1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    359 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    decki planiram da se zapisam na fon, pa me interesira koja e cenata na uniformite i dali se zadolzitelni?
     
  2. Lady Lawyer

    Lady Lawyer Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Според мене разликата меѓу приватен и државен факултет е голема.
    Во поглед на учење - може тешко е на дршавен, но знаењето кое го добиваш ќе ти остане и ќе ти се исплати во животот. Иако немам ништо против, но сметам дека на приватен факултет можеби добиваш некакво знаење, но сепак на полесен начин го стекнуваш и за него плаќаш ненормални пари, т.е на некој начин си ја купуваш дипломата. ( колку ова грубо и сурово да звучи ). Нив ги отворија за секој во државата да може да заврши факултет.
     
  3. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    На Приватните факултети стипендиите се 20 пати поголеми од државните.Не е исто да држиш просек за стипендија на државен универзитет кој се плаќа 200 евра и стипендија на приватен од 1200 евра.Зборам општо.
    Кога ќе ти текне дека имаш скоро 1000 евра стипендија,ќе видиш како мозокот може да ти работи двонапонски и трофазно... :)
    Од искуство зборам,мојата беше 810 евра.
     
    Последна измена: 31 јули 2016
    На celineparis, PaLaVa и eliesaab им се допаѓа ова.
  4. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Според мене има разлика меѓу државен и приватен факултет. За жал во Македонија, таа разлика е забележителна во однос на тоа колку лесно можеш да стекнеш добри оценки (без оглед дали имаш знаење или не) на приватен факултет само затоа што плаќаш некоја буквално луда цена. Но сметам дека тоа е случај само во Македонија. Надвор од нашава држава, сметам дека приватните факултети се изворот на поквалитетно знаење, поголеми шанси за вработување и почит во споредба со државбите факултети. Ама којзнае.
     
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Токму така. Во странство приватните факултети се појаки, повеќе признаени, со високи критериуми и поквалитетни , додека кај нас е сосема обратна ситуација.
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. danpena

    danpena Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Дали некој може да ми даде повеќе информации за отсекот физиотерапевт на медицинскиот факултет во скопје.
     
  7. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    nema povekje uniformi
     
  8. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Дали некој учи на штипскиот и дали учи за гастрономија нека ми пише во порака.
    Сакам да прашам и за администрација и за гастрономија во порака.
    Вие што мислите што е подобро Админтрација или Гастрономија.
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Кој беше тука на Мит да прашам нешто

    Ме пукнаа веќе хаха

    На УТМС баш лош третман добив пред месец и нешто кога отидов да побарам информации, а на мејлови ептен дрско одговараат..
    Тие вработените треба да си ги пратат на мастер студии за односи со јавност ама НЕ на нивниот универзитет:x

    Од денес натаму само лоша реклама ќе им мавам:?:
     
  10. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Според мене постои голема разлика меѓу приватен и државен факултет. Без навреда на тие што се на приватен. Конкретно зборам за УКИМ. На државниот вложуваш многу повеќе напор, треба да ги посетуваш редовно предавањата, односно си ограничен колку можеш да отсуствуваш бидејки може да не добиеш потпис. И за учењето исто, да научиш за да поминеш, има и некои случаеви каде некој се снашол не викам не или некој професор прогледал низ прсти, но тоа е поретко.Ма да и државните не се тоа што се, повеќе се гледа на квантитет од квалитет. Сепак се разочарав пред некој ден кога имав можност да разговарам со студентка на Европски. Сега и ќе магистрира, нормално и магистерската и дипломската и се напишани, сепак не очекував толку директно да си каже. И на нејзините другарки исто некој им ги пишувал од овие што пишуваат. За дипломска така и ја пуштиле кажала некој збор само, менторот што и кажал. За мене е брука да се стекнам на тој начин со некоја тутула. Па и магистер бре еј. И кажале 15 слајда да направи и тоа и било тешко, па и да го учела напишаното, со коментар кој ќе учи 90 страни. Мојата дипломска е 50 страни, без никој да мрдне со прст, а и не бев водена од менторот, што не го оправдувам тоа. Не се жалам вложив труд затоа ме фрустрираат ваквите ситуации, не дека ми е криво, жално ми е. Во ред си плаќаш за тоа дебело ама што добиваш каков квалитет, освен мама што ќе те вработи во фирмата, другите ќе те помножат со 0. Не викам дека нема и такви кои не учат на приватните, барем ќе заштедат нерви и тортури. Исто и нема да го молат сто пати професорот да отвори меил и да одговори, значи имаш одма одговор.
     
    На Annora, Victorian и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. alena19

    alena19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Значи го поштувам сечие мислење ама понекогаш за да се направете жртви на сопстените факултети како тоа многу ви е тешко секогаш ама баш секогаш наоѓате начин да ги оцрните приватните факултети . Јас учам на Американ Колеџ и ке ви наведам некој работи со што самите ке сватите како е да учите на овој факултет .Присуството на УАКС е задолжително ако не се појавиш повеке од 3 пати во 4 месеци немаш право на полагање на колквиум што значи одиш директно на make up каде што полагаш цел испит и имаш право само еднаш доколку го паднеш ке треба одново да го слушаш предметот наредната година и да го платиш дополнителни 200 евра . Второ секој студент е задолжен по секое предавање да приложе домашна работа што ја завршил во текот на неделата тоа е 10% од оценката што значи дека секоја недела по најмалку 3 предмети имаш домашно . Трето е дека учењето е по најсовремени стандарди и кај нас е поинаков концепт на предавање на лекциите што ни најмалку не значи дека имаме малку за учење или дека ги учиме боите и годишните времиња сакам да кажам учиме како да градиме бизнис ,се задржуваме на примери ,гости предавачи, успешни бизнисмени искуства ... Книгите се приближно иста големина али имаш насоки и презентации на што треба да посветиш повеке внимание . :)
     
    На Lizi, PaLaVa, Bojana.20 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    јас се запишав на европски универзитет па сега ќе видиме како ќе биде
     
  13. A.bloom

    A.bloom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што студира на Мит Универзитетот ?
     
  14. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    што смер ќе идеш ?
    јас сакав таму информатика, но смерот бил во мирување :(
     
  15. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    На кoj и да му треба инфо за Мит Универзитет слободно да ме контактира. Во однос професори,материjaл, испити што ида треба тука сум
     
    На Mara123 и Dust им се допаѓа ова.
  16. A.bloom

    A.bloom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    правни науки,меѓународни односи и дипломатија :)
     
  17. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    аа епа супер со среќа нека ти е
     
    На A.bloom му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    Со среќа
     
  19. Aquanalia

    Aquanalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    А кај нас на Укло ако имасш 3 ( а по одредени предмети и само по 1) отсуство не смееш да полагаш колоквиуми. За книгите знам колку ви се со иста големина, инструкциите се преточени во скрипти од 50 страни, а за практиката и гостите секоја чест, мислам дека тоа е битно колку и самио материјал, може и побитно :)
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lucky_157

    lucky_157 Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    smetkovodstvo na javen sektor i industriska za izboren ?????