1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проза, поезија – извадоци

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од MissPagane, 13 февруари 2010.

  1. SiMpAtIcNaTa

    SiMpAtIcNaTa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.607
    "Постои ли живот без каење, да живееш без никогаш да не зажалиш за ништо? Јас никогаш не сум верувала во тоа. Ги трошиме животите целејќи кон среќа и исполнетост во работа, среќа во љубовта и здравје на семејствата, а сепак нашата енергија се троши на жалење и кукање за лоши момчиња, погрешни избори, несогласувања со пријатели, испуштени можности. Или само до мене е?
    Признавам дека јас по природа сум од оние типови кои ја гледаат чашата како половина празна, но дури и јас знам дека каењето е товар на среќата и се обидувам да ги елиминирам сите такви работи од животот, бидејки научив дека секогаш се сведува на тоа што ке одбереш.
    Можеш да одбереш да го претвориш тоа каење, тие работи за кои жалиш, во лекции кои ќе ти ја променат иднината. Верувајте ми кога велам дека навистина се обидувам да го направам тоа. Но вистината е дека не ми успева. Затоа што во моментов не можам да мислам ништо друго, освен: можеби јас го заслужувам ова. Можеби ова е мојата казна за моите грешки."

    "Првиот последен бакнеж - Али Харис"
     
  2. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    "Знаеш дека е готово кога повеќе ги сакаш спомените, отколку човекот кој ги создал."
     
    На mila1111, alessandraaa и Madam-A им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Strip back the beliefs pasted on by governesses, schools, and states, you find indelible truths at one's core. Rome'll decline and fall again, Cortés'll lay Tenochtitlán to waste again, and later, Ewing will sail again, Adrian'll be blown to pieces again, you and I'll sleep under the Corsican stars again, I'll come to Bruges again, fall in and out of love with Eva again, you'll read this letter again, the sun'll grow cold again. Nietzsche's gramophone record. When it ends, the Old One plays it again, for an eternity of eternities.

    ~ David Mitchell
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.014
    Допаѓања:
    35.993
    Пол:
    Женски
    "Има причина зошто некои луѓе се во вашиот живот.Има и причина зошто некои од нив не се во вашиот живот.Како и во се,и животот прави селекција на луѓе чија задача е да ве направат подобар човек.
    Колку порано ќе сфатите дека во животот се е борба толку полесно ќе гледате на тешките ситуации".
    извадок од книгата "Се гледаме на врвот" од Коста Петров
     
    На tanjusskat му/ѝ се допаѓа ова.
  5. alessandraaa

    alessandraaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    189
    Never make fun of someone who speaks broken English. It means they know another language."
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Ништо не е трајно во овој чуден свет, па дури ни нашите проблеми.
     
  7. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    .„Никој не ги заслужува твоите солзи, а оној кој и ги заслужува никогаш нема да те расплака“. – „Сто години самотија“. :D :D :D :D
     
  8. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    “For a star to be born, there is one thing that must happen: a gaseous nebula must collapse.

    So collapse.
    Crumble.
    This is not your destruction.

    This is your birth.”
     
    На Hipster, butterfly.mk и Hinebrra им се допаѓа ова.
  9. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    "Сосем ја заборавив својата елегантна стапица.Ми требаше онолку време за да се сетам на се колку што и требаше нејзе за да го смисли својот потег.
    Не го мрдна пионот,што би ја спасило.Се растажив и се израдував.Барем ќе и ја покажам својата шаховска магија и ќе ја фатам во стапицата.Така се учи,помислив.Важно е на кој начин губиме и како се менуваме по секој потег,какви знаења стекнуваме и како ги применуваме во следната партија.Поразот на некој чуден начин значи и победа.
    Еден дел од мене сепак почувствува тага поради неа.Мојата кралица го собра нејзиниот коњ од таблата,иако коњот беше сосема добро чуван.Сега нејзиниот поин ќе ја земе мојата кралица,таа е мојата жртва.Ајде,слатко ѓаволче,изеди ја кралицата,уживај додека можеш..."

    Мост преку вечноста-Ричард Бах.
     
    На axl-babe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    „Креативните личности се мотивирани од желбата да успеат, а не од желбата да бидат подобри од другите.“ – Ајн Ранд, американска писателка
     
  11. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Исповед на една кревка душа: Шумот

    Зошто не пишуваше некаде дека си „грешка“, да видев од некаде, да знаев. Ете, нека пишуваше на етикетата од твојата нова блуза и, може така, случајно, гушкајќи те, ќе видев. Нека пишуваше на некое облаче, па кога ја кревав главата високо одејќи до тебе, може ќе го забележев. Нека пишуваше во некоја стара, зафрлена книга, ќе ја најдев и ќе прочитав. Нека го видев тоа во твоите очи, оние светлите во кои се огледував. Кај било нека пишуваше, само да видев! Да видев на време! Да не ми се срушеше светот пред нозе, да не ми изгореше до пепел пред моиве очи. Излитена од болка го гледав светот пред мене, оној некогаш розевиот со цветчиња наоколу и мирис на љубов. Мирис на тебе. Го нема. Останаа јагленисани парчиња од сè она што некогаш сјаеше ко бисер. Ги кревам јагленчињата со раце, ги талашкам, си викам ќе најдам некое мало жарче… И наоѓам, го кревам, му се радувам, но крупната солза, тркалајќи се по лицето, ме издава, капнува и го гаси. Се слуша само еден нем шум едвај чуен, ама болежлив. Го слушнав тој шум неколку пати и исчезна во неповрат, ми ја бележи душата и го однема. Го однема засекогаш.

    [​IMG]

    srekja.mk
     
  12. axl-babe

    axl-babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    450
    Допаѓања:
    577
    ''Пупката на розата расте во темнина. Не знае ништо за сонцето, па сепак, од мракот што ја опкружува, додека најпосле не ги урне сите препреки, се стреми да излезе надвор ширејќи ги своите венечни ливчиња на светлината.''
    Папата Јована- Дона Вулфолк Крос.
     
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.187
    Допаѓања:
    14.457
    Пол:
    Женски
    "Тогаш сфатив, погрешните луѓе доаѓаат во вистинско време, додека вистинските во погрешно време. Суштината беше дека немаше право или погрешно време за љубов. Имаше само сега."

    - Јаневска Марија, 2014
     
  14. Bennet

    Bennet Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    55
    Quotes, интересни поговорки

    ,,Зборот што си го кажал, веќе не е твој. Твое е само она што ќе го премолчиш"-Винка Саздова

    ,,Нема љубов онаму кај што тебе те нема. Онаму каде што си само сенка на себеси. Та кој може да се вљуби во твојата сенка, кога и ти самиот постојано се размислуваш со неа!?"-Винка Саздова

    ,,Има кошмари што не престануваат. Има места од кои не можеш вистински да си заминеш, нешто свое оставаш таму. Има и луѓе од кои никогаш не можеш да се разделиш, зашто тие во тебе нешто свое оставаат, нешто што никогаш не можеш да им го вратиш."- Винка Саздова

    Инаку овие се извадоци од ,,Понекогаш доаѓа среќа" од Винка Саздова. :)
     
    На kikav му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Верувам дека секој од нас поседува способност кон авантура во себе, но вистинска авантура е соочување со одговорноста секој ден.
    Вилијам Гордон
     
  16. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Тој што прашува е будала само 5 минути, но тој што не прашува останува будала за цел живот.
     
  17. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски

    Jung, The Red Book
     
  18. Loly77

    Loly77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    113
    Изреки,поговорки,мудри мисли,секојдневни поуки и слично :)

    Можеби е подолг но извадоков ме остави без зборови. Од драмата Диво месо. Можеби изгледа малку застарено бидејќи се однесува на времето пред II светска војна, но до ден денес е така. Причината за пропаѓањето на денешната младина.

     
    На ParadisoGirl и Marossa им се допаѓа ова.
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.014
    Допаѓања:
    35.993
    Пол:
    Женски
    "Кој ќе најде вредна жена повеќе од бисери,таа вреди.Срцето на мажот во неа има надеж.
    Таа му прави добро,а не зло во сите дни на својот помин.И вешто работи со вредните раце.
    Дури и ноќе таа станува.Светилката не и се гасне.На бедниот дланката му ја отвора,на загрозените рацете им ги подава.Облечена е со сила и достоинство,па му се смее на денот иден.
    Синовите нејзини ја нарекуваат среќна,а сопругот ја фали.
    Многу жени биле вредни,но ти сите ги надминуваш".

    Извадок од "Дебитантка" од Даниела Стил
     
    На vinozito1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Постојат луѓе што ви го вадат срцето и постојат луѓе што ви го врајкааат на место.
     
    На prominent, TeddyGrey и Gordana10 им се допаѓа ова.