1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    359 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    2.563
    За да се подобри целокупната состојба според мене треба да се намали бројот на приватните факултети (за да останат само најквалитетните) а според мене се 3-4 на број. И исто така да се намалат квотите на државните факултети под итно. Кој кај сака се запишува кај нас и завршува преку врски за после да биде вработен преку врски и да соли паметен колку се преучил на државен. Па секаде во светот приватните се оние кои се сто пати поценети од државните факултети. Ама кај нас џабе ти е и од Харвард да си се вратил пак ќе примат некој со врски.
     
    На Oxymoron, Victorian, Pocahontas. и 2 други им се допаѓа ова.
  2. butterfly@

    butterfly@ Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ве молам ако има некој кој учи или учел на факултетот за странски јазици-фон да ми пиша. :)
     
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Не туку се биете в гради дека сте завршиле или студирате на државен, а од друга страна ги критикувате приватните факултети. Во денешно време се вреднува трудот, ретко кој на интервју прашува дали си студирал државен или приватен туку дали те бива или не, зошто често пати тоа што сме го учеле и праксата се сосема различни поими.
     
    На peperutka87, butterfly33, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  4. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Јас сум студирал и на државен и на приватен факултет но на приватен имам дипломирано.Стварта е во тоа што знаењето за тој што сака да учи го има и таму и таму но и на двата вида универзити имаат професори-митаѓии..
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Државен е потешко да заршиш, но повеке знење ке стекнеш и имаш повеке можности за работа. Искрено јас кај што работам, не ги ни погледнуваат тие што идат од приватен факултет.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Не е точно дека не се гледа каде си завршил
     
    На Kiki-Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
  8. Rose123

    Rose123 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Од што имам слушано имам оформено мислење дека на приватен факлутет може да се научи повеќе одколку на државен со самото тоа што има повеќе пракса, но само оној кој сака да научи. Од другастрана за оние кои што не се по учењето, а сепак сакаат да имаат диплома спасот го бараат во приватните фалутети каде што со пари може да се купи диплома.
     
    На buttercup5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buttercup5

    buttercup5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    1.240
    Пол:
    Женски
    Кај приватните факултети групите на студенти се многу помали и поефикасни. Професорот ефективно може да работи со 20-30 студенти и да им обрнува поголемо внимание. Но како што кажа членката над мене, тоа важи само за оние кои што отишле со намера да научат нешто повеќе. Не сакам да ги критикувам државните факултети бидејќи јас студирам на еден од нив, конкретно мојот смер е релативно мал во споредба со останатите и професорите се флексибилни и имаме квалитетна повратна врска за разика од смеровите каде што се по 100-150 души.

    Сепак, до сега што сум разговарала со колеги и пријатели важи мислењето дека повеќе се вреднува дипломата од државен факултет. Што ако некој ја добил дипломата од државен факултет со бубици и препишување, а му го одземе работното место на оној кој што со труд ја стекнал дипломата од приватен факултет? Уште не е скршена предрасудата дека има квалитетни луѓе во приватните и неквалитетни луѓе во државните факултети.
     
    На Jenniffer, eliesaab, Priroden и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Јас студирам правен на државен, дечко ми студира правен на приватен. Јас се убивам учејќи од книга(+закон/практикуми...) , тој оди со еднаш прочитани прашања (понекогаш и семинарска од едвај 15 страни) и положува.
    И на крај ќе имаме иста диплома :?:

    Инаку имавме и еден асистент кој завршил на приватен и мастер завршил во странство, човекот е препаметен и начитан и полн знаење 8-|:bow:
    Сепак најголем дел од оние што се запишуваат на приватен се за да поминат полесно и да добијат некаква диплома.
     
    Последна измена: 20 јуни 2016
    На fallenangel, Priroden, buttercup5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Јас сум на државен и кај мене сме вкупно 60 студенти, од кои 40 редовно следиме предавања. На секого посебно му се обврнува внимание затоа што е возможно. Се чувствувам дури како во средно на испрашување секое предавање. Се тресам пред секое предавање како да е колоквиум.
    За разлика од мене, другарка ми е исто, само на приватен. Гајле нема.

    Да се разбереме. Не омаловажувам ништо, ама што е така, така е.
    Да не се лажеме, коментарот над мене е потполно точен. Најголем дел на приватен одат колку да се рече дека биле на факултет и имаат диплома.
    Што не значи дека важи за сите.
     
    Последна измена: 20 јуни 2016
    На fallenangel, Victorian и buttercup5 им се допаѓа ова.
  12. Rose123

    Rose123 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ама сепак дипломата од факлутет е само влезница за добро работно место. Но потоа кога ќе почнеш да работиш не те прашуваат дали си студирал на приватен или државен туку од тебе бараат да ја завршеш работата најдобро што знаеш. Така да според мене секој кој што вложил труд во своето образование кога тогаш ќе биде награден со добра плата и работно место за разлика од оние кој ја имаат дипломата само за да се каже дека завршиле факлутет.
     
    На ivimis, cresa-jagoda, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Во денешно време за жал влезница за добро работно место е партиска книшка и тешшшшки врски...учете за себе првенствено тоа што ве интересира
     
    На cresa-jagoda и elimkd им се допаѓа ова.
  14. Rose123

    Rose123 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Партиската книшка може да биде влезница само во државните институции, но не и во приватните, затоа што во приватните фирми не ги интересира квантитетот туку квалитетот.
     
    На cresa-jagoda и elimkd им се допаѓа ова.
  15. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    ќе иде ли некој на европски годинава?
     
  16. whatever1

    whatever1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    На кој приватен беше?
     
  17. whatever1

    whatever1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Hopefully
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Bi idela?
     
  19. whatever1

    whatever1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Да, само ако може некој да каже дали важи она work & travel usa за на овој универзитет
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    За сите важи. Тоа не е поврзано со Универзитетот туку со спонзор компанија од САД