1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    околу 160 денари само добро прочитај си го упатството пред да го употребиш бидејќи не е обичен шампон.
     
  2. professoressa

    professoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    106
    Шампонот е чудо, после две мiења нема да ви остане воопшто првут,чудно ама вистинито...го има во аптеки, медицинска француска козметика, малку е поскап, ама концентриран е ,трае долго и навистина вреди...има комбинација на пр...против првут за мрсна коса, или против првут и опаѓање, најдобро прашајте си во аптека..поззз
     
  3. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Имав многу првут се додека не почнав да го користам [​IMG]

    Сега немам воопшто,но сум зависна од овој шампон.Доколку почнам друг да користам веднаш ми се појавува првут. :|

    Мојата коса е адаптирана само на head&shoulders :lol:
     
  4. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    се согласувам со мислењето над мене.Имав и ја еднов време ама одкако го користам хед'н шолдерс заборавив дека постои првут не дека реклама им правам,навистина сум задоволна,многу. :)
     
  5. SoNi55

    SoNi55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Од кога паметам за себе ,се паметам со првут,но за среќа си го најдов лекот,исто и јас head & shoulders,али строго од ментол,другите видови не ми делуваат.И сега нема ни трага од првут.
     

    Прикачени фајлови:

  6. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Пробајте го шампонот против првут на Oriflame, јас го користам и ми помогна мн. Уште од првите 2-3 миења почна да се намалува првутот, а сега немам никакви проблеми со првутот. Многу е ефикасен и не е скап. :)
     
  7. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    јас го купив фитовал се измив па ќе ви кажам ако има резултати :)
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    јас се живо имам пробано,веќе незнам како да се справам :?:
     
  9. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    И јас имав проблеми со првут, и листајќи го каталогот на Орифлејм го видов шампонот против првут. Си го нарачав и после 2-3 миења се покажа добар. Пробајте го :)
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    ^ Ако мислиш на оној со лимон и коприва, добар е, се согласувам, меѓутоа не е трајно решение - ако престанам да го користам пак ми се појавува првутот, дури и ко лушпички ми се прават. :sweat:
    Го купив сапунот на Докторс, оној црниот со сулфур и на пакувањето пишува дека освен за проблематична, заболена кожа од акни помага и при отстранувањето на првутот.
    Има некоја искуство со него? :^)
     
  11. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски

    Не мислам на тој, туку на оној што е плавиот, ако ти текнува за кој зборам :)
     
  12. anglle

    anglle Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    и јас имав мн проблеми со првутот и користев Head&shoulders но многу брзо ми се мастеше косата и требаше да ја мијам секој ден. пробував и др шампони ама ништо и сега моментално користам шампон од Бекутан со камилица и немам првут а косата и е мн мека-бебешка а плус тоа и многу убаво ми мириса, но да напоменам јас не ја бојадисувам косата и затоа ми одговара ова бебешко шампонче што не е случај кај бојадисаната коса
     
  13. yellowflower

    yellowflower Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    За првут мислам помага сок од лимон домашно направен,да отстои 15 мин. и после најнормало се мие косата ;)
     
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас првутот го решив со Пантен
    [​IMG]
    Го користам некои добри 7-8 години и најзадоволна сум од овој шампон. Пробав секакви, од Wash&Go, до Head&Shoulders, пробав и бабини лекови, масирање со масла и што ли уште не. Мене само ова ми помогна. Сепак, зависи и од кожата на главата, затоа што на другарка ми на пример Пантен и создава првот, не и го чисти.
     
  15. Ristena

    Ristena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    27
    Моето искуство од борбата против првут:
    Имав проблем со првутот уште од порано и прв шампон кој го користев беше Wash&Go. Се надевав на позитивни резултати, но по неколку миења сфатив дека не ми помага туку само ми ја влошува ситуацијата. Потоа се обидов со Head&Shoulders со ментол на кој се надевав дека навистина ќе ми помогне. По првите 2-3 миења првутот почна да се намалува, но потоа почна да се претвора во покрупни парчиња и да станува се покрупен. По овие две искуства се разочарав и мислев дека нема да најдам решение, но не ја изгубив надежта. Нареден производ кој го пробав беше Subrina Recept од чајно дрво. Со овој шампон го имав истото искуство како и со Head&Shoulders. Бев подготвена да се откажам се додека една другарка не ми го препорача Hair X шампонот против првут од Oriflame. Не се надевав дека мојата ситуација ќе се подобри но сепак се исплатеше што пробав. По 3-4 миења првутот почна да се намалува, а по еден месец користење скоро исчезна. Го користам веќе 5 месеци и често го порачувам кога е на попуст.
    Затоа ве советувам да ги пробате повеќето опции и која ви одговара да ја примените.
    Еве и слика од шампонот кој го реши мојот проблем со првут.
     

    Прикачени фајлови:

    • 15582_1.png
      15582_1.png
      Големина на фајлот:
      130 KB
      Прегледи:
      448
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ја пак вчера прочитав дека во чаша со топла вода да се стави сода бикарбона(не запамтив точно колку количина) ама да речеме еве една голема лажица и да се измие косата со тоа и со друго ништо.
    Да се мие се додека не престане да се чувствува лизгање низ косата, тоа било ефикасно проив првут.
    Има некој пробано сода бикарбона, се миел некој со неа? :^)
     
  17. Ristena

    Ristena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    27
    Не би те советувала да се миеш со сода бикарбона. Првутот е предизвикан од габична инфекција која настанува поради повеќе причини, а една од тие е базната pH вредност на скалпот. Ако се миеш со сода бикарбона ќе создадеш базна средина на која габите ќе можат полесно да се размножуваат. Подобар природен избор е да се измиеш со оцет (јаболков, вински) или со лимонов сок разреден во вода. На тој начин ќе ја зголемиш киселоста на скалпот. Габите во кисела средина умираат. :)
     
    На simoncelicius и Cynthia им се допаѓа ова.
  18. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Штотуку сакав да прашам дали може да се исплакне косата со оцет, затоашто начув нешто ама не дочув.
    Го отстранува ли првутот целосно?
     
  19. Ristena

    Ristena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    27
    Ништо не може да исчезне преку ноќ! Ќе го исчисти целосно, но потребно е трпение. Со секое наредно миење ќе се намалува се додека не исчезне и последната габичка. Најдобар е раствор од оцет и вода 1:1 за да не го надрдазниш скалпот. Ова е еден од многуте природни пристапи против првутот. Исто така можеш да си купиш и шампон кој содржи салицилна киселина која помага во намалувањето на првутот.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Skorpija87

    Skorpija87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    68
    Мене за првут ми помогна многу хеден шолдерс,а една другарка беше многу задоволна од шампонот од авон за против првут ако несе лажам мислам дека беше зелено нешто шишето стално го ставаа на попуст по 400мл е :)