1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите запчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mtb, 2 декември 2009.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    1ovi, 2ki, 3ki, 4ki gore dole se iskoceno, ubavo porasnati na 1god i 5m. Se nadevam raat kje bideme nekoe vreme od zabi :) Duri i gjerdanceto mu go izvadiv, se nadevam nema za brzo da vadi 5ki :D
     
    На Sunshine_1979, tincemajmunce, SamovilkaH и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Maliot izvadi zapce na tri meseci.sega imame pet.dolu levo.samo toa mu e.mn me grizi koga cica ednash i krv mi pushti.mi beshe zhal deka mn mal se maci so niknuvanje na
    zapcinja.prsti i se sto ke dofati stava vo usta.kaj nas adet e turte da se mesi.
     
    На Mari* и Kaetana им се допаѓа ова.
  3. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Zencinja malata veke 2 meseci se ligavi I griza se so ke najde
    Nepcinjata I se tvrdi dolu ima dve beli kvadratcinja veke eden mesec ama zapcinja uste nema
    Nervozna e place vristi neznam veke so da I dadam
    Zedovme I lance I kugli I mast I nis ne pomaga
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Mami mozno li e da niknuvaat zapcinja na nepolni 3 meseci? Ko da ima a i ko da nema nesto haha...plus race..more celi tupanici u usta :)
     
  5. Elena ena

    Elena ena Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    и моето е исто .. 3 месеци сме и веќе 2 3 недели како е нервозен се пика во уста ,се лигави нон стоп и што викаш ти цели тупаници во уста ,кога го дигнам да ждригне после јадење тој дури ме "гризе" со непцата на рамото.. јас викам мал е уште за забчиња ама незнам .. :?:
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Моето искуство вели "додека не видиш цел заб излезен -нема заб" :D
    Син ми исто така со 3-4 месеци почна да се лигави, раце во уста, после играчки, цуцла, па ја вртеше обратно и со тврдиот дел ги чешкаше непцињата, па и благи температури креваше и се си викав еве го запчето. Ама запчето реши да излезе дури на 12,5 месеци и тоа без никаква мака и ред. Прво горе две единици, па долу двојка:!:, па после уште една единица долу. Хаос, ама битно не му ги осетив како пробиваат и само така нека продолжи:)
     
    На Kaetana, SamovilkaH, slobodka и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    8+, има 5 забчиња ( единичките горе и долу и горе десна двојка) и на повидок се уште 2 (долна лева двојка и горна лева двојка)! Зајачето мамино изгледа преслатко <3 !
     
    На LUCERKA, Lorins, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    И моето три месеци истото го прави значи цела тупаница во уста и се лигави. Како го држам одма ме фака за рака цица ли цица кај што ќе стигни се право во уста и трга како прегладнет да е.
     
    На TutiFuti и Mari* им се допаѓа ова.
  9. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Мајки бебчево ми се изнамачи еден месец нервозен , прсти во уста значи сугурна сѕм дека се забчиња. Еве 3 дена му се подуени и бели доле само што не излегло. Исто 3 дена има пролив а нема т. Му ставам гелче, глодалката му ја ладам во фрижидер . Како на друг начин да му помогнам? Да го носам ли на педијатар?многу е мал 3+ ама сигурна сум дека се заби. Му ставив иато килибар ланче. Што друго би помогнало??
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Na 3 meseci kaj site bebinja pocnuva oralna faza i stavanje na se vo usta
    Kaj nas isto taka bese a prviot zab izleze na 11 meseci.Dokolu e 3 dena nonstop so dijarea treba lekar da go vidi da ne e virus nekoj.
     
    На TutiFuti, Girl-Rabbit, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Cokoladna<3

    Cokoladna<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Sinko ima 10 ipol meseci nema ni edno zapce eve 4 dena nejke nisto da jade I e nervozen ne znam dali mu e do zapcinjata ili nesto drugo..Sovet?
     
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Ќе причекаш и ќе видиш. А за забите е стварно индивидуално, ама кога тогаш ќе излезат...
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SamovilkaH

    SamovilkaH Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    2.037
    Пол:
    Женски
    Со 6 ипол месеци бебуш има четири забчиња. Две горе и две доле. Се надевам вака без мака ќе ги вади и другите :D
     
    На kikin, LUCERKA, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  14. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Мајки бебево е 6 месеци и нема запче досега. Мн е нервозна кенкава сака само в раце. Не јади ништо а имаше убав апетит , сака само да цица. Нема бело врвче, ама и се познаваат подуени кецовите долу ко набабрени се непцата. Кажете некој гел што помага зошто глодалка и цуцла не фати. И некој совет за апетитов и ранењево оти едвај 3-4 лажички со плачки невидени даваме :(
     
  15. 5star

    5star Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    24
    Ако може ваши искуства што помага најмногу кога растат заби? Многу сме нервозни и непцата на долната вилица се бели и набабрени
     
  16. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Бело вино малку намачкај
     
  17. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Вино на бебе?!:shake:
     
    На kikin и Mariangel им се допаѓа ова.
  18. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Сигурно нема 1литар да му дадеш да испие станува збор за премачкување на непцата,тука се3кој си кажува свое искуство нешто низ што поминал кој сакал прифатил кој не нека прескокни
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Нас многу ни помагаше гелот во плаво кутивче и има штрк на сликата и пишува "гел за десни" .Јас вино не би. Мислам нема само еднаш да ставиш. Проблемот со растење трае подолго време.
     
  20. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Pa pak ke lizne od toa vino na nepca :o Ima mnogu drugi gelovi za nepca namesto vino, samo tolku ste naviknati da koristite "lekovi" od babite shto ne se ni trudite da doznaete po normalni nachini :)
     
    На kikin, kalinaka, Smizzy и 2 други им се допаѓа ова.