1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Jas na pocetok mu davav od kesite ză varenje kravjo a sega bitolsko tetrapak. Sto se odnesuva do noknoto cicanje se dodeka ne se odbiete k e stanuva milion pati. Ete im fali taa blizina i navika i zatoa se budat. Nie od koga presranavme so cicanje pocnavme da gi prespivame nokite
     
  2. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Mами ние дури сега на 25 месесци едвај се одбивме од цицање ,5 дена плачки, и малата и мама ама еве веке се смиривме полека ,сакам да ве прашам дали треба да земам од тие апчињата не знам како се викаат што се за престанок на доењето пошто кога ке ги стиснам градите се уште има млеко
     
  3. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Апчињата се викаат Бромергон, но дозата треба да ти ја одреди гинекологот мислам, ако има потреба за апчиња.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie se odbivme postepeno na 18 meseci,nekade vo noemvri na pocetokot.Prakticno sama se odbi,edna vecer ne sakase da cica,narednata isto,i taka se odbivme.So gradite isto taka lesno pominav,ne piev apcinja. Samo 2-3 dena gi stegav,i pred spienje se odmolzuvav malce,kolku da ne me bolat.A Inaku i den denes koga ke gi stisnam gradite istekuva malce mleko,a pominaa 6 meseci otkako se odbivme.
     
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    jas bi te sovetuvala nikako apcinja ona sto treba da go napravis e sledno. Pod tush so mlaka voda ubavo ke go izvadis mlekoto. Soprugot kolku moze pojako so nekoja marama tetra pelena sal so bilo sto jako neka te stegne odi taka den dva pak ako vidis deka ti se mnogu pini pod tus no so mlaka nakaj lasna voda ne so topla pak isriskaj go mlekoto. Za odprilika dve nedeli treba da ti prestane. Celo vreme ke bides vrzana znaci den nok doma rabota nema sram i nema nisto vo toa strasno. Pa ako nema care togas doktor i apcinja. Iskustvo od onie koj koristele apcininja e da ne se zimaat imaat mnogu negativen efekt nus pojavi a rizikot da nemas so vtoro dete mleko e golem. Mene mi prestana za nedela dena ona malo kolicestvo sto go imav uste nedela dena od mekplku kapki ne go racunam.i p.s. pomalku tecnosti i se sto pravi mleko
     
    На pepita82 и pilenka им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.992
    Пол:
    Женски
    Ако немаш мака, не ти требаат лекови, а можеби ниту врзување. Јас не би ти препорачала ни под туш да се измолзуваш, оти може да стимулираш да ти надојде млеко, а тоа не ти треба.
    Јас пиев бромергон, ми рекоа цела доза да испијам, ама само две испив и ми се средија градите. Имав многу мака, иако синко цицаше само ноќе. И нема врска дека за второ дете нема да имаш млеко ако пиеш бромергон. Прашав лекари за тоа, тројца, затоа што ми е важно доењето и за второ дете. Ми кажаа дека нема врска, не влијае на тоа дали ќе имаш млеко после следното породување.
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    А не ли би требало само по себе да престане да се лачи млекото? Баш докторката во соба за доење ја читав дека не треба да се стегаат градите, туку ако се осети дека надошло млеко малку да се одмолзи за да не настанат грутки. Ако одмолзуваш повеќе правиш додатна стимулација за лачење млеко. И ако нема стимулација од бебето, секој ден се помалку ќе се лачи до престанок.
     
    На Mrs.Bass, joy1 и IveBrajan им се допаѓа ова.
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    здраво мајки,
    Итно ми треба ваш совет, син ми е веќе 14 месеци а сеуште го дојам.
    Пред два дена не сака да цица ме одбива сам, вчера кога се вратив од работа со зор додека спиеше само од една града цицаше 2 минути и од тогаш не приваќа да цица ич ниту во сон ,категорично ме одбива.Јас рачно се молзев малку да се олеснам зашто многу ме болат и печат градите и рбетот све.Ама се плашам да не фатам некој мастит а вака ми е многу жал да го одбијам имам млеко и ми изгледа сеуште рано.Сабајле пред да тргнам на работа цел час го молев ама никако не сака да фати града, не знам што да направам изгледа ќе треба да пијам терапија да престане млекото.
    Вие што пиевте да престане млекото, како ги одбивте?

    поздрав ;)
     
  9. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    @slimy баш поубава ситуација така него да го одбиваш а рој дс ти трча да те граба и да плаче. Па голем е веќе, немој дс си тажна ако се одбие, пллесно за двајцата и побезболно ако е по негово брање доброволно. Мојот до 18 месеци цицаше само на мајчино млеко беше и приморана бев да фо одбијам преку ноќ баш, па фала богу не фатив ни мастит ни тем кренав. Врзувај ги градите со ладни облоги, стегнати да се, првите 24 часа може да ти отечат малку и да се жешкк и на допир болни, и ако можеш намали со течности, со јадење ден два и ќе секне млекото.
     
    На Sky-butterfly, ivi1987 и slimy им се допаѓа ова.
  10. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    @slimy Ситуацијата ти е совршена за одбивање.Верувај дека е многу подобро што сам се одбил зашто многу потешко би ти било ако ти сакаш да го одбиеш а он плаче за цицање.Само редовно одмолзувај се за да не ти искочи некој проблем,на пола саат што се вика и се помалку млекце ќе се лачи и ќе секне за неколку дена.
    Јас имав голема мака со одбивањето,ќерка ми на 8,5 месеци ја одбив силум прилике што се вика зашто почна во градинка и сакаше само навечер да цицнува а имаше и доста запчиња и многу ме правеше партали зашто цицањето и беше повеќе навика и преку ноќ ја одбив и не направи никаков проблем,нит плачеше нит направи проблем после за шише,супер си прифати само што јас имав огромен проблем што кревав температура и почнаа грутки да ми се прават пошто имав млеко за извоз,ама со редовно измолзување и масирање под туш со топла вода успеав да го секнам и да не закачам мастит.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    ти благодарам мила изгледа тој е веќе спреман да се одбије а јас сеуште не ;(
    Мене ми фали сеуште тој момент кога цица тогаш најубаво се чувствував :inlove:
    Не можам мила на работа сум сега на работа сум до 4 дома кога ќе одам ќе ставам ладна облога.

    Поздрав
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    ^^
    И по потреба одмолзувај се колку да ти олесни. И масирај ги градите додека се одмолзуваш да ги разбиеш евентуалните грутки.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Баш напρотив за одмолзувањето, само ќе се стимилиρа доење таκа. Јас баρ бев вρзана со две пелени и со влажни κρпи се ладев и за два дена сеκна. А синκо уште ми баρа и сега заспива сп ρачето во гρадата. Двете одбивања ми беа ρади бρеменост со ново бебе и знам κолκу е тешκо уκинувањето на тоа задоволство посебно за мајκата, ама тоа е ...
     
    На irenna и slimy им се допаѓа ова.
  14. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Одмолзување колку да и олесни, да се намали притисокот, така правев со првото и не се врзував и не ставав облоги никакви. Не може да се стимулира кога не се празнат градите, и кога се проретчува одмолзување. Двапати во денот ако се малку измолзи само ќе и помогне. Денес три пати ќе се измолзи, утре двапати...Така постепено за некој ден ќе се намали производство на млекото, не може преку ноќ. Мора да се олесни малку. Јас не би ризикувала без одмолзување малку, ама за многу мали количини зборувам.
     
    На ivi1987, slimy, ♡BuBaLe♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    @Sky-butterfly исто и јас вчера станав и се молзев малку зашто ме болат градите и ме печат а се олеснив веднаш штом се одмолзев.И денеска исто така ме болат малку ме фати неподготвена о ваа ситуација ама штом одам дома ќе се одмолзам пак не можам поинаку.
    ви благодарам за советите мајки :*
    Имајте убав ден:inlove:
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Fakt e deka decata polesno se priviknuvaat tie znaat koga se spremni a nas ni doaga kako sok
    Jas se ubivav od placenje koga prestanav da go dojam nekolku dena bev bas ona so megativno raspolozenie i mnogu tazna. No site mi vikaa gledaj lesno pomina so deteto ne so placki i molenje pa toa raste ti cel zivot ke mu bides majka ne samo dodeka dois. Zatoa jas vikam sekogas uzivajte vo sekoj mig so malite zatoa sto nisto ne se vraka. Sekoj mig e poseben i eden :)
     
    На bella.s, Sky-butterfly, slimy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Nie sme 20meseci..."bliskata okolina"me pritiska da se odbieme... Sramota bilo, golem bil itn... Planiram pred vtoriot rodenden da se odbieme, samo se praduvam dali mesec dekemvri e vo red... Imam citano deka letni meseci poradi virusi ne se preporacuva..a vo zimo? Koe e vasheto mislenje, koj e najdobar "sezonski" moment da odbivanje
     
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @slimy и јас мислам дека ти е супер време за одбивање. Јас сега сакам да го одбијам ама не можам. Сама сум дома. Само ме тегне и плаче.
    А многу често цица и навечер на секое превртување бара цице. Пробав неколку пати и дење и ноќе, луѓе мои хорор филм. Такво плачење , такво дерење...
    Не знам како ќе правам. И буден и во сон бара.
     
    На slimy и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  20. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    @zuto mila jas da sum na tvoe mesto bi pocekal uste malku sam koga kje bode podgotven kje te odbie. eve jas pak deneska koga dojdov od rabota go molev ama nikako ne saka kategoricno odbiva. jas sakav uste letoo da pomine barem ama sto mozam jas tuka toj sam odlucuva golem e vekje ne mozam so zor da go nateram da cica. i ti imaj trpenie pocekaj uste malku. i sin mi sekoja pola cas stanuva navecer i pije od sokce so voda jas ne mozecv vekje da go drzam na grada non stop golem e vekje i teZok me boli mnogu rbetot i vratot i eve vekje 2 meseci taka napraviv go dojev samo dva pati preku cela nokj i izgleda ovaa e pricinata sto me odbiva polesno mu e so cuclata.