1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    во dm i vo muller germanska golema prodavnica...
     
  2. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    во лидл не верувам но во кауфлад можеби незнам, јас стално го зимам од muller..
     
  3. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    дај нека каже некој шо не му помага хед ен шолдерс....кој шампон ви помогна?
     
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Јас од хед ен шолдерс само повеке се наполнив со првут .. Мене единствено од Авон шампонот ми помогна , од сите други факав првут :/ ако можеш да си го набавиш , пробај го , можеби и ке ти помогне . Мене уште првото шише кога го завршив видов подобрување . Еве за кој шампион се работи :

    prod_1138041_1_613x613.jpg
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.223
    Само Реконазол. Сите други ми се агресивни.
    Го користам повремено. Кога имам потреба.
     
  6. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    дали хед анд шолдерс помаѓа за перут?
     
  7. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    Единствен шампон што ми има помогнато, да го искорени целосно првутот, а не и нешто прескап.

    [​IMG]
     
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Од детскиот шампон Бекутан лом ја напраив косата. Не можам да ја оправам. Дали знаете некое детско шампонче ( хипп или др.) што не ствара првут? Класика, најдобар ми е head&shoulders ocean, а и тој од Авон е сосема ок.
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Од кој Бекутан ти се појави првутот? Мене обичниот со екстракт од камилица не ми годи на скалпот и ми ја прави косата сува, меѓутоа тој со екстракт од пченични 'ркулци ми е одличен и не ми предизвикува првут.

    Џонсонс бејби ми е исто така опасен по скалпот и го избегнувам, а Хип за жал не сум го користела многу одамна.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Овој е обичниот јас што го користам.Ај стави слика да го видам кој е тој.
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Прекрасен е, мислам дека некоја од форумов го фалеше па му дадов шанса тогаш.
    [​IMG]
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.444
    Пол:
    Женски
    Јас сум скарана со Бекутан ама овој од Мишела не сум го видела/пробала. Потив првут закон ми е Сајос. Одличен шампон.
     
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Мене Сајос ме суреди уште толку со првут (facepalm) На кој како ќе му се погоди. Овој од Мишела го немам сретнато , ќе го побарам да дадам последна шанса на Бекутан.
     
  14. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.444
    Пол:
    Женски
    ^Е баш чудно. Најверојатно зависи од скалпот дал е сув, мрсен.
    И Алпецин е ок на мојава глава не ми создава првут.
     
  15. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    И мене Сајос ми створи првут уште повеќе. Сега еден од Авон користам, убава ми ја прави косата, и' дава сјај, а за првутот ќе видам дали ќе ми го среди.
    Против првут Head&Shoulders ми е закон.
     
  16. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Многу е битно како што кажаа Божица погоре, дали скалпот е мрсен или сув.
    Јас пред некој ден зедов за мм од Зегин, Еуцерин шампон против првут за сув скалп. Тие имаат и за мрсен и за сув. Мислам дека од неколку перења оди на подобро, ама ќе видиме.
     
  17. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Јас долго време користев шампони на балеа и никогаш сум немала првут. И пред еден месец си реков да сменам малку и си го купив овај шампон од пантен и се наполнив првут.
    Имам долга коса до половина и 2 пати неделно ја мијам.
    Каков шампон да си купам против првут? Се мислев за хеден шолдерс ама немам искуство и незнам кој да земам. Препорачајте ми некој, од кој сте задоволни.
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      147,9 KB
      Прегледи:
      14
  18. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    Прв пат во седмо одделение се измив со Pantene шампон и од тогаш почнаа проблемите со скалпот, веќе 10 години.
    Само со Head and shoulders ми се смирува првутот ама многу ми го уништува влакното и косата ми е бушава, со недефинирани локни, инаку природно виткана ми е.
    Кога ќе преминам на друг шампон, ми се јавува себореја, па после се мачам со неа, никако да го средам проблемот со косата, ако е добар за структурата на влакно, не е добар за скалп и обратно.
    После долг период како го контролирав себумот со Syoss шампонот со цинк, не знам како точно му беше името, па морав да превземам нешто против опаѓање на косата и со витаминскиот шампон ми се врати себорејата, па пак сменив шампон и ми се појави првут, и сега сум во план да го земам пак Head and shoulders, додека се потсмири малку па ќе прејдам на Syoss оти ми е поекономична опција од првиот.

    Џабе медицински шампони, џабе домашни, џабе странски.. ништо не делува.

    Ако некој имал сличен проблем и го решил, макар што не ми се верува да има решение, нека ме извести да се спасам од чудово од коса на главава. Аман

    @Biodevojka Баба ми цело време ми вели да сум ставела јаболков или вински оцет на главата, ама од другата баба имав слушнато за некој рецепт со оцет, неколку капки ракија, маслиново масло и појма неам уште што, го изгубив ливчето кај што запишав, да не знаеш некој сличен рецепт? Ако ставам само оцет, колку време да го оставам и дали да се измијам со шампон после тоа? Ќе мириса ли косата после тоа? Нели од киселината се уништува влакното? :?:
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, оцетот може слободно да го користиш за ислакнување на косата по миење. Земи 500 мл. вода со една супена лажица оцет (како за почеток кога ќе се навикнеш може и помалце вода) и стави 7 до 10 капки етерично масло за да го покрие мирисот на оцетот. Со оваа течност ќе ја исплакнеш косата откако ќе ја измиеш прво со шампон. Ова е последно плакнење и повеќе не ја плакнеш со вода. Откако ќе се исуши исчезнува мирисот на оцетот. Инаку за првутот пробај со масло пред шампонирање. На пример земи јојоба и стави мала количина само на коренот со блага масажа. Јојобата има моќ да го нормализира производството на себум. Остави така половина час па измиј со убав благ шампон. На пример сенситив од алверде кој е многу нежен за скалпот. Пробај па кажи дали функционира. Инаку за сите девојки кои имаат ваква проблематика, бегајте од силиконските шампони. Силиконите се извор бр. 1 за сите проблеми на косата, суво влакно, тешко влакно, првут и.т.н. Преминете на шампон без силикони (еве не мора да биде органски ама барем да не содржи силикони). Прочистете ја косата и ќе видите како проблемите сами ќе се решат. И избегавајте агреивни шампони кои го влошуваат проблемот. Поздрав.
     
    На LadyC, Оленка* и koritsaki им се допаѓа ова.
  20. Мисија

    Мисија Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Каде може да најдам масло од јојоба?