1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите запчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mtb, 2 декември 2009.

  1. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Баш вчера читав натпис од доктор на тема како да се симне температура на дете. Еве ќе го цитирам - „Народните лекови како ставање облоги од ракија, оцет, палента, свинска маст, толчен аспирин, не само што не се ефикасни, туку можат да бидат и многу штетни бидејки ја покриваат површината на кожата и не дозволуваат таа да се лади. Такви постатки се опасни за сите деца, а најмногу за тие до 1 година. Температурата се снижува со ладење на детето. се става во кадичка со вода (наполнета два три прста) и се мачка целото тело, освен лице и глава, на секои 2-3 минути. Доколку ова не помага, му се дава лек. Потребно е и интензивно поење, за да не дехидрира.„
     
    На Jeli@juli и girl1985 им се допаѓа ова.
  2. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Грл додека има температура гледај да избегнуваш млеко(не мајчино се разбира) и тогаш давај повеќе јогурт или кисело млеко.Млекото може да предизвика повраќање ,што ни најмалку не е потребно кога детето има температура.Не сум 100% сигурна,но мислам дека и помали од година смеат да пијат раствор од електролити ,кои служат за надокнадување на истите,а се губат при температура и оневозможуваат дехидрирање.Има електролити на Хумана и јас нив ги користам. Давај и многу течности,а ако одбива мораш да бидеш многу,многу упорна и цело време да ја нудиш ,макар и цел ден да пие лажиче по лажиче. Течностите се најважни(добро и храната,но таа ќе ја надокнади полесно кога ќе и биде подобро).Туширај ја со млака вода и никако не почнувај од главата,туку од ноџињата,па постепено кон главата.Инаку од искуство знам дека децата во спиење најмногу качуваат температура.Чувајте се и пиши ни како е малата.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Еве денес немаме температура но имаме пролив. А забот само што не излегол, се гледа но не боцка сеуште. Ух!
     
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Update: кенкањево ме полуде :(
     
  5. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    AIT najdov od glodalkite, na tomi tipi se i se 180 den. Na prv pogled i se dopadnaa na malata, kje vidime utre. Se mislam da ja zemam taa kako prvata no ako ne ja saka dzabe 280 den. Ima nekoj iskustvo?

    P.s. pisuvam od mobilen , zatoa na latinica..
     
  6. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Луѓе вреди ли да купам ќилибарно герданче?
     
  7. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Не знам дали првите се со течност внатре,а ако се јас не би зимала ,зошто со син ми имав лошо искуство со глодалка со течност.Забчињата им се многу остри и тој некако ја дупнал гумата и за малку ќе се удавеше од течноста(знам дека е вода ,ама па сепак е поголемо количество). Јас сум презадоволна од гумениве (нашите се розева и виолетова ) и мојата многу ги сака,а го сака и тоа за овошје што е па по цел ден нешто глода :D
     
  8. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    И нашите се розева и виолетова :D Инаку да, со течност се тие... Се мислам да и земам и ќилибарно герданче... знам Моира имаше користено. На два ума сум. Дајте ми трет ум за да се одлучам. А и да земам не знам од каде, има на повеќе места и цените варираат а што е со квалитетот и дали е навистина природен ќилибар? :^)
     
  9. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Нам денес конечно ни излезе и второто запче. Се надевам дека ќе се смири сега и проливчето и нема повеќе да повраќаме. Сеуште сум заинтересирана да и купам ќилибарен гердан ама не споделивте мислење со мене од каде препорачувате да купам. Во бјути шоп е најефтин и според тоа што читав потеклото е од Полска што е одлична информација но цената ме буни. Во бебе слинг се мислам 1700денари. Оние синтетичките не ме интересираат, јас сум за природен ќилибар.
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  10. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
  11. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Пред некој ден земавме вакво герданче. Мој колега ни препорача и како што тој рече-мака не видел со запчињата на неговото синче. Но еве внука ми денес прави точно 5 месеци и и избива прво забче и сепак крена температура иако носи такво герданче.
     
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Posle dve edinici dolu koi vekje se ubavo izrasnati gore ni izbi zab ama dvojka! Desna dvojka. Normalno e dvojki pred edinici? Da gi ocekuvam edinicite i drugata dvojka vo skoro vreme?
     
  13. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    ^Ништо чудно и невообичаено. На моја другарка кај нејзината ќеркичка прво и никнаа двојки горни, потоа единиците.
    Во нашиот случај петката долна дојде предвреме и преку ред. После убаво изникнати единици и двојки - горе и долу, стигна петката.
     
  14. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Да очекувам во брзо време единици?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Сигурна си дека била петката? Можеби е четворката - тие се на ред после кецовите и двојките ;)
    Инаку, не е ништо чудно ако излезат двојки пред кецови. Секое дете е различно ;)
     
  16. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Леле Анат од вчера те чекам со душа онлајн за да ми кажеш дали е ок. :lol: И да очекувам кецови во брзо време или не мора да значи?? :*
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи, ама би требало да бидат за брзо време. Знаеш, по книга има редослед на никнење на забите, ама во пракса не е секогаш така. Туку, може и кецови да бидат, малку пораздалечени, па да мислите дека се двојки. Макар што не ми се верува дека се кецови.
     
  18. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    На мојот син поголемиот кога му никнуваа млечните заби, на горната вилица не никнаа први кецовите, туку двојките или тројките не се сеќавам и беше како слатко пајаче, а после меѓу кецовите горе му излезе еден заб вишок, но после кога му излегоа трајните се се среди. А малово веќе 6 мес. и го пробиваме четвртото запче, горе лево.
     
  19. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Ехх, и повеќе од сигурна ;)
     
  20. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    na керка ми првото запче и никна на 4 ипол месеци доле единица беше,а потоа во рок од еден месец уште 4.до годинка ги имаше сите 16 заби освен петките тие уште не и се израснати.сепак првото запче е голема радост,јас бев пресрекна бидејки го видов прва. :rofl: