1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. Mashnichka

    Mashnichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    26
    ако имаш првут купи шампон против првут од аптекиве и прво изми се со него па со регенератор и на крај земи стави сода-бикарбона ќе ставиш само на коренот т.с на кожата не на косата и ќе стоиш 2 минути и после изми ја со ладна вода или барем млака бидејќи со ладната вода ќе ти омекне косата бар на мене ми омекнува јас со ладна вода го измивам регенераторот ставам маска од генера и многу ми ја омекнува и плус со ладната вода супер ми е е сега со сода бикарбоната мене не ми се прекина првутот но барем ми се намали а и не ставав шампон против првут па може ако ставаш шампон против првут и сода бикарбона ќе ти изчезне скрос само со сода бикарбона треба да се миеш 2 пати неделно има уште совети на сајтов провери во убавина и мода во коса :)
     
  2. aaleksaandraa

    aaleksaandraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    34
    Јас користев околу два месеца head and sholders од ментол. Имав резултати после две три миења , ама некако чувствувам како да ми се презасити и косата и главата, изгледа премногу ми е јак.Ми се појавија брунчиња на главата и многу ме чешаат ,некој ќе си помисли дека може вошки имам. Еднаш не сум се измила на вратот убаво и ми останало пена и после цел врат ме чешаше и жар црвен ми беше.
    Сега си купив на Syoss исто против првут и ќе видам како ќе се покаже.

    Инаку добро и малку јаболков оцет да раредиш малку во една чашка со вода и да ја исплакнеш главата и да ја подржиш неколку минути. Косата е посјајна и понема изразено првут.
     
  3. VikiToO

    VikiToO Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    52
    Реконазоол ??? мене тоа ми го препорачи доктор кога имав лиши и дури ми кажа само на лишите да ставам никако на главата и на другите делови на коишто немам лиши за да не се пренесат .. :?:
    Аа инаку и јас користам моментално Head and Sholders од ментол и мене ме чеша главата но не ми е исчезнат првутот .. изгледа ни тој не е вистинскиот за мене :) :)
     
  4. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Да, реконазолот се користи и за проблеми со првут, пишува и во неговото упатство. Има поширока примена за повеќе проблеми со кожата на главата, па ако имаш проблем со првут можеш да пробаш да го третираш со реконазолот.
     
    На rajna-vojvoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. VikiToO

    VikiToO Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    52
    [/quote] Да, реконазолот се користи и за проблеми со првут, пишува и во неговото упатство. Има поширока примена за повеќе проблеми со кожата на главата, па ако имаш проблем со првут можеш да пробаш да го третираш со реконазолот.[/quote]

    Така ли .. не знаев :) баш ке пробам сега уште ми стои шампонот! Фала :) :)
     
  6. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Порано си имав големи маки со првутот...но за среќа тој проблем се реши..:)
     
  7. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Recept за против првут што е. Ефикасен е
     
  8. Shopaholic77

    Shopaholic77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    109
    јас имав проблеми со првутот но сега кога го користам Wash-and-go немам првут :wasntme:
     
  9. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Јас имав првут многу малку но приметив дека ми се појавува од мешање на шампони и сега по4нав да користам еден шампон и не го менувам Тео и навистина веќе немам првут.. :)
     
  10. MikaDj

    MikaDj Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
  11. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Мојот сопруг имаше проблем со првутот. Купуваше секаков вид шампони, од Head&Shoulders до секакви медицински шампони. Единствено му помогна мојот шампон и тоа сосема случајно:

    [​IMG]
     
  12. G.G

    G.G Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    340
    Пол:
    Женски
    Јас имав голем проблем со првутот ама сега редовно си го користам HEAD & SHOULDERS и првутот го снема :)
     
  13. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Само шампон Реконазол му е мајката :D
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Како помала после влегување на пубертет мака мачев со првутот. Во реклами никогаш не верувам ама пробав си купив Head&Shoulders и навистина ми помогна. Го користев негде околу 2-3 години, а после тоа почнав со обичните оние коприва или бреза од Алкалоид затоа што не ми се даваа пари веќе за Head&Shoulders-от и кога видов дека е се ок и со употреба на ваквите си продолжив, а и ден денес си ги користам нив.
    Еве какви користам сега:
    [​IMG]
     
  15. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    јас не сум задоволна од чичково масло пробав еднаш,ми стоеше еден час леле кога се измив имаше што да видам кога ми се исуши косава абе цела глава бетер првут имав невидено се зачудев,па ме интересира дали е нормално така првиот пат ,после неколку пати па се исчистува првутот? кој медицински шампон ефикасен би ми го препорачале ви благодарам однапред поздрав :sweat: :sweat: :sweat: :sweat:
     
  16. professoressa

    professoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    106
  17. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    кај може да се најде шампонов,колку пари е и дали е ефикасен поздрав.
     
  18. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Имам долго време првут во косата. Пробав со секакви шампони дури купував и од Авон но ништо не помогна :?:
     
  19. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Реконазол е медицински шампон за таа намена, се става само на скалпот и кај мене целосно ефикасен се покажа, а го има во сите аптеки. Тој од сликата на Vichy го има кај што продаваат нивни производи, мислам дека има во Зегин ама не сум го пробала.
     
  20. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    колку пари е реконозол сунфемина ,поздрав :rofl: