1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    358 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. B12

    B12 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    10
    Во странство ќе се потепаат за приватни факултети кој да влезе како кај нас за државен, затоа што им се нуди квалитетно образование, професорите им се достапни цел ден и секој ден и најбитно нешто не ги третираат како стока студентите. А за работа, па се наоѓа и со приватен , знам многу луѓе што работат во добри фирми и земаат големи плати и се со диплома од приватен факултет и работат неколку години веќе, а работат неколку години затоа што имаат знаење и покрај тоа што завршиле на приватен факултет.
     
    На mmaceee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Sakam da prasam ima li sansi da ne me primat na privaten vo stranstvo?Me interesira kakvi se voopsto sansite da nw te primat na privaten fakultet?
    I izvinete za latinicata,od tel pisuvam
     
  3. Iv.girl55

    Iv.girl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Приватните факултети во странство се далеку подобри него кај нас.. за разлика од нашиве тие учат ЦЕЛИ КНИГИ а не СКРИПТИ.. и уште нашиве се жалат тешко им е.. нека земат книга од 600 страни да ја учат и кога ќе појдат на полагање не знаат дали полагаат предмет што го учеле или уствари ја згрешиле просторијата. Кратко кажано факултетиве приватни кај нас се СРАЊЕ! Никакво знаење, никаков труд за учење и утре некој ќе ти стои над глава што во цели 4 год изучел 500 страни, што за разлика од нив на државни се препотуваат. Секоја чест на исклучоците кои што вложиле труд да научат и нешто + од она што им го нуди приватниот факултет. Али за мене тие се платени дипломи што се штампаат ко жолта штампа!
     
    На eliesaab, senza.parole, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Кога би се запишувала пак на факултет пак би одбрала државен поточно Св.Кирил и Методиј,колку и да е тешко знаеш дека диплома си ја заслужил со труд!На приваттен факултет се апишуваат мамини и татини ќерки/синови што ќе платат и ќе ја земаат дипломата и на крај ќе конкурираат со нас и тие ќе добијат работа !
     
    На ssweety и okcenzi им се допаѓа ова.
  5. Macyyyyy

    Macyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Ехххх еден ден студент од приватен факултет да дојде на државен,на увид да моли за 0.5 поени,да отиде по потпис во даден термин да чека плус два саати и пак професорот да не дојде,на студентски прашања без причина да му го фрлат индексот на оној ќош од холот...Е тогаш да го видам синчето мамино и татино колку ќе издржи.....Кога им го кажуваш ова ти се пезат,не те веруваат...Па и зошто да веруваат мамичка и татичко плаќаат 2000Е школарина.....За тие пари и газето таму ќе му го бришаат после вц.....
     
    На eliesaab, stiki18, pupi.girl и 3 други им се допаѓа ова.
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas neznam kakvi se privatnite fakultetite vo Makedonija za da gi komentiram, no dobro znam kakvi se fakultetite vo stranstvo.
    Toa sto nekoj pogore napomna deka gi frlaat indeksite po hodnik, toa e opsta kultura na vraboteniot (bilo toa na studenski prasanja ili profesor i nego slicni). Ako rabotodavacot (bilo toa da e drzavata ili privatno lice) dozvoli negovite vraboteni da se odnesuvaat taka, taka i ke pravat.
    Ako se vovedat disciplinski merki, sekoj ke se sekira za svoeto rabotno mesto. Tuka kade jas studiram, edna i edinstvena e disciplinskata merka, 2min. posle greskata izletuvas od rabota. Dobivas etiketa za toa sto si go napravil i otre sabajle ke najdes druga rabota kako profesor.
    Na prvo mesto e people skills, a pota expertise.
    Ete zatoa nikoj nisto ne frla, doaga na vreme , a vo pogolem slucaj i predvreme, diga telefon i odgovara koncizo i .....
    Kulturata e vo prasanje.
     
    На sparklie, Marossa, senza.parole и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Macyyyyy

    Macyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Кај нас студентски работат од 09:12 часот....а тие прчлите од 09:10 и 20 си пијат кафиња,си пушат цигари и ти буни се каде сакаш џабе е....
     
  8. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    E pa toa e. Treba da ima kazneni merki "immediate termination of employment".
    Toa segde kade sistemot dobro funkcionira gi resava problemite od vakov tip.
    Eden ke bide izbrkan, ostanatite ke se zamislat. Moze nema da im se sviga na drugite ama nema poveke da se slucuvaat takvi raboti.
    Jas se sekavam pred poveke od 15god, odam jas na studenski da prasam za posdiplomski. Togasno vreme ne bese vaka rasireno. Taa tetkata na studenski mi rece deka jas ne sum dete na profesor, toa se nameneti za decata na profesorite, podobro ic da ne kompliciram da ne davam aplikacija.
    Toa ne e eticno. Denes da bi mozela da ja stretnam bi i rekla "fala ti mnogu, mi ja otvori vratata kon svetot".
    Taka e vo mojov slucaj, megutoa ima mnogu luge koj zagubile bas poradi vakva administracija.

    Od iskustvo moe i na drugi povozrasni, bi rekla, nema veze kade si zavrsil, od skolo nikoj ne naucil, se uci od rabotnoto iskustvo.
    Najveke od rabota vo dobri firmi, pa makar i rabotis na nekoja neznacajna pozicija.
    Jas vo Makedonija zavrsiv fakultet, ama rabotno iskustvo nula. nikogas nemav sansi da rabotam po struka.
    Pamtam prvoto intervju, me prasa nekoj obicni prasanja, vo smisol kasnam li na rabota, kolku odmor mislam deka mi sleduva,dali sakam da ostanam prekuvremeno ako treba....
    Nikoj nisto ne ocekuvase od mene, a sto da ocekuva koga den nemav iskustvo.
    Poleka ucev, nekogas so placki doma se vrakav, ne deka nekoj nesto mi rekoj, nego od sopstvena glupost. Toa e patot na site sto sakaat ke naucat.
    Ova e moe iskustvo. Pretpostavuvam i vo Makedonija e taka.
     
    На Pinafan му/ѝ се допаѓа ова.
  9. natasa1996

    natasa1996 Нов член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.Сакам да прашам нешто за медицинскиот факултет во Тетово.Дали конкуренцијата е голема за запишување на тој факултет?Дали може само 1 семестар од првата година да се студира таму и потоа да се префрли во факултетот во Скопје?Дали на префрлувањето имаат значење оценките од средно или само факултет? 100% ли е загарантирано префрлувањето?
     
  10. teateevska

    teateevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Јас имам две школски кои прво се запишаа на мед во Тетово , а сега се во Ск. Инаку тие беа одлични ученички се разбира не по нивна заслуга. А, исто како што ги добиваа оценките така и се запишаа на факс.Е сега до кај стигнале незнам.
    Значи ако си имаш врска се е можно.
     
  11. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    И повторно да се запишувам на факултет повторно би одбрала приватен универзитет и воопшто не би згрешила,а кој сака да учи има и тоа како за уцење,но има многу повеќе пристапност на асистенти и професори,дополнителна настава доколку сакаш дополнително нешто да ти се објасни,културен однос и одлични услови за студирање
     
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CatherineTheFox

    CatherineTheFox Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    81
    И 5000 да би се запишувала на факултет би се запишала на државен, образованието кое се добива е многу поквалитетно и по ценето. Полесно е и понатака на вработување и слично. За жал во последно време не само што се повеќе одат на приватниве факултети туку и се поголем е бројот на ученици во приватни средни и основни училишта, па дури и деца од најмала возраст се праќаат во приватни градинки. Тоа за мене е сосема не прифатливо. Не размислувајте краткорочно, туку долгорочно. Може е полесно да се заврши на приватен факултет, но дали сте размислиле за иднината која ве чека понатака во животот? Сте размислиле ли за вработување? Дали знаете дека многу поголема предност имаат оние со државно образование? Да може е потешко на државен, но дипломата вреди многу повеќе од онаа која ќе ја земеш на приватен со која можес слободно газ да си избришеш!
     
  13. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Очигледно не сум била запознаена со тоа како можам да ја искористам дипломата од приватен факс...да си го избришам задникот.....тханкс фор тхе инфо :drunk:
     
  14. Man07

    Man07 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сакам да се запишам факултет во Штип УГД , дали знаете колку поени треба за физиотерапевт и дали има многу учење :)
     
  15. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Zavrsiv na drzaven fakultet,potoa i magistrirav na istiot i ne zalam,imase nekoi profesori sto navistina bea dosta kleti (da recam od 500 studenti na ispit tie pustaa po 10) . Do treta godina 5 semestar ne znaev sto znaci toa no koga i po 4 pat ne go poloziv predmetot se uveriv..pa kolku i da si tup i glup ke naucis..i na kraj izrevoltirana znaci samo toj predmet go vleckav od 3 godina pojdov po 2 pat kaj profesorot i zamislete sto se sluci..covekot pusese cigari pepeljarata polna i mi veli za sto so koleske dojdena,objasnuvam i mi veli istresi ja pepeljarata..wtf??? no sto ke pravis aj ja istresiv (prof. bese poznat kako najlos i bese gnjavator) i mi veli daj indeks..jas se tresam cela i go vrti,vrti i vika aj da te isprasam nesto jas nepodgotvena no velam moze,mi postavi 3 prasanja i 2 zadaci pa za cudo mi pomina isplasenosta odgovoriv,me gleda,veli sto ke pravime..Jas kako licnost sto go kazuvam toa sto go mislam ni dve ni tri mu velam profesore 4 pati go polagam predmetot sigurna sum deka zasluzuvam barem 6ka.Pak go vrti indeksot pisi nesto i mi vika ispagaj.Jas onaka fala i izvinete ispagam gledam 8..uf fala bogu si velam..Muabetot mi e sto ovie gnjavenja gi nema na privaten fakultet znam so sigurnost zasto brat mi bese na evropskiot,no covek sto saka da nauci ke nauci sekade i pod sekakvi uslovi..
     
  16. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Kaj mene kolegite so godini ne mozat da polozat predmet, zaradi rastrojstvata vo privatnite zivoti na doticnite. Istoto i mene mi se sluci, planirav da se otpisam, no imav poddrska ogromna i golem inaet. Mora nekogas da te pusti da polozis. Jas ne znam kako uste imam nervi recisi do pola sum stignata. Na privaten da sum se zapisela sigurno nemase da se zamaram tolku i zdravjeto ke mi bese super. Toa e zivot. :(
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Јас бев на државен факултет и ги изгубив живците заради еден искомплексиран професор, кој ме враќаше сто пати за глупости.
    Мој колега четири пати полагаше и последниот пат кога му се испонаша дрско проф. и двајцата си ги земавме документите и чао пријатно.(highfive)
    Како и да е, државниве, па дури ни УКИМ абер немаат за на шангајска листа, си имаме и добри приватни универзитети и пре би платила повеќе отколку некој фосил фрустрациите што смета дека е недоволно вреднуван тука, да ги лечи на мене. :)
     
    Последна измена: 6 јуни 2015
  18. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Факт е дека за учењето и за вложениот труд првиватните факултети неможат ни да се споредат со државните.
    За да дипломираш на државен факултет треба навистина столот да го загрејш 4-5 години, и дали ќе го завршиш за толку време ако запниш негде ,доколку на приватните се знај си плаќаш дебело и на некој начин си ја купваш пополека дипломата и нема шанси да не дипломираш,сега која мајка изгубила дете ќе го најдиш запишано на факултет и затоа и ова образование ја губи пополека вреноста а за приватните факултети подобро и да не коментирам што све има,запишани со 2јки со 3јки што го поминуваја средното свашта,ама од дома муабетот АБЕ НЕКА ЗЕМИ НЕКОЈА ДИПЛОМА ШТО БИЛО иако послем тоа да го прашаш општи работи од смерот што студирал појма си нема од животот то е то...Во секој град и село се отвори факултет смешки, па тражили сте гледајте... Ако познава некој што бил запишан на приватен факултет а да нема дипломирано нека кажи, јас таков не познавам а на тоа дека се паѓало на приватните исто како и на државните ма немој ви се молам,незнам кој сакате да го лажите тука на форумот нас или самите себе...
     
    Последна измена: 6 јуни 2015
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    ^ Миме, кога зборуваш за квалитет на образование и се ставаш во супериорна позиција над тие што дипломирале на приватен, би можела барем една здрава реченица да напишеш.
     
    На do-re-mi, blueberry93, Marossa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Не сфаќам зошто кога некој ќе каже дека приватното образование не може да се спореди со државното, некои се навредуваат. Тоа е така, секогаш било и ќе биде.
    Другарка ми студираше на приватен и еднаш додека седевме и пиевме кафе, еден нејзин колега поминуваше рече дека се враќал од факултет и дека и таа била положена со 10. Таа го праша како поминале другите воопшто, а тој и одговори дека сите имале 10, само три деветки имало. :^) Јас студирав на државен и неколку пати се имаше случено никој да ја нема освоено минималната граница за положување, па мораа да ја симнуваат под нормала. И уште нешто, еднаш на факултет разговаравме за приватни факултети и еден наш професор ни рече дека не се студентите виновни, бидејќи тие и да учат - учат погрешно.
    Секој со својата среќа и нека се почитува квалитетот. Поздрав до сите. :)