Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

 1. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  20
  ШАНГАЈ бејби- Веј Хуј многу добра книга :)
   
 2. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  671
  Длабоко во ноќта - ХАРУКИ МУРАКАМИ... Одлична книга!
   
 3. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  251
  Ви ја препорачувам Втора шанса од Даниела Стил,многу убава книга,само што ја дочитав...
   
 4. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  462
  Уметност на љубовта-Фром
  Психологија на успехот
  Будењето на Офелија-Мери Пајфер
   
 5. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  74
  PA vaka od oblasta na psihologijata ja preporacuvam PATOT PO KOJ PORETKO SE ODI - Skot Pek ...... navistina vredi da se procita mnogu pomaga za zajknuvanje na licnosta i malku da gi pogledneme rabotite poinaku od toa sto se navistina .... .. imam mnogu knigi procitano no ovaa inzvoredna se cuvstvuvav kako da sum bila na psihoterapija ;) :) :up:
   
 6. SoNi55

  SoNi55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  35
  Јади,моли се,сакај - Елизабет Гилберт
  Порака во шише - Николас Спаркс
  Шангај бејби - ??? :up: :up: :up:
   
 7. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  50
  Петмина што ги среќаваш во рајот од Мич Елбом. Интересна книга за тоа како некои од луѓето што сме ги сретнале во животот, знаат да остават траги на нашата иднина. Исто така и Вторниците со Мори од Мич Елбом е прекрасна книга.
   
 8. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  83
  "Затоа што те љубам" - Гијом Мисо
  Болен драматичен патепис на психата, премногу човечки мазохизам, топлокрвна одмазда, атрофија на срцето... Сонливи но сеуште читаме зар не? Проклетата стрв по неизвесното не удира по слепоочниците будејќи хронична мигрена и при најотпорниот имунитет,аверзија кон болката,панична епилеписија при помислата на загубата на себеближниот. Пандемониум на три визуелизирани смртнички ада кои по игра на судбината паѓаат во рацете на брутлано стручниот психолог Конор ја доживуваат својата хаотична метаморфоза. Алисон-самоубиствена старлета, Иви - одмаздољубивата емотивка и Марк - себеказнивиот психолог со телата приклучени на еден вид виртуелна релност мораат да се соочат со своите отелотворени Танатоси (грчки Бог на смртта) и да им ги предадат таткото, мајката и чедото на она што никој не го видел, помилувал или огледал,она каде што само може да се препуштиш на непознатото. Преку некои кулминалнокултни бележења на Мисо се наоѓаме ембрионално мали и исплашени, сфаќајки дека во својата психотична симбиоза и неподносливо прележаната бол, неговиот ум бега. Да трча и по 1000 метри со пречки, оставајќи ги зад себе љубовта,омразата, судбината, но никогаш па и тогаш неможе да се ослободи од стравот бидејќи нели никогаш не сме поранливи и исплашени од тогаш кога љубиме.
   
  На damaskop му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  55
  Неколку пати ја гледав книгата во библиотека и некако не ме предизвикуваше да ја прочитам,ама по толку препораки на интернет ја зедов.Баш вчера ја дочитав и сум пријатно изненадена.
  Малку сум скептична за кинеските писатели ама оваа ми се допадна.

  Инаку да не ја има читано некој На патот од Џек Керуак???
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  7.321
  Допаѓања:
  35.422
  Пол:
  Женски
  Ги препорачувам книгите од Александар Дима таткото... прекрасни книги, приказни за минатите времиња, преполни со страст, интриги, крвопролевање во име на љубовта, и секако полни со љубов... нема да зажалите! ;)
   
 11. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  54
  stranec vo ogledalo -sidni seldon ,tunel ernesto sabato,... :up: :up: :up:
   
 12. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  299

  Mn dobra kniga :))) Da si nestrpliv da ja procitas celata! Eden den ja citav, tolku mi bese interesna sto ne ni slegov da jadam :lol:
  Inace,filmot go gledav pred izvesno vreme, mislam deka e od 1972 god so Franko Nero :))) Lepotan :)))
   
 13. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  299
  papata jovana
  praznikot na rozite
  bestseleri od den braun
  herman hese
  albert einstein - mojot pogled kon svetot
  agata christie
  paulo coeljo

  skolska literatura :D vprocem moja omilena :)
  bozestvena komedija -algieri
  sekspir - romeo i julia, hamlet, king john...magbet.....
  tartif - molier
  les miserables - viktor igo
  mladiot verter - gete
  evgenij onegin - puskin
  gogol
  zlostorstvo i kazna - dostoevski
  vojna i mir, ana karenina, smrta na ivan ilic - tolstoj
  I MNNNNNNNNNNNN MNNNNNNNN DRUGI...NEMOZAM DA SE SETAM...:))))))))))))))))))))))))
   
 14. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.437
  Дечки беше ли некој од вас на саемот на книгата нели од 13-ти е почнат, а до 18-ти ќе трае. Јас пламирав во петок или сабота да отидам, па ако бил некој од вас кажете дали имаше добар избор на книги и цените беа ли прилично намалени? :)
   
 15. Svetlina

  Svetlina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Јас бев на саемот, но за жал овој е најлош до сега. Има само една хала и многу малку издавачки куќи. Специјализирана литература нема, а белетристиката е со цени исти како кога издавачките куќи си организираат интерни саеми.
   
 16. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  3.261
  Допаѓања:
  3.266
  neznam koj go interesirase za knigite od Ditas no gi ima kaj deckite sto prodavaat knigi na staro 250 den. e edna a do pred nedela dena gi imase site knigi od nego. koga sme kaj preporacuvanje na knigi bi vi gi preporacala poslednata kasmirsa rosa, papata jovana, zagovor na tretoto nebo, najgolemiot trgovec na svetot ako mi teknat uste nekoj ke vi pisam
   
 17. FuriousBaby

  FuriousBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Николас Спаркс - Одлука! Ја читам моментално и сум воодушевена :)
   
 18. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.708
  Допаѓања:
  3.381
  Теорија на хаосот....малку конфузно и опширно но за воодушевување во секој случај
  Невеста во Борџии...мислам во еден здив ја прочитав
  Финансиер, Титан од Драјзер....најдобро нешто според мене(се читаат првин Финансиер , па Титан) мотивирачки книги, суштината е падовите, поразите, воздигнување, пад, воздигнување....како да се исправиш по зададен удар од животот...а начинот на кој се напишани....остава без здив
  И дефинитивно кој не ја прочитал Добра земја-Перл Бак.............да не губи време...безвременска книга...навидум лесна и едноставна, но е многу многу длабока и поучна книга...
  Шега - Кундера...апсурд , напишан на многу неапсурден начин....мек...не круто и безчуствително, како да речеме Странецот....
  И еве сега ја читам Катедралаta на морето, и прееска мислам читкам некој пола саат...јас сум поминала 100 страни...солидно, доста солидно....сега за сега барем ;)
   
 19. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.437
  Преубавааа книга, како и сите останати од Николас Спаркс.
   
 20. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  1.502
  Допаѓања:
  978
  Пол:
  Женски
  Добра Земја е првиот дел, потоа е Синови па на крај е растурен дома, ите три се Бак,
  Инаку искрено ви ја препорачувам се плашите ли од темница, фантастична книга која ве остава без здив од Сидни Шелдон - трилерче
   

Сподели ја оваа страница