гумичките,пишуваше 0+,се мислев дали да купам ама па некако рано ми е уште за такви работи.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Пресреќна......
    Конечно после една недела штрајкување за храна,нервоза и 3 дена неспиени со плачење и само во раце да е ни излезе првото запче.
    Единица доле лево,а гледам и десното се спрема,битно се посмири малку и денес е супер расположен.Иначе имаме 8,5 месеци.
     
    На blueberry93, Пчела, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Да ја споделам радоста и со васс.. Денес на синко му никна првото запче,што фала Богу не се ни примети,би била пресреќна вака да продолжи и до другите. Уште од 2 месеци раката му беше во уста,ама друг знак немаше. Инаку,на 2 ри август наполнивме 5 месеци,па на 5 и пол никна првото запче ☺️☺️
     
    На green.eyes, Пчела, ubavka1 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Поисκусни мамичκи Ве молам за мислење. Κога најρано може да излезат запчиња? Може ли тоа што не фаќа да цица да е неκој од последиците на излегување на запче? Лигавење, ρачиња во уста, κенκање... Κаκо да дознаам што е?
     
  8. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Ne sum iskusna,no eve ke ti kazam sto mene mi rekoa,imam nekade spomnato po forumot,uste vtoriot den po raganje,dodeke bevme vo bolnica ,ni rekoa deka na bebus mu se mnogu oteceni zlebinkite kako za zabce,i deka nekoi duri i se ragaat so zabce iako poretko,pa spored toa mislam deka nema pisano pravilo za prvoto zabce.sega bebus ima tri meseci polni,i gledam deka se belee kako zabce nesto,a toa sto ligabi i racinjata vo usta,mislam deka im e zaednicko na site bebinja,i mojata e ista,se racete vo usta i ligi kup:D
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Racinja i ligavenje ne se bas znak nekoj siguren, imam komsice se ligavese od 2 meseci i mislevme kje i niknat togas zabi, ona na 10m izvadi duri :D a inaku pa na druga prijatelka bez nikakvi simptomi dva odednas na 3m, posle na 5m i gore... Sega ima 6m i ima 6 zabcinja i toa bez nikakva maka gi izvadi :D inaku mozeme da si ocekuvame vo sekoj moment, no sum videla kako izgleda nababreno nepce (zabce sto se sprema da iskoci)... Bas kako belo malo nababreno pravoaglonice, bebus moj nema nisto na nepcata, a odamna race pika se ligavi, se dere glasno duri rzi :D
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Секое бебе од трети месец почнува да лигави и става се во уста.И кај нас така беше а првиот заб на 11 месеци искочи.
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Jas imam od Mothercare takvi mali glodalki i moze sam da si gi drzi, takvi se so tockicki nababreni i meki so voda polni vnatre, mislam deka se bas za pomali bebenca. Zolva mi imase kupeno 6+ edno ogromno e, ama saka da go gricka i prvo toa jas mu go drzev. Inaku od ovie nema sansi da se povredi, duri ja fakja so dvete racinja glodalkata ja gleda kje i poguga malku i op vo usta :D
     
  12. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ova e pred tri nedeli koga prasav a togas nemavme ni cetiri meseci,sega veke e podrugo i si glodame i nie,no deka na niv pisuvase plus 4 a nemavme tolku pa zatoa prasav.
    Inace mnogu se nervira sto go bolat,se mislam za kilibarnoto gerdance.
     
  13. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    И кај нас на помалиот близнак не 1 туку 2 запчиња одеднаш му изникнаа,а се стари 6 месеци и 12 дена.И сабајле како го ранев кашичка со лажичката му ја допрев долната вилица и му изникнале 2 бисерчиња а синоќа баш му ја чешев вилицата ништо немаше .Се надевам во скоро време ќе му изникне и на поголемиот близнак запче.:party::party::inlove::inlove:
     
    На blueberry93, Пчела, Asja и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Уживајте мамички додека не ве каснат. Еве,малиот на 5 и пол го извади првиот,а после една недела и вториот заб. Значи,пред да наполни 6 му никнаа првите доле. А ,завчера приметив дека и горе го чешаат многу,па сега ги очекуваме и тие. А,фала Богу со првите немавме некаков проблем ,освен малата нервоза. Се надевам така да продлжи и со другите.
     
  15. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    :rofl::rofl:Конечно и јас да се пофаламмм. Многу сум среќна. Го дочекавме првото забче во средата на скоро 15 месеци! На мое големо изненадување горе лево ДВОЈКА! Го проверував неколку пати не ми беше ќа верување :D Ноќеска не сме спиени воопшто изгледа и другите доаѓаат, најверојатно умниците хаха:rofl:. Како и да е пресреќна сум!!! :hug::hug::clap::inlove:Ве гушкам сите!
     
    На menelele, tincemajmunce, Asja и 9 други им се допаѓа ова.
  16. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    i nas ni izlegoa dvete edinici dole no uste sme nervozni i grizeme se..dali moze odma i gornite da izlezat? vtoroto izleze za nedela dena posle prvoto. a i pocna epten da me grize pri doenjeto ...abe mislam ke me otkine..
     
    На ivon.93 и ubavka1 им се допаѓа ова.
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Aj i jas da peasam vo vrska so zabcinjata, imame 2.5 godini i pred 3 meseca koga bevme na vakcina pedijatar ni rece deka mu izlegle site zabcinja. Vcera i denes mi se zali deka go boli zabce dolu na kraj mi pokazuva i ne znam sto se rabotata, tolku rano da mu se rasipalo ne veryvam zatoa sto tue katnicite skoro mu izlegoa i nema sansi da mu se rasipani, bar jas taka mislam i ednas dva pati mi rece mamo me boli zabot i posle nekolku pati koga gi prasyvam dali boli vika ne, go fakjam so prstot ne reagira vika ne me boli i sega ne znam vikam da ne mu izleguva novo zabce na kraj pa gi boli dodeka da probie? Ne mi e jasno.....kolku zabcinja treba da imaat decinjata na ovaa vizrast do 3 godini?
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Vcera primetiv deka na sinko mu iskocila prvata edinica dole levo :) ne ni primetivme deka iskocila, jas slucajno vidov, a inaku racete celo vreme vo usta, si ja vadese cuclata I ja grickase od strana... ama ne ni pretpostavuvav deka poradi zabce taka pravel.. :D ne mu bea ni oteceni nepcata...
    I taka prvo zabce na 5ipol meseci ni iskoci, oficijalno :D
     
    На Asja, pilenka, irenna и 3 други им се допаѓа ова.
  19. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ne veke imame 4 zapcinja,na 10 meseci ni izlegoa i dvete edinici gore,zaedno naednas,eve sega se spremaat i dvojkite
     
    На pilenka, irenna, tincemajmunce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Јухуууу имаме запчеееее, на седум месеци и два дена :inlove:
     
    На N.Kety, mariz, pilenka и 3 други им се допаѓа ова.