1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И Битолското свежо е пастеризирано (http://bimilk.com.mk/bitolsko/bitolsko-svezho-mleko), но претпоставувам дека технологијата е различна, па затоа има пократок рок. Мене педијатарот од Систина ми препорача ова да му го давам, па така и почнав. Уште од кога излезе на пазарот ова го купувавме и за нас.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @mariz ќе имаш млеко уште долго. Нормално е и до година да имаш. Само не проверувај, затоа што и тоа е стимулација.

    @ilyan
    Колку подои имавте пред да се одбие? Искрено немам искуство со одбивање, но знам дека е најубаво кога оди постепено со намалување на подоите.

    За апчиња не сум, освен ако не е неопходно и да мора. Имам слушано дека не се пријатни баш...

    Опции - да се измолзуваш по малце колку да ти олесни, за да не добиеш мастит, листови од зелка...

    А ако до вчера цицала многу често, можеби можеш да се измолзуваш па да намалиш фреквенција.. Ама зависи од фреквенцијата на подоите пред да се одбие...
     
  3. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    @Kaetana od koga se rodi malata imav problem so doenjeto. Me odbivase, nikako nesakase da cica. Kolku maka vidov, placese ona placev i jas.... Uspeav da ja dojam samo na spienje. Do 4meseca spiese i cicase na 2h, posle na 3h, a od 10m cicase po 3 pati na den. Sega na 13m imase najmnogu do 2podoi i to po malku,kolku da se rece cicala. Mleko imam mnogu znaci shprica, bezrazlika sto ne ja dojam veke 2nedeli,mlekoto voopsto ne se namaluva...
     
  4. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Керками уште два месеци и ке направи три години ,е сега збор ми е овде како да jа одбиjам,jади се,пие млеко сок вода чаеви баш се не пребира ,но цица како новороденче насекое мила е слатка ама жива ненаспана сум ,знам дека и е навика ама неможам да jа одучам кога не и давам иди по мене ке ме фати за нога и вика мамоо даj цицето дaj на буби цице и ми е жал да не и дадам тие очина кога ме гледаат и така зборува како да не и дадам ох
     
  5. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Пак ќе речам, лично немам искуство, ама би размислила на следниве можности - или да продолжиш да ѝ даваш од твоето млеко во чаша, да се молзиш ако имаш многу, па да намалуваш постепено со лактација..
    А ако имаш млеко, ама немаш болки, мака, можеш да се одмолзуваш кога ќе почувствуваш притисок само колку да ти олесни...

    А ако си имаш ептен мака, тогаш нема чаре освен апчиња.

    А млеко е нормално да има уште дооолго по одбивање.
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Првите две недели кога стиснав шприцаше, а сега веќе не... сега кога стиснав така капки искочија само. Инаку мене ме советуваше една мајка да се стиснам со потесно прслуче, она имала огромен проблем и се стискала и со марами, а и плус апчиња пиела, мислам ми рече дека и инекција некоја примила поради огромен проблем со млекото... инаку ме пецкаа многу, пуни млеко ми беа првите недели, а еве месец ипол има веќе и така така ми се, значи пак имам, ама фала богу без проблем поминав. Инаку чај од жалфија намалува лактација, го пијат жени баш за тоа, пробај и тоа..
     
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.110
    Скоро пола год. не дојам од едната града и сеуште капнува доколку ја притиснам истата.
    Снемав млеко од истата и прекинав да дојам. Сега немам никакви болки или проблеми...но доколку притиснам(еднаш месечно ако проверам :tmi:) приметувам така по некоја капка.

    Инаку јас ја дојам само навечер пред спиење, и 1-2 во текот на ноќта доколку се разбуди.
    Знам дека може да заспие и без доење, бидејќи е секогаш бањата, вечерана и уморна...но ме загрижува што воопшто не прифаќа шише.
    Доколку продолжи да се буди во текот на ноќта како на друг начин да ја смирам.

    Ќе тераме вака сега, немам намера да ја одвикнувам, но подоиве ептен ни се редуцирани поради нејзиното нејадење и обиди да воведам екстра оброк а тоа претпоставувам влијае на лактација.
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Јас се утепав од чудење па сега и тебе ке те натера ова што ке ти го кажам да си го пробаш млекото :D другарка дои само од една града од 2 месеци, а сега бебето и има 9 месеци, вика имам млеко во таа што не ја давам и викам ај ке ја ставам малава да цица, ја ставив и се мрштеше нешто... и се смеам вика и викам аааа не е ова твоето цице а? :D и земала го пробала млекото, било многу гадно и солено :o сеуште се чудам и си викам дали е тоа можно хахаха :D
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.110
    :shake:
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    хахаха ја препрашав дали е сигурна дури :D не ми се верува и мене :?::^)
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.110
    Ќе ја верувам на збор, ама не пробувам (facepalm):rofl:
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    гадна работа, никогаш не си го пробав моето... а знам мајки што си го пробале... бегај таму :D еднаш само каша правев во која додадов од моето млеко, пробав да видам дали е океј кашата и само што голтнав ми текна дека од моето млеко ставив, неможев цел ден да се помирам со тоа, многу сум гадлива :D може ке го потврди некоја мајка некогаш ова, вака уште не ми се верува :D
     
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    И јас доев од една града и тоа 1 год и 4 месеци, не ја сакаше левата па не знам што да направам.
    Ама пред спиење по малку ја одмолзував таа града што не ја сакаше за да не се изгуби целосно лактацијата и за визуелно да не ми изгледа десната поголема од левата :lol:
    Еве сега после скоро 5 месеци откако го одбив во десната немам млеко а од таа цицаше, левата малку ако ја стиснам излегува по некоја капка а баш од таа града не цицаше :wasntme:
    Не ми текнало да го споредам млекото од двете гради, јас мислев не ја сака левата затоа што чудно му течеше млазот, и кога ќе престанеше да влече течеше млеко и се загрцнуваше, пробав и да ја празнам малку пред цицање ама пак исто.
    А за пробувањево млеко ќе си ќутам :$
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    СОЛЕНООО?
    Мајчиното млеко е благо.Го имам пробано :D

    Дали има некој искуство со лекови за прекин на доење?
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    @Joy jas deneska ispiv dostinex, pola tableta, ke vidime kako ke bide.
    @mariz jas mnogu imam, znaci samo sto ke ja pipnam pupkata shprica, kamoli grada da stisnam. Maticniot ginekolog mi rece deka moram so lekovi pordi opasnos od mastit. Veke 14 dena e vaka......
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Јас Бромергон зедов.Но ми рекоа дека има мн лоши нуспојови :/
     
  17. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Zaradi tie pricini zemav dostinex, navistina se skapi, no doktorkata mi kaza deka ovie ne predizvikuvale tolkavi nesakani efekti.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Abe ona vika deka od taa grada sto ne e "koristena", sto ne ja doi malata, bilo mlekoto soleno i gadno, a od drugata sto cica maloto blago mlekoto hahaha :D inaku kolkava razlika ima vo gradite... Pa se prasuva dali kje i se sredi toa, ednata ogromna, drugata prazen prslukot.. :/ inaku i mm go proba i vika deka e gadno, blago :D hahaha
     
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    За бромергонот и јас имам слушнато дека се тешки. Другарка ги пиеше, поминала со вртоглавици, лошење...

    На муабетот погоре, не ми се верува дека млекото било солено или не знам какво, ова алудира дека стоено демек, забајатено...

    А за пробување, нормално дека го имам пробано млекото... Зошто би се гадела од себе си? И баш беше благо.
     
    Последна измена: 25 март 2016
    На zuto, rose60 и joy1 им се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Маж ми вика имало вкус на ванила :D
    Ме зафркаваше да не го фрлам млекото после одмолзување, да си направел нескафе :^)

    Јас не дојам веќе 6 месеци и сеуште има по некоја капка. А од другата града што престанав да дојам пред 10 месеци, веќе не излегува ништо.
     
    На slobodka и Kaetana им се допаѓа ова.