Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

 1. На приватните факултети

  270 глас(а)
  29,5%
 2. На државните факултети

  646 глас(а)
  70,5%
 1. Ariel

  Ariel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  12.354
  Темава ептен се разгорела :D
  Ај јас да кажам нешто од мој аспект.
  На државен, дека има повеќе малтретажа - тоа е факт. Повеќе учење ситници, построго оценување, полош однос кон студентите итн. Дека на приватен се поминува полесно, доказ се сите што ги знам, а заглавија на државен, потоа се префрлија на приватен и завршија во рекордно време. Генерално може да се помине со помалку учење таму. Башка знам и луѓе што се асистенти по приватните универзитети, така да и од нивни кажувања знам како стојат работите.

  Ама тоа воопшто не е важно, зошто и онака за да бидеш успешен во работата, учењето на предметите од факултет не е доволно. Тоа што дава знаење е праксата во некоја добра организација, активности во невладиниот сектор, читање најсовремена литература од областа која секако ја нема на ниту еден факултет, следење на случувањата во таа област, странски јазици, и што уште не.
  Е тоа на државните не е најјака страна, не те подготвуваат доволно за работа. На приватните мислам дека е подобро - правев и истражување на темава пред 2-3 години, и тогаш дефинитивно приватните имаа воведено мерки што ги подготвуваат студентите барем да се продадат на интервју, ако не и повеќе. Не сум била да видам како е, тоа што го знам е од нивни кажувања, иако нели секогаш сум со резерва кога некој си се фали, а јас немам увид на лице место :D
  Проблемот на државните е тоа што имаат премногу студенти, и не можат да им се посветат на сите. Нема дискусии, дебати, делење мислења и слично, или има ама малку бидејќи бројот на суденти не го дозволува тоа.
  И јас кога би вработувала некој, би ги земала во предвид сите. Имам видено многу спремни деца од приватни факултети. Всушност еднаш и бев во комисија за вработување, и примивме еден дечко од првата генерација на Штулов кој беше страшно спремен. Е сега мислам дека спремноста не се должеше на факултетот, туку имаше обуки во странство, ама како и да е, од таму беше.

  Моментално сум на постдипломски, пак на државен, и мислам дека згрешив. Со работно искуство зад себе поинаку ги гледаш нештата. Постдипломските ми се поврзани со работата, многу работи знам од пракса, за на работа сум читала многу, и сега некој професор што нема ни еден ден практична работа мене ќе ми кажува или ќе ме бута на испит затоа што не сум ги набубала од А до Ш 200те прашања што тој нон-стоп ги дава, тотално застарени и нелогични. А истовремено работам во областа што ја предава, и од практична страна ги знам работите. Секоја чест на помладите професори од кои научив навистина многу, ама овие од постар ков се за нигде. Се на се, повеќе се измалтретирав од колку што научив нешто. И пак груата е голема, нема доволно дискусии и слично. Може безврска факултет одбрав, гледам колегиве што се запишани на други исто така државни факултети, многу позитивни искуства имаат.

  Заклучок: И да се препукувате до не знам кога, џабе е муабетов. Зошто кога ќе заврштие и ќе се вработите ќе сфатите дека учењето почнува тогаш. Ова претходно е само подготовка.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 2. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  111
  и уште нешто сакам да прашам во врска со приватниве факултети,дали таму важи стипендија или ослободување од партиципација ако поднесеш дукументи пошто на овој државниот кај што сум јас не ми ја прифатија молбата за ослобудовање од партиципација или половично плаќање зашто сум била влезена во државна квота :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
   
 3. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  2.768
  Пол:
  Женски
  aj eve moe kratko mislenje :) fak e i realno e deka so istito trud i znaenje na drzavniot se pominuva potesko za razlika kaj privatnite. znaci licno jas ucam na drzaven fakultet i da vi kazam so mojot trud i moeto ucenje sig nema da polagam ispit na pprivaten tuku ke minam na kolokviumi. a ovdeka na drzavniot toa e golema tortura, i obemen materija i odnosot prof- student. kaj privatnite fakulteti toa go nema, znaci tamu postoi politika, prava , obvrski... ama studentot uziva i ima pravo na glas :D neli e taka? ako ne e taka moze slobodno nekoj da go demantira mojot post ;) e sega neli kazuvaat koga aplicirame za rabota da ne od privaten fax... toa bilo nekogas, e sega mene taka mi e sfanato, zasto ti ako nemas vrski zaso deneska e sedkade vrskata prioritet, nisto ne si napraila... sega dane ispadnam surova ama taka e i do nekade... znaci pred se srekata treba da te prati! :) a za toa koj kako pominuva sekogas i sekade ke gi ima tie takvite, ke prepisuvaat, ke platat, so vrski ili sl.
   
 4. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  2.768
  Пол:
  Женски
  a da dopolnam znaci ako sakas nesto da naucis ne e samo vo bubanjeto, znaci tuka golema uloga ima i praksata, diskusijata na predavanje, seminari i sl. kako sto veli ariel i se soglasuvam so nea deka vo golema grupa od studenti na edno predavanje ne moze da se razvie takva diskusija sto preku nea da soznaes mn raboti preku primeri. nie sme 500 studenti vo edna grupa pa katastrofa e toa :(
   
 5. Taci-psiho

  Taci-psiho Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  ....веќе погоре споменав...студирам правни науки во "Европскиот Универзитет".....
   
 6. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  2.587
  Допаѓања:
  20.480
  mnogu mi e jasno deka nikogo ne treba da mu presuduvam i obvinuvam bez dokazi,se sto napisav go napisav bidejkimnogu normalno iam argumenti i fakti,taka da ti rekov deka lazes bidejki eve kazi mi dali vie ucete rimsko pravo?dali imate primeneta ekonomika i vie imate vonparnicno samo a kade vi parnica ?mislam ajde da ne odeme vo krajnosti,pa jas se do tvojot komentar bev neutralna,no ti tolku pocna da go istaknuvas evropskiot i da zboruvas kako bilo na drzavniot.se soglasuvam deka nas poveke ne maltertiraat no kvalitetot na studiite e pogolem.ti si odlucila da odes na privaten jas na drzaven postuvaj go toa kako i jas pred toa a ne da se istaknuvam kolku jas znam na forumot,cuvaj si go toa koga ke baras rabota.ke ti treba!!!
   
 7. elenapfp

  elenapfp Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  0
  Vaka imam odlicen uspeh site 3tri godini..(se nadevam i ovaa ) . Ovaa godina sum maturantka i se dvoumam za fakultetive... Pa edna od opciite mi e JAZici ANgliski- Germanski ili Germanski-Angliski.. pa spored vas kade e podobro vo sekakva smisla na zborot PODObRO da studiram NA drzaven ili NA STULOV... spored mene na Stulov sakam zaradi toa sto e sekade priznat i mozam i vo stranstvo da rabota... a na drzavniov mi e da ne ostanam zasekogas vo MK pa so Stuloviov da ne ne mozam da najdam rab. ???
   
 8. Ariel

  Ariel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  12.354

  На државен, катерда за превод и толкување.
   
 9. elenapfp

  elenapfp Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  0
  Blagodaram :) ARIEL Drugite sto mislat ... :)
   
 10. Ariel

  Ariel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  12.354
  Исто така на државен, на катердрата за превод и толкување имаш постдипломски што се признаени од Европска Унија, па добиваш сертификат за овластен преведувач во Совет на Европа. Тоа од прилика би значело минимум 300 евра дневница, а најчесто околу 600.
   
 11. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  96
  Дефинитивно е неизводливо да ги читам сите постови од почеток, затоа само ќе го кажам своето мислење.
  Пред да се запишам мислев дека со приватен факултет си никој и ништо, дека држаниот е тој каде што има иднина и сл.
  Можеби и беше така пред 3-4год. но денес е факт дека секое работно место е со врски, затоа ќе кажам само, кој има можност нека си дозволи приватен факултет, барем нема да се малтретира , да моли, да го прават будала.
  Кога видов колку блиски со приватен факултет се вработија лошо ми станува, ако појма немаат од животот(ова поединци, не сакам да навредам никој).
  Јас сум на државен, но сама си знам кој труд е потребен за да се положи испит, како тоа те прават будала дојди денес, утре ,други ден :evil:
  Поздрав до сите и 10000пати размислете и разгледајте ги сите опции пред да се запишете :up:
   
 12. kolibra

  kolibra Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  I j as ke go kazam moeto mislenje..i nema da vrejgam preterano kako nekoj drugi sto pravat na sajtov .....samo mozam da kazam deka najmnogu se soglasuvam so taci....so nejzinite odgovori i mislenja....inace aman bre lujge.....uste ziveete so tie mislenja i stereotipi.....DA na pocetokot dodeka privatnite fakulteti ne bea razvieni....bea slabi i imaa los kadar i nemale dobra programa ne bea ceneti...sekoj pocetok e tezok....no sega posle 7 godini (mozam Da kazam za fon)....iako jas sum na drzaven no sestra mi e na fon i znam....e najpriznatiot privaten fakultet vo zemjava i stranstvo zarem gledate nekogas vesti???..se informirate....pred okolu 4 meseci go izbraa vo zdruzenieto na najdobrite 10 fakulteti vo evropa a posebno oddelot za jazici.....potpisaa dogovor so drzavniot fakultet sv kiril i metodij za sorabotka sto znaci pola isti profesori predavaat....istiot kadar gi skoluva....i mozam da kazam kvaliteten kadar...pa vo nekoi od fakultetite na fon nema ni asistenti....samo profesorite i doc-dr predavaat.....ima dosta stari i setani profesori so znaenje....imam i tetka koja e vrabotena tamu....i mn znam kako se raboti....mnogu od studentite znaat da go grdat liceto na fon so toa deka lesno pominuvale....no takvi se samo tie stoimaat vrski a istoto go ima na drzaven imam braced koj ima dosta mokni roditeli i ne se ni pojavuva na fax a se mu e polozeno posle i toj si se smee a utre saka da bide advokat...znaci vrski ima sekade a toj sto saka so vrski da zavrsi sam si gubi....ke bide debil cel zivot....potoa ne vikam deka na site fakulteti imame popraven nie na drzaven...ama na povejketo ima..sum odela na popraven i do 3 pati.....a i mn dr fak go nudat toa od drzavnive sto ne postoi kaj privatnive.......sestrami za da stigne do 10 e mn tesko se maci isto kolku i jas na drzaven...uci i ne izleguva pred kolok..nekoj kazuva den pred kolok se ucelo....pa i ne znam kolku da e lesno ne se uci den pred kolok...toa samo nekoj da se napravi vazen go kazuva a ima lujge plitki koi veruvaat....stvarno lujge razgranicete...kakov e odnosot so profesorite i studentite da ne pravam muabet..duri i od dekanot imaat broj i se slusaat na telefon......vo sekoe vreme se tuka za niv i za sovet i za problem...no toa ne znaci deka ne pajgaat
  ...odete videte edna lista na fon......skoro site padnati i nekolku polozeni .....isto ko na drzaven.,....no stvarno za da padnis ne si ucel....zatoa sto na fon nikoj ne ti odzemaod znaenjeto kako na drzaven no ne ti ni dodava......bidete sigurni deka i tami se bara mn znaenje za da pomines.....novive generacii na fon se mn jaki..mn pojaki od postarite zatoa sto se izbrani po pat na testovi.....vi teknuva koga imase izbor na studenti najjaki...za da dobijat stipendija...so nagradi i petki vo sredno...i mozete da recete deka tie sega nema da ucat..????....na koj mu se uci ke uci i na dzaven i na privaten...a koj ne ,tuka se mama i tato...cico...vujce...bla bla....a i denesno vreme nikoj ko ke se vrabotuvas ne te prasuva kaj ja zede diplomata tuku odis na intervju...te isprasuva kolku znaes i ke vidi dali si dobar vo znaenje....a ne dali si na drzaven ili privaten....to povejke ne postoiii.....da mozev pak da se zapisam na fax ke odev na privaten...poso i jas porano ko vas mislev....no sega pocnav da se budam...razbudete se i vie....pozzz...
   
 13. prasence

  prasence Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  2
  Jas bev 3 godini na drzaven praven toa maltretiranje sto go imam doziveano nikoj da ne go dozivee.Znaci na drzavnite fakulteti profesorite se frustrirani i taa nivna frustracija ja prenesuvaat na studentite. Nemozam da svatam kako edna Rodna Zivkovska vo edna sesija moze da pusti samo 5 luge da polozat.Da te vraka 3-4 sesii e apsolutno demotiviracki. Se prefrliv na fon i nezazaliv za nitu edno evro sto go dadov. Nepoznavav apsolutno nikoj, odev 2 nedeli na predavanja da gi zapoznaam profesorite i asistentite, sobrav nivni broevi na telefon, e-mail, materijali za ucenje, zapoznav nekolku koeski koj me informiraa za se vo vrska so polaganjata zatoa sto bev vrabotena i nemozev redovno da odam i za 12 meseci poloziv 11 ispiti.Odnosot na profesorite e bezprekoren, prijatelski, spremni vo sekoe vreme da ti izlezat vo presret. Docekav da slusnam "Ti si vonreden student, nie go cenime toa sto rabotis i naogas vreme za ucenje, go cenime tvoeto vreme zatoa eve telefonski broj javi se pred da doagas zosto moze nema ba bidam tuka" sekoja cest za prof.Metodija. E ova dragi moi nema na drzaven da go slusnete od nikoj pocnuvajki od studentski pa nagore.
  Zaklucok: nikogas poveke ni jas ni dete moe na drzaven faklutet NIKOGAS!
   
 14. babyI

  babyI Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  5
  Јас сум на ФОН, стипендист и нема да ги коментирам постовите пред мене само ќе кажам дека образованието е многу квалитетно, дека воопшто не е лесно како што велат, информатика си е информатика,тие се предметите-математика, програмирање ... и ако не ти сече тоа во главата џабе ти се врски , мама, тато :D Сам треба да си свесен дека си запишан на факс за да научиш и утре да си најдеш работа и полесно да се снаоѓаш. А врски има и на државен и на приватен..Е сега не сум запишана и на државен и на приватен па да можам да споредам, па затоа немам право да коментирам за државните од муабети што сум слушала ... Јас само знам дека се убивам од учење за да ја задржам стипендијата :D
   
 15. unKn0wn

  unKn0wn Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Наставниот кадар од УКИМ - Економски Факултет
  http://www.eccf.ukim.edu.mk/za-fakultet ... aven-kadar

  Наставниот кадар од ФОН - Економски факултет
  http://fon.edu.mk/profs.aspx?cid=32

  Просто „идентично“...
   
 16. vladan4eto

  vladan4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
   
 17. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  981
  Пол:
  Женски
  Девојце ако на било кој приватен факултет заглавис тоа според мене знаци дека ти книга не отвараш, а за парите што се жалите кога и сами сте свесни кога таму се запишувате, и ако мислите дека државните факултети не се трошок тогаш вие имате погрешна слика дајте ви се молам јас мислам дека на приватен факултет и магаре да го врзес таму 4 годинике добие диплома (без навреда) инаку да ви кажам еден пример за на приватен факултетЧ
  Доаѓа човек кај професорка од факултет (не е вазно кој меѓутоа професорката предава на државен) и овој човекот и вели дај да фатиме врски за син ми запишан е на тој итој приватен факултет утре полага кај тој и тој професор да положи детето да не се малтретира, и оваа му вели кажи му на детето твое да науче било кои три лекции и нека ги напише без разлика кои лекции ке ги добие на испитот и ќе видиш дека ке положи ако не е така барајме и јас ќе ти ја редам за 10 да добие син ти. И по некое време се гледаат и оваа го прашува што направи синти положи ли и како ? И овој и одговара направи така како што ни кажа ти и положи со 9.
  Имам и др пример само не се сеќавам на кој прватен факултет беше одат студентите на предавање и доаѓа време за испит и професорот им кажува од овие 3-4 лекции една ќе имате за испит а тоа е целиот испит, мислам поентата е јасна и на некој со ментални и психички проблеми да ми го кажете тоа ќе научи и ке положи.
  Јас никогаш не би се запишала на приватен и не ги поддржувам приватние факултети тоа е само фрлање пари = купување диплома.
   
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.945
  Допаѓања:
  27.214
  Мене да ми е сега овој памет, ако стапнам на државниот ни универзитет (не го ни удостојувам со голема буква), главата нека си ја отсечам и ќе си ја тркалам!

  Значи, без никакво размислување би отишла на било кој приватен факултет. Најмногу заради сето горенаведено малтретирање, и неорганизација која постои на држ. универзитет, некоректниот однос на професорите, и отсекот за реторички, пардон - студентски прашања! Мене ми направија толкава каша тргнувајќи од таму, што изгубив 6 месеци од сесиите предвидени за полагање, се заради некоја "ситна" административна грешка.

  Со професорите немав никаков проблем, иако се повеќето забегани, како и секаде - ако си научиш ќе си положиш.

  А тоа дека на држ. факултет имало повеќе знаење или ќе научите повеќе - дајте ве молам да не се лажеме!!! Кој сака може да си научи на било кој факултет, па дури и да не оди на факултет! Факултетот е најмалку мерило за знаење. Повеќе имам научено во средно, отколку на факултет!

  Мој совет , ако сакате за си заштедите пари, живци и време, кои ќе ни требаат на сите за во иднина - е да не се запишувате на Кирил и Методиј!

  Прочитав и дека повеќето од фирмите не ги признавале дипломите од Фон и таквите факултети! Тоа е можно само во држ. администрација, а таму се влегува партиски или со врски (не знам како дипломата ќе ви помогне). Додека Фон има потпишано договор со повеќе големи приватни компании кои веднаш по дипломирањето ги земаат на работа.
   
  На Mishela, antonina, girl1985 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. vladan4eto

  vladan4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  potpolno se soglasuvam so tebe
   
 20. Black-Koko

  Black-Koko Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0


  Devojceeeeee.....sto zboruvas ti za vrski ma........drugar mi e na drzaven fakultet i toa na praven nisto ne polaga....so vrski pominuva.....sto primer davas ....toa go ima na sekoj fak bez razlika dali e drzaven ili privaten...se raboti za vrski....a takvite studenti sami na sebe si pravat loso........kolku sto moze nekoj da kupi na privaten diploma moze i na drzaven....a sto da recam jas sto se dupnivam od ucenje za da pominam a na privaten sum.....ne si kompetentna da kazuvas vakvi raboti.....se dupnav od ucenje.....ama barem zedov stipendija.....a sum na privaten...znaci razgranici....sekoj koj ima vrski pominuva lesno...ama ostanuva glup bez razlika na koj fax...
   

Сподели ја оваа страница