1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите 40 дена со бебе - прашања, проблеми и предизвици на новите мајки

Дискусија во 'Канта' започната од Cka, 26 март 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Ортопед или педијатар. Прво од болница ти кажуваат кога ќе те пуштат по колку. По избор на педијатар тој ти кажува понатаму. И на посетите на ортопед и тој совет дава колку капки.
    Ако не ти кажале од болница,посети педијатар.
     
    На sunshine2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Веднаш по пуштање од болница
     
    На sunshine2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Од болница ни рекоа по 1-2 капки дневно, ама на упатството пишува дека се за бебиња со навршени 15 дена па затоа не почнав одма. А како им ги давате, со лажиче некое и пред или за време на доење ?
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Да со лажичка во малку млекце...пред да ја доиш...прво од нив,па дои си нормално.
     
    На sunshine2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Мајки ние сме 7 дена и многу ни се прави жолт секрет околу очиња и му се лепат. Знам се чисти, ама нормално е толку? Го чистам со превриена вода и пелена. Знам може и со физиолошки.
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.649
    Пол:
    Женски
    Mozes i so kamilica, drugarka taka ja pominuvase so gaza i za den, dva skroz se cistea ocinjata.. :)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Na bolnica mi rekoa pa nikako kamilica da ne javi alergija :wasntme:
     
    На Smizzy и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  8. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Nema sansi da ti javi alergija, od iskustvo ti kazuvam.... Ubavo neka prevrie i so pelena ke go brises okceto od vnatre prema nadvor....
     
    На kelebeim*** му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.245
    Допаѓања:
    124.493
    Tobreks kapki mi prepisa dr za ocite. Navodno site bebija ja imaat taa infekcijs oti se otnuvale solznite kanali
     
    На Miss.Sweet и kelebeim*** им се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Камилица во очи јок, на лице да. Камилицата има мали ситни честички кои поминуваат низ сите филтри и знаат да направат инфекција голема. Значи држ се до советот од докторот @kelebeim*** Ние сме мали ситни брунчиња по телото токму од тоа демек се чистел, ама јас мислам од што татко му хистериша и го преоблекува многу, кога е поладно му се губат.

    Ние користиме Д3+К1, тие биле за новороденчиња на мајчино млеко наводно. Директ во уста му ги истурам, лажичето ја се истурило се во муце ја не вака директ ги стискам во уста, тие се капсулки мали.
     
    На Annath, Cka и kelebeim*** им се допаѓа ова.
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    И моето имаше такви ситни брунчиња по телото, од што го облакавме многу. Баш лани ова време беше, ама лани беше потопло, а ние дома сауна. Облакајте го со помалку алиштенца и види може да го избањате со хиперманган. Нас тоа ни препорачаа.
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Да, да, од тоа му е. И кога плаче му се вцрвуваат. Мм и свеки се плашат да не му е ладно. Сега го облакам а за спиење го расоблакам малце оти тогаш највише е покриен и му излегуваат нови. Го мијам со хиперманган да.
     
  13. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    И мене иститите ми ги препорача патонзжната , ма да јас уште првиот ден од болница си ги имав спремено д3 без к , и сега му ги давам само д3 .
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.649
    Пол:
    Женски
    Neznam jas problem ne sum imala, no na drugarkava samo toa i pomagase, nekolku pati i se sluci i so kamilica odma i pominuvase... Imam slusnato i nekoja masazicka na okceto se pravi... Prasaj si :)
     
    На kelebeim*** му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.245
    Допаѓања:
    124.493
    Daavaj i k za krvarenje da spreci se koristat.
     
  16. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Mamicki nie veke 2-3 dena kako ja menime stolicata zoltenikava so zelenkasto dali e gladen ili prejaden neznam,stanuva mnogu lakom za cicanje I mi se zasrknuva cicajki nemoze vazdux da si zeme go ispravam tapkam po grbceto otvaram vrata edvaj da si doojde vo sebe deneska 2pati ni se desi ova vo rok od 7min I prestana da cica zaspa,sekoj den po nesto novo ni kazuva sinko preska placejki mi se zajde, uste kolku stresovi ke pretrpime neznam. :( :sweat:
     
    На maja.mitrova и Cka им се допаѓа ова.
  17. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Моево е старо 11 дена и коа го ставив на АПТАМИЛ пошто немам доволно млеко ( а незнаев додека 3 ноќи не бев на раб на нервен слом ), смени од жолто златна накај зеленкаста па пак врати накај жолто златна. Буквално бев на раб на нервен слом. Бебе плаче јас немав спиено 10 дена како човек, цела ноќ демек цица а тоа ни млеко ни бутур едвј 30-40мл. И веќе вчера во систина во 7 сабајле го однесовме со дијагнозна ГЛАДНО БЕБЕ. :) Сакам да кажам од секакви промени кај доенчето може да смени столица гладно, сито, прејадено, сменето храна.
     
  18. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Доволно е само вит. Д, не дај боже ако има крварење ќе прими инекција вит. К. Не секое дете има потреба од дополнителен внес на вит. К. И да има крварење се почекува малку, не се реагира одма бидејќи инекцијата може да ја влоши физиолошката жолтица поради незрелост на џигерот...
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    За камилицата потполно се сложувам, не е за во очи.
    Совет внимавај кога ги стискаш капсулите дирек во устето да не ти падне и капсулата. Золва ми така и даваше и еднаш и се лизна капсулата од рака и прави во устето. Ја извади со прст, ама се преплаши.
    Јас вигантол давам.
     
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.245
    Допаѓања:
    124.493
    Od sto moze da place bebe bez prekin panicno, kako da ja smiram? Sami na grada e mirna a ne e gladna, cel den jade. Puknav...
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.