1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите 40 дена со бебе - прашања, проблеми и предизвици на новите мајки

Дискусија во 'Канта' започната од Cka, 26 март 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.306
    Пол:
    Женски
    И мене овој период ми беше тежок. Искрено, искуството ми покажа дека дури во третиот месец се чувсвтвува благодетот од мајчинството. Детето фаќа ред, нема веќе целодневни доења, станува заинтересирано, а со тоа и полека и психата се стабилизира. Кај мене, веќе од втор месец спиеше по цела ноќ.
    На моменти мислам дека полудувам.Плачам цело време,ме нервира на моменти дури и плачењето на бебето.Се осеќам ужасно,како да сум најлошата мајка на светот.[/QUOTE] Познато ми е чусвтвото, се ме нервираше, плачењето на бебето ми создаваше анксиозност, вознемиреност, се чувсвтвував чудно, и често бев со насолзени очи. Па си објаснував рационално дека треба да сум среќна, имам бебе за кое се обидуваат луѓе со години, па не одам на работа, итн. Ме орасположуваа еднствено прошетките (допир со светот) кои ги практикувавме често, ги обожава и со тоа почнавме многу рано.
     
    На ivi1987, slobodka и kelebeim*** им се допаѓа ова.
  2. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    @ivi1987 sakam da znaesh deka ne si sama.istoto go prezivuvam i jas.i jas imam pogolemo dete na koe nemozam da mu posvetam vnimanie,bashka golemata ne mrda nikade otkakl se porodiv ne odi kaj babite nekako se razloshi a jas se tishtam.mn mi e strav nadvor da izleguvam do 40dena samo za toa sum sueverna i po celi denovi sum doma ao decata pomosh od nikade.maz kako maz ke si poigra 10min so bebeto i tolku.ne se sekiraj kako pominuva vremeto ke bidesh podobro.
     
    На ivi1987, ♡BuBaLe♡ и kelebeim*** им се допаѓа ова.
  3. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    I jas go imam istiit problem preku denot. Koga ke pocne da go vie stomakot, diga nozinja, ne placi ama bara cice I samo mi n ja tegne bradavicata, bara uteha. I pocnuvam da sd nerviram posto nemozam do wc da odam nekogas a on si bara pomos grejnoto. Samo sakam nekoj da mi kazw.do koga ke bidat ovie doenja na saat ipol. Sega sme 1mesec I 3'dena. Koga da ocekuvam promena?
     
    На Kejt777 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Мамички како ја излечивте физиолошката жолтица. Нас не пуштија од болница со жолтица и сега постојано ја ставам да цица само за да ја исфрли преку каки и мочки. Но цело вррме ми спие неможам да ја свестам кутрото знам дека е од тоа. И што значи зелена кака? И уште нешто десната града ме боли како бодежи пецкања чат пат.немам грутки рамномерно е се. И брадавиците ги мачкам со ланолин но о тие болат на допир,дури и на допир со долен веш. И ми тече млеко од едната додека дојам од другата и тоа може да се рече неконтролирано,кога ќе се среди таа лактација??Многу прашања, иначе бебка е 11 дена.позз мамички утехи сте за се нешто!
     
    На ♡BuBaLe♡ и LadyC им се допаѓа ова.
  5. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Seto to e normalno so gradite uste Edna nedela najpojke ke imas maka so bolkite a mlekoto ke si tecit zs ko cica od ednata I ako ja drzis bradavicata so drugata ja pritiskas drugata grada ili ti e pocna so mleko to e se normalno a I nas ne pustija so zoltica od bolnica redi go na sonce non stop da e na dnevna svetlina ke pomine ne sekiraj se :*
     
    На Ladyme му/ѝ се допаѓа ова.
  6. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Kolku se skosiv. Si go urocivme deteto. Veke e 36 dena . Do pred dva dena znaese da go boli stomak ama ne zaplakuvase, samo crvenwse, se vitkase.I sakase cice. Sega od vcers nakaj 7 casor fo fakat I duri pocnuva da place. Saka na cice celo vreme, ako ne cuclata ja ubiva ama I pocnuva da place. Se plasam da ne stane poloso. Da ne pocnuvaat grcevite posle'40'dena ili moze da mu e samo period. Iskustva?
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да, можно е да се грчеви, кај некои бебиња траат до 3-4 месеци.

    Bella24 ќерка ми имаше жолтица цел месец, малку по малку се чистеше, потребно е само често да цица, значи што повеќе течности, и изложување на сонце, па макар и преку прозорец.
    Пецкањето може да е предизвикано и од преголема стимулација, или пак кога надоаѓа млекото. Барем така беше кај мене. Инаку, течењето млеко од другата дојка додека цица се случува се додека доиш, значи до крај :) Ставај си влошка обавезно при доење.
     
  8. Magis

    Magis Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Mamicki se mislev kaj da prasam, pa bidejki bebce ima samo 10 dena, se odluciv da prasham vo ovaa tema. Ke mi pomogne li nekoj vo izborot na pedijatar od Skopje? Mi treba da e po moznost od Kisela Voda, Aerodrom, Avtokomanda i da e so plavi kartoni?! Samo da ne e vo Jane Sandanski :) Golem pozz do vas mamicki :)
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Na bebe do 40 dena red nema da mu fatish, taka da ke ti menja sekoj den. Imam i jas edni doma od 37 dena, znam kako e. Ednash ke plache, ednash ke vika, ednash ke si spie. Denes spie po 3ipol saati, bebche za merak, vchera edvaj po eden ipol saat son vrzuvashe. Sabajle spieshe do 7ipol,a prethodno po celi noki kenkashe i vo 6 beshe buden. Duri se fati red eheee.... Nemoj da si go maltretirash deteto so bajachki i slichno, zdravje do kaj 3 meseci se ke se sredi.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Mami dali e dozvolen limonot kaj doilki se iznastinav mn pijam antibiotici ama nisto pa da probam so limon so velite?
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Ne, citrusi duri po tri meseci, zaedno so grav, grashak, leka... Stvara grchevi i moze da predizvika alergii i proliv kaj bebushot.

    Iscedi limon, stavi malku soda i pravi gargara ama ne go pij, ne goltaj, samo gargara, za da go zashtitish grloto bar.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Iiiiiiiiii a jas ispiv Eden limon mojt da bidit nesto??????
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Od eden nishto ne e, ne pij poveke i gotovo.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Верувајте ни на 40 недели ред нема да има не пак на 40 дена.Всушност и здрав возрасен не легнува и станува во исто време и не е секогаш исто расположен :)
     
    На M&M, Miss.Sweet и Smizzy им се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Sosema normalno, bebe e, ne vozrasen pa da go maltretirame ao red i poredok. Jas smetam deka dodeka e bebe treba da bide bebe a ne vojniche so rutina nekoja. I da me stane vo 3 da igra so mene i da jade na sekoj saat i da plache i da skoka i da vika... Aj shto nie ne praime taka? Ustvari mnogu vozrasni i pravat taka :D Sepak kako rastat se poishe se ochovechuvaat i ne e kako koga se bebinja, a i nie se nauchuvame na niv pa polesno ni e.
     
    На joy1 и Mari* им се допаѓа ова.
  16. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Што направивте фати цице или се одмолзуваш?
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Неее, нашето цице има боцки. Се одмолзувам.
     
  18. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    И нашето еве 7м:DСега кога ќе и го покажам го тепа со рака хаха
     
    На Asiana и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  19. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    A silikonski bradavici? Ja so niv uspeav
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Ништо и со нив, така ми дехидрира :(
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.