1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    Јас забележав еве два месеци наназад,ден пρед да добијам,синκо само еднаш има пρоливче или потечна столица.
    @joy1 мислам те читав деκа ќе се одбивате. Иаκо јас за сκоρо не планиρам,но κаκо ви иде пρоцесот?
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    nikako draga eve uste cicame :^)
     
    На Bozica1980, Kaetana и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ние успеавме цела недела со само 2-3 цицања да ја поминеме :) Кај и да е, готови сме. Сега наместо со цицање на брачниот кревет, го заспивам во дневна соба лежејќи на тросед и гледаме тивко Baby First (навечер имаат само приспивна музика). Спалната сеуште го асоцира на цицање и плаче ако се обидам таму да го успијам. Ноќе се буди еднаш до два пати,, и пие млеко од шише. Тоа не знам до кога, ама нема брзање :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    I jas od toa nokno budenje se plasev,ama eve go mojov ne se budi. Kako sum osvezena, bre,bre :)
    A kakvo mlekomu davas noke?
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Сварено кравјо млеко. Го воведов пред месец дена некаде, сега почнав еве редовно навечер да му давам.
     
  6. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Мојата желба да го дојам синот барем до годинка изгледа ќе остане неодтварена :( гледам во последно време му служам повеќе како цуцла лажливка, отколку за храна и исто навечер многу често почна да се буди за да цица, ама како да не ну е доволно и синоќа за проба му дадов АД си го испи слатко (кај татко му во раце) заспа и преспа цела вечер.
    Ќе видам да се изборам барем уште некој месец да го дојам (8,5 месеци е) а после ќе морам да воведам АД.

    Е сега ако го дојам и повремено го дохранувам со АД, да не му направам проблем за стомачето?
    И кое млеко да му давам кое е најприфатено од бебеињата? Сега моментално имам bebivita но ова е земено онака за приготвување на млечни каши само.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Jas go odbiv sinko pred mesec i nesto, gradite fala bogu isti mi se sega za sega, ne spadnaa :D inaku koga kje pritisnam malku imam mleko, koga isceznuva skroz? Ne se stiskam sekoj den, ama od koga go odbiv dva pati pritisnav i imam uste... Me zapeckuva od vreme na vreme gole kaj pazuvite...
    Inaku sinko gajle nemase, on spie cela nokj od koga e roden bez stanuvanje, uspea da zaspiva i bez cice... :)
     
  8. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Кажете ми дали и вашите бебиња кога воведувавте обично кравјо млеко на почетокот го одбиваа или веднаш го прифатија? Имам една пријателка која е сега во фаза на воведување на кравјо млеко но некако бебето се мршти кога ќе му даде, не му е баш по ќеиф. Искрено се плаши дека нема да го прифати, прашањето е што ако не го прифати?
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Lele i mene toa me kopka, deka ad mlekoto e blago, a ova ne... :/ a ovoj mojov voda ne pie, retko edvaj mnogu malku, caj becutan deka mu e blag, drug nikako...
     
    На Strumka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И син ми се мрштеше и пиеше по 2-3 голтки, се случуваше дури и да ми го турка шишето кога ќе види дека е бело (инаку вода без проблем пие). Сега се навикна и немаме никаков проблем - веројатно и виде дека нема друго. Синоќа на пример испи околу 150мл пред заспивање, и уште толку ноќеска кога се разбуди.
    И јас се плашев, но испадна беспотребно, верувам исто ќе биде и кај другарка ти.
     
    На Pepa B.. и Strumka22 им се допаѓа ова.
  11. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Нема, мајчиното млеко е лесно сварливо и не е некомпатибилно со АД млеко. Ова ми го кажаа во РЕМЕДИКА од сам почеток. И за разлика од АД каде од подој до подој треба да минат по правило 3 часа, по подој со мајчино можеш по кусо време да му дадеш АД и обратно. Инаку, и покрај препоракиве да се дои до година, некаде две, а некои препорачуваат дури и повеќе, во основа мајчиното млеко веќе и нема толку важна нутритивна вредност (односно не го сити) детето, а повеќе како мезе, блискост со мајката и сл.
     
    На Smizzy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Мајки, кажете ми дали за бебето има разлика дали ќе му давате пастеризирано или она што го викаат свежо кое има помал рок на траење?
     
  13. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Нема во продажба непастеризирано млеко, бар во Скопје немам видено :)
     
    На Strumka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    А она свежото млеко што се продава? Пример Битолско, Бучен козјак... тоа пастеризирано е? :/ Јас такво давам сметајќи дека е поздраво од трајното млеко Грешам ли?
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Mislam deka samo trajnoto e pasterizirano, ako e svezo mleko znaci ne e pasterizirano, no so varenje pak doagja do proces na pasteriziranje (ili greska sum?). Neli so pasteriziranje (zagrevanje) se unistuvaat odredeni mikroorganizmi, taka da mislam deka nema problem i takvo svezo, no svareno da se dava..

    Inaku mene nikoj ne mi odgovori, do koga imavte mleko vo gradite posle odbivanje? Imam gore poubavo prasano..
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Мајкички ве молам за мислење. Малата ми се одби на 12м,едноставно не сака да цица. Поминаа 2недели јас полна со млеко. Само да ги пипнам пупкиве шприца млеко, а камоли да пробам да стиснам града како за одмолзување. Се јавив кај матичната ми рече да земам Достинекс таблети, по пола таблета на три ипол дена. Што мислите да почекам уште малку за природно да ми секне, зошто имам многу млеко, но немам грутки во градите и тие што ги користеле овие таблети ве молам споделете искуство...
     
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @mariz јас и по неколку месеци после одбивањето имав млеко, баш истото го прашував тука. Ќе се изгуби, не се секирај. Инаку и мојот додека цицаше не пиеше вода ич, ама откако го одбив почна убаво да си пие и само вода бара сега. Ништо друго освен вода не пие. Млеко само во каши или со плазма јаде. Ама мислам дека не е загрижувачки оти секој ден јаде млечни производи.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Jas mesec ipol eve ne dojam, nisto ne piev cekav da sekne samo, a i jas odednas go odbiv pa si imav mlekce... Me peckase mnogu na pocetok, sega cat pat znae da me zapecka... No mastit fala bogu ne fativ...
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И јас немав никакви проблеми. А што ти текна да го одбиеш, ако смеам да прашам?
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Prvo ne znaev sto mi e imam kup problemi, pocnuvajki od nemanje menstruacija, golema anemicnost, zakacuvav bakterii pa nonstop na antibiotik i kup gluposti piev, pa mi bese sube da go dojam, a i sam pocna da mi se odbiva, namesto da cicase on duvase i me butkase... Sega vekje znam sto e rabotata, imam mnogu visoko TSH i kje pocnam i za toa so terapija, neznam dali kje stetat site tie lekovi pri doenje, ama rekov dosta e...
    Mnogu potesko jas go podnesov, otkolku on... Mnogu mi e zal uste :(