1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @Kaetana ќе те замолам за совет,ти си некако за тема доење експерт.:D:D
    Мада моево е одбивање.
    Малиот е 17 месеци,последен подој му беше завчера во 15:30,одбивањето ни беше со намалување на подои,прво ноќните,па тој навечер за заспивање.1,5 месец цицаше само 3 пати во 24часа.Сабајле крај 6 кога ке стане и уште 2 пати за заспивање еднаш во 10:30 и последно во 15:30.
    Се одбивме како што се одбивме тој не прифаќа никакво млеко мора прво со нишање да го заспијам па му давам млеко во шише пие максимум по 125 мл два пати во денот.Мегутоа сабајлево се разбудив со тешки гради,тешки,жешки левата боли мн и со грутки,масирав со топла вода,измолзив малку,потоа ги стегнав со ладна облога.Грутките се намалени ама имам болка и жежење ненормално,и млеко само си тече.Се слушнав со матичниот гинеколог ми вика,да појдам да ми даде рецепта да сум пиела бромергон или така некако се викаше.Дека без терапија ќе сум си направела поголем проблем.А јас сакав да пробам без апчиња.Ама ова е неподносливо.И болка имам огромна.Зарем е можно толку млеко да имам а детево цицаше 3 пати во 24 часа.
     
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @tincemajmunce можно е. Иако изгледа дека градите се меки, празни, стимулацијата на жлездите е важна. Башка не знаеш кој капацитет малиот го има и која количина ја цицал во тие подои. 3 подои во 24 саати се нормални, ама сметам дека може да се многу за нагло одбивање.

    Јас уште ја дојам малата, и тоа сега па периодов имаме многу подои на ден, болна е често, одбива храна... немам лично искуство за одбивање, ама имам од блиски пријателки... одбивањето го направија постепено, буквално до еден подој на ден (обично навечер за заспивање), и тоа така месец - два... И после тоа прекинаа без проблем.

    Ако си решила дека е ова прекинот, болки и топлина до одредена мера се нормална појава, сѐ додека не предизвикаат поголеми проблеми како мастит.

    Ладни облоги, тесни градници, чај од жалфија, одмолзување колку да ти олесни болката. Никако проверување и молзење...
    Ако не ја бива.. Апчиња.

    За апчињата бромергон имам читано дека имаат стварно лоши ефекти, со лошење, вртоглавици...

    Ама ко некој да спомна некаде и дека давале достинекс (мислам така се викаа)... Ако има некоја мајка со искуство со достинекс нека пише.. Чисто да разгледаш варијанта да не се подобри.

    Со лесно.
     
  3. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Prasav i za dostineks bidejki drugarka mi gi piese i vika deka nemala nikakvi nus pojavi,400 den e edno apce go pies na 1/4 ili 1/2 nezz tocno odgovorot bese deka ako bile poskapi i bez nus pojavi navodno bromergon bile kade,kade poefikasni.i za bromergon mi dade recepta gi kupiv ama stojat doma ne se napiv.Ke probam vaka uste nekoj den ke kupam i caj od zalfija,ako ne pomaga ke gi pijam sto da pravam.
     
  4. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Мaјки,јaс пoчнaв сo oдбивaње,нo искренo душa ме бoли цел ден.
    Ме интересирa бидејќи мaлoвo не прифaќa,цуцлa,шише,или др млекo,дaли дa бидaм упoрнa или дa не дaвaм ништo??некaкo се мислaм незнaм еве ке се нaјaдеше пa ке цицaше без рaзликa,a сегa дa не му фaли,дoпунa нештo дaли требa??сoвет ве мoлaм
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Колку месеци има?
    Јаде ли други млечни производи освен млеко
     
  6. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    20м непoлни,јaде др се јoгурт,киселo(се дoмaшнo кoзјo му земaм),урдa,кaшкaвaл oбoжaвa,сирење
     
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да пие кравјо благо,кога внесува др.млечни производи,без гајле биди. На скоро иста возраст е и син ми, исто не прифаќа ни шишиња ни цуцли,само вода пие и не сака ни да помириса друго млеко. Но јас постепено намалував подои,за да стигнеме до 3 во 24часа. Ама заспивањето ни е огромен проблем. Никако не заспива освен со цице.
     
    На Kaetana, mariatim и joy1 им се допаѓа ова.
  8. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    И мoетo сaмo сo цице,aмa денес нејкеше декa му беше гaднo пa му пеев и зaспa,не ми е муaбетoв зa декa мoрa дa пие млекo уф нз кaкo дa се изјaснaм,кaкo дa му ускрaтувaм oбрoк се oсеќaм,декa ем ке јaде и пoсле без прoблем цицaл a сегa нa тoa местo дa речaм кoгa цицaше не внесувa ништo.a и кaкo ми е тешкo цел ден приплaчувaм нз зaштo мислaм пoтешкo oд негo ќе гo пoминaм oвa;(
    Е сегa зa нoќескa се секирaм,вaкa буден пaк се лaже a вечер пoспaн нз штo ќе прaвaм,aмa мoрaв веќе,немoжaм дa мрднaм мн приврзaн зa мене еднo,другo секaде бaрa цице,и ненaспaнa сум,целa нoќ се буди
     
  9. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Ima otprilika 3 nedeli kako go odbiv sin mi.Nikogas ne piel od sise ni pa mleko nekakvo mi prifatil.Kolku i da se trudev koga se odbivme sto se ne pravev ama ,gjabe.Uspeav 2 pati da mu podmetnam zaspan i toa bese se.Sega se budi ako mu stavam sise vo usta.Gledam dnevno mu forsiram poveke mlecni proizvodi.Mada periodov slabo i toa nekako.Vadi zapce plus bolen e.
     
    На mariz и mariatim им се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Те сфатив,но да не се гρижиш,ќе јаде повеќе κоличинсκи,ќе видиш,само ќе баρа. Јас па спρотивно,немам ниκаκов пρоблем(освен заспивањето) не се буди ноќе,забоρави да баρа и пρеκу ден,но κога му се спие,хистеρии имаме за цице :)
     
  11. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Уф,цел ден се мислaм дaли е вo ред штo решив вaкa,или уште дa си цицaше;( не знaев декa вaкa тешкo ќе ми биде,кoгa тoгaш мoрa aмa тешкo ми е кoгa вдишувaм кaкo стегнaтo ми е вo грaдиве:( бaшкa еве oд грдaвa штo цицaше пoвеќе пoчнувa дa се стврднувa(facepalm)
    Ауф некa пoмине и oвa пoбрзo,и пoлеснo нз и тoa мн приврзaнo сo мене е сaми сме сo пo цел ден мм нa рaб.и сaмo сo мене е...дoењевo нaјубaв периoд ми беше
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    ^ Потполно иста ситуација со нас. Јас сеуште не можам да се решам на тој чекор:worried::worried:
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Мaјки,трет ден без цицaње супер пoминa сaмo штo се плaшев зa џaбе,нoќе дo двa пaти се буди aмa не бaрa и си презaспивa,денес се нaдевaм и уште пoдoбрo ќе биде мoже ќе спие целa нoќ.
    Сегa прoблемoт е кaј мене,имaм прoблем сo грaдиве мнoгу,сoвет некoј дa пoминaм без aпчињa?
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Ќе си ставиш потесен гρадниκ,аκо осетиш пρитисоκ ќе одмолзиш но сосем малκу,κолκу да ти олесни. Чај од жалфија намалува лаκтација. Помалκу течности неκолκу дена. Со лесно!
     
    На Kaetana и mariatim им се допаѓа ова.
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Mene stavanjeto listovi zelka mnogu mi pomogna.
     
    На mariz и mariatim им се допаѓа ова.
  16. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Фaлa ви нa сите зa сoветите :inlove:
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.753
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Ama sum se smeela na slikava :rofl: image-3b6538d7ea8cd37433ae844f56684715fe370cf44a47d9c21150d5a6fac8605b-V.jpg
     
    На glisa, Kaetana, slobodka и 8 други им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Има ли некој искуство со Bromergon ?
    Малата се одвикна од доење пред 3 дена, на прв поглед немав проблеми, но денес почуствував болки во градите. Стегање и тапа болка...
    Имав телефонска консултација со доктор кој ми ги препорача истите.
    Искуство?
     
  19. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Јас ги пиев пред скоро еден месец кога го одбив малиот.
    На почетокот немав никаква мака ама после една недела пиење имав мн големи главоболки и на своја рака ги прекинав више не се издржуваше.Со градите сега немам никаква мака а за млеко дали има уште незз не сум проверила.Ми е страв да проверам.Иначе се доевме 17 месеци.
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Какво ти беше дозирањето?
    Цело апче или пола на ден и кој дел од денот?