1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите 40 дена со бебе - прашања, проблеми и предизвици на новите мајки

Дискусија во 'Канта' започната од Cka, 26 март 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    nezz dali ova kje ti pomogne pantexol e isto shto i pantenol. za regeneracija na koza. mislam deka toa bash i ne e za gnojni brumchinja. odmij go so chaj od neven taka pogust napraj go i od dva pati kje ima smirivanje sigurno.
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.652
    Допаѓања:
    95.748
    Пол:
    Женски
    Токму така, ама додека надојде млеко, поготово кај породени со царски детето е на ад, нема избор друг. Тоа едно, друго има ситуација кај што анатомијата на детето и мајката не допуштаат доењето да биде едноставно. Јас имам огромни гради, моментално градник со корпи Д ми е мал, епа види ти, бебуш е премал и устето му е многу мало, а и капацитетот му е мал, достигна килажа и до 2200, доењето беше неефективно, бебуш дехидрира, ослабе многу, стигмавме до инфузии и хоспитализација и едвај се оправивме. Значи не е секогаш доењето едноставен процес, јас инсистирам и нудам цице, секогаш и по неколку пати на ден, ама на крај морам да дадам шише, мое или ад за да не западнеме пак.
    @mariz јас давам и ад и мое, едноставно морам поради тоа што е многу мал и не смееме пак да западнеме во таа состојба во која бевме. Јас млеко имам, пак ќе кажам, и за 5 оброка во денот, да се среди лактацијата скроз би имала и за сите 8. Не ми е проблем и молзењето, со рачна се молзам ама ич не ми е проблем, по пола саат молзење ми треба за еден оброк да извадам, а како се наголемува млекото и помалку, за три саати успевам да одвојам толку време да се измолзам за еден оброк. Би набавила и електрична пумпа, мада сакам да дојам и не сакам да се откажам.
     
    На ennaz, rose60, LaDyDoLl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.019
    Pa verojatno e od toa.coliefot bea dobri,ama ovie ispadnaa podobri(i poeftini:))
     
  4. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Digy go izbanjavmee so zivo jajca I mlaka voda ne mu stavavme nikakvi samponcinja I kremi,sega gledam od gnoenicki mu stanaa sitni brumcenca rapavki na dopir no pak mu se niz celoto lice ocinja I crveniloto malku se povlece no ne skroz,da probam I so neven od filter kesickite ili domasen koj e podobar neznam
     
    На awl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    А да не ви е претопло дома или можеби мн го облекуваш?
     
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Mami da ve prasam , dali e normalno bebe koe ima samo tri nedeli da si ja podzadrzuva glavata po nekolku sekundi ? Ili moevo e isklucok ? Ja podzadrzuva glavata uste od vtora nedela . A se sekjavam sinko posle 5-ta nedela pocna .. Ili dekazensko e pa poitro e .. Ne sum zagrizena , onaka me interesira samo dali imate iskustvo vakvo .. :)
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.019
    Majki a koi se simptomi na dehidrirano bebe
     
  8. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    @AngelOfArh aj pomos
     
  9. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Jas pisav nesto sto medicinata go kauva nikade ne napraviv sporedba
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Е арно де... и јас си кажав мое мислење ;)
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Суви пелени,сув јазик и усни,ладна кожа,затегната фонтанела,
     
  12. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Znaci toa ne e e moe mislenje tuku medicinsko isto mi go kazaa i mene vo bolnica
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Pa sto znam 22-23stepeni a za banjanje 25-26,inaku go oblekuvam vo bodi,zivricki,corapcinja I goren del ili bluska ili trenerkicka so kapce koga e banjat samo potoa mu ja soblekuvam,neznam mozebi e mnogu I toa,vie kaako gi oblekuvate vasite bebuski dajte nekoj sovet
     
  14. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Pa sto znam 22-23stepeni a za banjanje 25-26,inaku go oblekuvam vo bodi,zivricki,corapcinja I goren del ili bluska ili trenerkicka so kapce koga e banjat samo potoa mu ja soblekuvam,neznam mozebi e mnogu I toa,vie kaako gi oblekuvate vasite bebuski dajte nekoj sovet
     
  15. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не треба капа да му ставаш после бањање, бебињата си ја регулираат температурата преку главата, со капата му се пореметува тоа, плус јајцето во водата му ја суши дополнително кожата, не знам од каде излезе тој адет со бањање со јајце, ништо не придонесува тоа за бебето освен што му ја суши кожата, може и од тоа му се брунчињата.

    За облекување, колку што си облечена ти толку треба и бебето да е облечено, претоплувањето знае да биде и опасно за бебето, топло е сега таму, доволно ти е боди и тренерките долни и горе блуза тенка, не дебела.
     
    На Smizzy, rose60 и Natasha2012 им се допаѓа ова.
  16. Natasha2012

    Natasha2012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Јас капа му ставав на моето прво дете и мм секогаш ми се смееше, било детето ко амишите. На другите деца не сум им ставала капа и сметам дека нема потреба. посебно не кога спијат. ТТ на бебињата е повисока, и затоа се препорачува да не се трупа детето со алишта. убаво објасни Битерсвит
     
    На awl и rose60 им се допаѓа ова.
  17. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    @bittersweet не е адет, мене до 3 години само со јајце ме бањале зашто сум била алергична на се што било достапно на пазарот. После се плакне јајцето и ме мачкале со маст. Сега има многу козметика само треба да се најде вистинската.
    @a.c.k.a За мозолчињата до денес му ставам Пенатен на лице навечер и не се вратиле. Ама прво обиди се со намалување на температура по дома и без капа да биде. Еднаш ставив капа после капење и зажалив и тоа зима беше.
     
    На Majra и mimidjon им се допаѓа ова.
  18. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Да ни се случува...тогаш го тргам и гледам некако да го смирам па потоа го ставам на града, затоа што дур е вознемирено нема шанси да фати како што треба.
     
  19. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Првпат слушам за ова со јајцето, ги бањате бебињата со јаце скршено и изматено или онака со цело јајце? :?:
    Инаку син ми е толкав склетџија, јас сум по долги тој не дозволува да го облечам, особено навечер спие само во боди со кратки ракави и долна тенка пижама, и не дозволува да го покријам, одма се буди, а мама со јорган се покрива. :)
     
    На kelebeim*** му/ѝ се допаѓа ова.
  20. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Mamicki vie izgleda pogresno me razbravte mene,go oblekuvam vo bodi,trenercinja,tenka bluska I corapcinja,a posle banjanje zivricki,bodi,I trenerka so kapicka koja samo desetina minuti ja nosi I potoa mu ja soblekuvam,a navecer I preku den e bez kapa,inaku doma ja odrzuvame temperaturata od 22-23 stepeni preku den a za banjanje kako sto kazav 25do 26 stepeni ma da znam dekka e mnogu, vcera dodeka go banjavme do 24 stepeni gledavme da bide I so po mlaka voda.Inaaku da go banjavme prv pat so jajce,kosata mu e kako so samponce da sum go banjala a kozata mu e pomeka,inaku jajceto go imativ kako za prznje momicki ja napolniv kadickata so voda go legnav I go polivav celo vreme so taa voda edno 4-5min si poleza vo koritceto I potoa go isplakniv so cista voda
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.