1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. hempoil

    hempoil Нов член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Dali nekoj mozebi znae kade se prodava maslo od kakao?
     
  2. bernard

    bernard Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    дали некој има искуство со преспанска горчица и дали има некави контраиндикации фала и поздрав
     
  3. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    За било каков проблем во врска со желудецот(секако освен некој посериозен),препорачувам чаша вода со една лажичка сода и малце цеден лимон внатре.
    Оваа комбинација е супер,и секоја мака во желудецот,подуеност или киселина ако имате ќе ви ја отстрани моментално. :)
     
    На jelly888 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Сигурна сум дека не сум единствена со проблемов ама јас уште немам најдено брзо решение.
    Се почесто, наутро кога станувам, имам болки во желуднукот. Како да ме стега, имам грчеви и мислам дека сум на работ да си ги истурам цревата, но никогаш не повраќам. Еве , денес на пример, премногу ми се гадеше, ми поминаа грчевите ама уште не ми се става ништо во уста.
    Навечер одбегнувам да јадам, а од сабајле гледам да испијам барем една чаша вода. Не знам што друго да правам...
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Да провериш крв за хеликобактер. Пробај пиј сок од свежа зелка на гладно секое сабајле. Ако не можеш тоа, тогаш вода, ама млака накај топла. Или пак млак чај од нане, ќе те смири малку.
    Ама убаво е да си направиш еден преглед, за да утврдиш дали ти е од некоја органска причина, или на нервна база. Јас имам т.н нервозен желудник, при поголем стрес одма грчеви и болки добивам, и плус болки во ниво на градите од хранопроводот.
     
  6. QueenElizabeth

    QueenElizabeth Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    @starfish немој да пиеш насабајле вода на гладно срце зошто му правиш шок на желудникот @Annath не би препорачала ни сок од зелка ем е гаден ем имам пробано од него ми беше тешко и бев на раб на повраќање *не сум гадлива личност,напиј се чај од камилица навистина смирува...проверено :) а да и ако не ти помогне ни ова напи си се ранитидин шумечи смируваат за секунда
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    @QueenElizabeth, јас не сум слушнала дека со вода наутро се прави шок на желудникот. Цело време ја пијам, плус со ѓумбир и лимон, и многу ми годи. Млака вода е одлична за разбудување на организмот. А сокот од зелка е одличен борец против хеликобактер. Затоа и го препорачав. Чајот од камилица јас лично не го поднесувам, а чајот од нане е добар за проблеми со желудникот.
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Violetushka

    Violetushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    2
    Здраво, татко ми еве веќе втор ден како постојано лцка и не знам во што е проблемот. Ве молам за мислење околу ова зошто не знам како да му помогнам. Ви благодарам.
     
  9. QueenElizabeth

    QueenElizabeth Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    @Annath јас ги имав истите проблеми со желудникот сред ноќ се будев од грчеви и и кажав што на мене ми помогнало,да точно е се прави шок на желудникот доколку имаш грчеви,ова го кажувам затоа што се консултирав со медицинско лице а не од памет,зелката е одличен борец против хеликобактер но можеби кај нејзе не е хеликобактер...нането мене ми помага при стомачни болки но не и при желудечни...
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Деновиве премногу гадење имав, како почна неделава така мака мачам. Плус имам и главоболки, па една колешка ми вика дека можно е и од притисок низок да ми биде.
    Секако морам крвна слика да направам значи. Друг начин да проверам желудник нема?!
     
  11. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Можно е да се работи само за гастритис односно желудникот ти е надразнет. Дали ждригаш? Пробај со полесна исхрана неколку дена супа, варен компир, варен ориз... Никако тестенини, зачини,свеж зеленчук или овошје. Можеш да земеш и јогурт Баланс. Така неколку дена издржи на полесна исхрана која не го дразни желудникот
     
  12. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Провери и хеликобактер пилори, можеш преку крв и измет
     
  13. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Исфрли го кафето наутро на празен желудник, свежото овошје и зеленчук исфрли ги додека не го средиш проблемот. Појди кај матичниот земи таблети (Раните)и пиј ги една недела. Позз
     
  14. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Со желудникот имам одамна проблеми.
    И искрено ми е смачено. Кој нема болки во желудникот не знае какво мачење е (фала Богу да немате).
    Значи буквално не можам да јадам ни да пијам, премногу ми е тешко да дишам и постојано подждригнувам ко будала... Посебно овај период на нервна база ми е премногу влошено. На доктор 100 пати имам ојдено, истото стално Ранитидин, Ранитал бла бла...
    Сакав да прашам освен јогурт дали знаете нешто од храна што би ми помогнало со ова?
    Да не одам пак по доктори...
     
  15. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Да не ти е хеликобактер пилори ?
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Probaj sekoj den vo edna casa topla voda stavi edna lazica med i polovina limon isceden sekoj den toa mozes po dva tri pati da go konsumiras i za izvesen period ke de osetis podobro
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Пред 6 месеци правев тест за хеликобактер, имав ама не во големи количини за антибиотици и цел третман. Ми дадоја Ранитал да пијам неколку месеци и на диета некаква, полесна храна... Ама ете пак ме боли.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Наутро пиј сок од цвекло и лимон. Немаш поим колку многу помага со хеликобактерот, без разлика во која количина го имаш.
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам, фала ти многу. :hug:
     
  20. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    @s1a1n1d1r1a1 aко ти е на нервна база пробај со бедоксин (Б6) пред секое јадење мислам дека помага, инаку хеликобактер е присутна кај секого во организмот само референтните вредности покажуваат дали е активирана или не, е сега ти не си сигурна дали болката ти е предивикана од стрес или од бактеријата, знам за смирување на желудникот се препорачува секое утро на празен желудник да се пие чаша ладно млеко од тетрапак, ја намалува ph вредноста (т.е киселините) во желудникот.
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.