1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    мене за ова маслиново масло многу ми помага....ке го ставам и ке протрљам на проблематичните места и ке го оставам пола саат...па се миам со head&shoulders против првут...и после немам :)
     
  2. ViKtOrIjA21

    ViKtOrIjA21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    148
    Што ли не пробав за да го отстранам првутот од скалпот, но ништо не ми помага. Некои шампони помагаат малце, некои ич, некои повеќе, но никој не ми го отстрани како што треба :(
    Последно што користев беше шампонот против првут Reconezol (го има во аптеките) но не ми помогна многу, ајде првутот можеби малку се намали ама косата почна да ми паѓа ;( и престанава да го користам..не знам што ке правам со првутот :worried:
     
  3. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    :( :( Дерматолог..можеби имаш некој посериозен проблем со кожата на главата што треба посериозно да се третира со антибиотик или нешто слично, а не само класичен првут. Реагирај на време додека нема поголеми последици!!
     
  4. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    и јас порано имав проблем со првутот но откако го користам хедендшоулдерс првутот исчезна...само со редовна употреба и не повеке од 2пати миење во една недела..пробај можеби ке ти помогне и на тебе ;)
     
  5. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали од фарбите и к'ната се прави првут? :^)
     
  6. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    од кната сигурна сум дека не, но доколку имаш чувствителна кожа на главата иуште ако се фарбаш редовно со некоја неквалитетна фарба мислам дека голема е веројатноста првутот да ти е од тоа...а со кој шампон иначе ја одржуваш хигиената на главата?
     
  7. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Со Брезов шампон во кој имам додадено 3 ампули Б6 :)
     
  8. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    И јас иамв некое време ама купив еден шампон од АВОН и ми помина :) Ама сега пак се поајви
     
  9. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    70 - 80 денари :)
     
  10. laluna10

    laluna10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    јас имам многу првут , се сум пробала ама никако да исчезни.Секакви шампони сум користела и по препорака на доктор и сама што сум користела на своја рака ама ефект никаков. Сега користам еден стреј од фирмата Борола(цинк пиритон)и е многу ефикасен,се прска од спрејот на скалпот се масира нежно и се остава барем неколку сати да делува и потоа се мие косата .Се препорачува да се користи секој ден. Го намалува првутот а со редовна и правилна уптреба и се лечи затоа што првутот е сепак некое пореметување на балансот на скалпот било да е предизвикано од габична или бактериска инфекција.Овај препарат е по препорака на доктор и верувајте имам многу големо подобрување со оглед на тоа и што не го користам редовно а се надевам дека со редовна употреба би исчезнал првутот.Да напоменам дека многу го намалува и чешањето и црвенилото на скалпот .Многу е ефикасен ,ПРОБАЈТЕ...
     
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Користам само Хед енд шолдерс. И немам никаков проблем. А што го сменам, веднаш ми се појавува пак.
     
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Имав премногу првут додека не почнав да го користам Гарниер Фруктис 2 во 1 против првут, и од тогаш не сум го сменила.
     
  13. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Јас по препорака на феминки го купив Реконазол и по првото миење се чувствува дејството,кога ке поминам со нокти низ скалпот нема ништо на ноктите,мислам дека ќе ми се погоди ,уште да усогласам за фарбана коса..кај ќе ми е крајот :P :P :lol:
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Aglaja

    Aglaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    24
    вообичаено кожата на главата се обновува на секои 25 до 30 дена преку умртвување, т.е лупење на клетките. кога тој процес е брз се појавува прекуумерено количество лушпи што е знак за перут. така што перутот не е болест туку состојба на кожата на главата, и зошто не е болест не може да се лечи но може да се контролира со добар шампон со кератолитички ефект и антибактериски супстанци најмалку три пати на ден и истото ни малку влијае на зголемено мрсење на коса, ниту пак на создавање перут.
     
  15. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    Одкога започнав да го користам шампонот од Авон против првут немам никакви проблеми со истиот. Презадоволна сум и немам намера во скоро време да го сменам. :)
     

    Прикачени фајлови:

  16. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    имав првут со години , што ли не сум пробала , од нешто имасе повеке ефект од нешто помалу! од оние со повеке ефект се kene i alpecin a3 ама дефинитивно...нај нај нај добро РЕШЕНИЕ е од фирмата ducre KELUAL DS дефинитивно бр. 1 . го има само во аптеки јас го купив од кај мене во кислеа вода во аптека ГЕА ми обајснија све што како сампонот е закон !!!!!!! ПРОБАЈТЕ :)
    ЦЕНА 880 :$
     
  17. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.797
    Пол:
    Женски
    девојки ги иам некој користено сапуните од докторс? баш сеа видов на сајтот ама има повеќе што се против првут ај ако кај некого имал ефект нека пише кој, јас немам нешо посебно мн првут ама сепак има па сакам да пробам со некој од овие инаку еве ги сите http://businesshouse.com.mk/doctorsprod ... &Itemid=79
     
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Дечко ми имаше ваков проблем и се спаси со Бекутан .
    И тоа во рекордно време ,се изначудив!
    За една недела ни трага ни глас од првутот ,а претходно беше Jingle Bell ,снежни невремиња му паѓаа од косата !
     
  19. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    ^На мене мислам од бекутанот уште повеќе првут ми се направи. Воопшто не ми помогна. Ама, за кој како.
    После со шапмпонот од Авон против првут пробав и сега немам. :)
     
  20. itgirl

    itgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    68
    Имав првут неодамна, и не користев некој одреден шампон, туку различни.
    Веќе користам Garnier Ultra Naturals од јајце и сум презадоволна. :)