1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    проодувалка? :) Тео еве оди веќе неколку дена убаво, сам си се спушта надоле на раце или на газе, мора прво таа сигурност да си ја извежба и после ке се пушта без гајле :D ја па сама со него цел ден сум до 5 секој ден и воопшто не му се тресам, паднал 100 пати, ама така само ке научи понатака кога ке падне да се задржи на раце или некако на друг начин. Имаме тетка една со друго бебенце 10м боже господе ама се тресе, тоа лази таа по него трча, по маса ако одиии?? боже сачувај под мишки го држи и не го пушта... :D инаку не го држи за рачиња кога го паткаш, јас го паткав со тетра пелена свиткана на тријаголник, под мишки и шетаааај, села куќа ја шетавме, мислам дека и така си прооде, бидеќи со пелената ја воопшто не го држам, оди оди па ако се занесе тогаш се опушта на пелената :D така и го научив да се пушта на рачиња напред сам... го спуштав со пелената и он се фаќаше на раце доле... :)
     
    На Espadrila, galapce, Mekuska и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека при проодување не чини да се држи дете за раце, затоа што за да прооди му треба самодоверба дека знае да падне.
    Башка, може да се истегне раката при полошо паѓање..

    Мојот ортопед рече - додека не се почувствува сигурна дека ќе падне убаво на газот, или дека ќе се задржи со рацете напред, нема да се пушти сама. Така и бидна.
     
    На azelea, galapce, Mekuska и 3 други им се допаѓа ова.
  3. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Ај и наше искуство. Синко прооде на година и 1 недела. Пред тоа лазеше (уште од 6ипол месеци), се исправаше сам уште од 7ипол месеци и почна да прави чекорчиња да се држи тогаш исто. Полека-полека почна тоа да го прави посигурно, јас воопшто не сум го држела, ниту сум му се плашела. Се го оставав сам да направи, и така уствари он почна да паѓа на газе и на раце. Да го држиш за раце и он да патка - Боже сачувај. Одма си седнуваше и ќе си излазеше таму каде што сме сакале да го одведеме. Се пушташе од маса до кревет (2-3 чекори) и сите викаат касно ќе прооди затоа што лази. (а колку што знам сите деца проодуваат околу година, со должни исклучоци) Па кога се пушти (се потегна по мене и јас му бегав наназад) и одма без да се држи ја шеташе цела куќа.
    Не му се плаши, не го држи многу, купи си само саштитници за ивици за маса, и уживај. Потикнувај го оди така што ќе го ставиш на нозе а ти ќе му бегаш со некога негова омилена играчка или некое јадење што го сака, ако толку сакаш да го вежбаш да се пушта.

    Од лично искуство - ќе си прооди кога ќе види дека е доволно стабилен и сигурен. А кога ќе прооди ќе има моменти кога и ти и свекрва ти ќе викате: „Што убаво беше кога не одеше“ :):devil:
     
    На Mekuska, eleni27, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Jas ne go patkam, taman rabota. Svekrvva mi taa rabota. Jas go ostavam se sam da pravi. Me interesiraa samo iskustva, nemam namera da go forsiram koga ke proodi togas. Pa i nekolku meseci posle godinata da bide toa, nema veze, bitno on da si e siguren i stabilen. Fala mamicki, odam sega kaj trudnite da pomuabetam i tamu, veke neznam i ja za koja kategorija od forumov sum :x
     
    На menelele, galapce, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Паткањето не е форсирање туку тоа е нормална процедура за да детето ја зајакне кичмата и ноџињата.
    Ме изненад со почетокот на твојот пост, исрено незнам како мајка може да каже така, за да не те цитирам пак го обележав со црно тој дел кој ми боде очи и ми е крајно одврате.
    Секоја мајка, барем оние вистинските мајки, едвај чекаат да се исправи на нозе, а првите чекори на детето па макар и со паткаќе се вистинска радост за родителите, барем за оние вистинките родители.
     
  6. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Извини што ќе те цитирам но како "невистинска" мајка си давам дозвола да коментирам. Детето само знае кога е спремно за било кој чекор од развојот. Ти можеш со 3 месеци да го паткаш, ама џабе, можеш само полош регрес во развојот да му направиш. Распрашај се по ортопеди и види што ќе ти кажат. Форсирање НИКАКО! Да не заборавам за случаи каде од силна желба децата да им проодат, завршувале со изместено рамо и повреди.
    Ама јас не сум вистинска мајка и ќе продолжам да го оставам детето само да се развива, кое со 8 месеци е навистина напредно а ни минута не е паткано, влечено, ставано во дубак, форсирано.
     
    На Mariangel, Kaetana, ZojaP и 2 други им се допаѓа ова.
  7. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Patkanjeto e najnemajcinskiot del duso vo razvojot na deteto. Neka, ostanuvam nevistinska majka, eve i ponatamu nema da go patkam. Se nadevam i ova ke go obelezis so crno i ke ti bide odvratno.
     
    На Mariangel, Kaetana, SnowWhite91 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Можеш на 3 месеци да му дадеш лажица па нека научи само да јада, нели само знае кога што му се прави?
    Ако сакаме да иронизираме да, во право сте. Можевте наместо 3 да напишете 1 месец тоа ќе беше уште подобро. Но во суштина дури и кај животните мајката га поткрепува своето чедо кога ќе се обидува да се испрви на нозе а као ли кај нас лугето кои наводно имаме развиена свест. За било која постапка во животот детето учи од родителите, паткањето или онаа помош што му ја даваат родителите кога детето се држи за нивите прсти е неопходна. За секој нормален родител( со исклучок на мрзливите) задоволство му е и нема поголема среќа од тоа да гледа како неговото дете ги прави првите чекори.
    Ако сте посетиле педијатар или се прочитале знаете дека после 7-8 месец почнува думкањето во место за јакнење на мускулите на детет а некаде после 9 или кога ќе почне да се исправа детето и да покажува знаци дека сака да оди почнува она што се нарекува паткање.
    Баш би сакала да знам зошто паткањето е најнемајчински? Дали поради тоа што и го скратува на мајката времето кое го поминува на интернет или има и друга причина? Второ, Дали и кога на која возраст очекувате вашето дете така наеднаш да стане и да игра фудбал, дали можда сте слушнале дека и одењето како и се друго е процес и се УЧИ. Детето има вроден инстинкт и за многу работи но тука е мајката да му помогне за да ги совлада.
    Според таа ваша иронија тогаш и само нека каже на 3 месеци кога е гладно, само нека си менува памперс.....
    Но за жал на светов не иа секаквии. Простете што сум посебно сентиментална кон овие мали суштества но неможам да прифатам да може мајка да гледа како нејзиното дете се мачи да ги направи првите чекори а да таа седи па уште и пише, „ма тоа баба му јас не“ уф, коса ми се крева на глава.
     
    На samovilkamala му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Neznam kolku znaes ama da deteto od prviot den bara samo jadenje. Na tri meseci isto znae da si pobara jadenje. A jas ne sedam dodeka sin mi se uci da cekori, jas do nego sum i bas kako nemajka ne sum go ostavila nitu ednas da se udri. Sam se isprava od 7 meseci, ne od 9, prvite cekori gi napravi na 8, ne na 9 meseci. Ama ete resiv nemajcinski da se odnesuvam, ne go staviv vo dzamper, jas go skokav i kaj mene na stomak gi jaknese muskulite.
    A i eve ti ironija, moeto od 9 meseci mi kazuva koga da mu go smenam pampersot.
    Ne si vo pravo za toa sto me narece nemajka, ali neka e taka. Jas nisto od ova ne izmisliv, se e vo konsultacija so pedijatri i ortopedi. Pozdrav i imaj ubava vecer :)
     
    На Mariangel, Kaetana, SnowWhite91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    @eleni27 Јас џампер, никаде не спомнав ниту останати работи кои некој ги смислил за да им земе пари на мрзливите луге. Истото го мислам и за кенгурските торби. Што се однесува до останатото веке го кажав своето мислење.
     
  11. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Гледам сте развиле дискусија за паткање. Постојат други вежбички со кои можете да вежбате зајакнување на мускулчињата кај детето. Првите чекори се вистинска радост за вистинските родители дури и со паткање? Најубаво е детето да го оставите само да се исправа и да прооди. Исто е и со зборувањето, кога на шест месеци детето ќе почне да вика "бабабабабаба,мамамамама", па прозборело. Прв збор на дете се јавува околу една година,и тогаш има значење. :)
    За некои работи детето мора да е физиолошки созреано, јас би се потпрела на други вежбички за исправање, иако, нема потреба, евентуално кога детето е спремно, ќе се исправи и ќе тргне :)
     
    На Espadrila и Smizzy им се допаѓа ова.
  12. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Значи многу невистински мајки има тука на форумов.

    Мене лично кога пробувале да го паткаат тие чекори ама баш ништо не ми значеа. Се гледаше дека е тоа исфорсирано. Но, кога си прооди, кога го видов како оди како шатка со рацете во вис за да си држи рамнотежа, е тогаш се осетив стварно среќна ... Ама јас не сум вистинска мајка, па не сум знаела да се радувам.
     
    На Mariangel, Annath, Mekuska и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    И јас мојата ич не ја паткав, а додуша и она самата не сакаше никој да ја патка. Еднаш пробав да ја паткам и цела на прсти се креваше и ми ги туркаше рацете и толку беше. Си се исправаше и се фаќаше за гарнитура или комода и си одешетака. Прооде на 14,5 месеци како шатче со рацете кренати како сто напиша @SnowWhite91 и сега не застанува. Детето си знае во кој периот за што си е спремно и не треба форсирање за ништо.
     
    На galapce, ZojaP, Mekuska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Во странскиве земји ги ставаат од 3-4 месеци да седат...тоа се нарекува ран развој :))))) И на 7 м. проодуваат. Јас лично не го подржувам ова. И кај нас некои педијатри одобруваат џампер, некои не.

    Самото бебе си покажува кога е спремно за што. Малку помош не е штетна. Пр: Сега кога паѓа ја фаќам и ја седнувам на газе за да свати дека треба на газе да си паѓа. И со покажување како да ги прави работите детето си учи. Не дека само нема да научи,, само можи да падни да се повреди. Сама ми бара рака за да патка. Јас не ја држам за раце да ја молкнам да и исчашам нешто, таа се држи со рачињата. Многу е битно и како го држите детето за паткање. Најдобро е со шал или тоа да се држи за вас.
    Инаку и само без да го паткаш можи да исчаши раче.
    Користиме дубак бидејќи сум 20-24 часа сама со неа.

    Излишно е да се коментира дали некој е добра мајка или не. Сите се трудат да бидат најдобра мајка за своето дете и секој одлучува тоа што мисли дека е најдобро за сопственото дете.
     
    На samovilkamala, galapce, tincemajmunce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    A jas pa kje recam deka se e individualno, dali patkano, nepatkano, dali bilo vo dubak ili ne, ili pak jumper, se e do detenceto :) eve imam komsii ja utepaa od patkanje, bese i so dubak pa proode na 1god i 5 meseci, ona za race odese ubavo, sama ne... i koga mi doagjaa na gosti leleee nemoj dubak da koristis ona proodela kasno radi dubakot, a eve sinko na 11m odi sega. Znaci sigurnosta e onaa koja gi prooduva, da nauci prvo da pagja, da se zadrzuva i kje se pusti sam da odi. Deca proodeni koga kje tresnat ubavo, posle ne odat pak nekoe vreme, od strav. Vidoevski sigurno ova na uste nekoj go ima raskazano: Dete od 2god ne odelo samo, zagrizeni roditeli go odnele kaj nego, on samo im rekol trgnete se na strana i go butnal na gaze, stanalo detevo i si istrcalo samo nakaj roditelive :D
     
    На galapce и eleni27 им се допаѓа ова.
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Za proodvanje na sin mi jas pravev mala strategija. Doma, na nekoj podebel kilim, ostavi go sam da stoi i zastani pred nego da napravi 2 cekori da mozi da te stigni. I taka pocni, edna nedela taka, potoa malku po malku zgolemuvaj go rastojanieto. Ke vidis kolku lesno i brzo ke proodi....za konecno da mozi da odi sam bez da padni treba vreme nekolku meseci ama ne se grizi....jas sega mojot ne mozam da go zapram hahaha trca trca i ne znaj da odi :) zaboravi
     
  17. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    @mariz namesto tetra pelena go patkav so marama. Neverojatno kolku go stabilizirav za samo 2 dena i sega ne bara za race da go drzam za da otide od krevet do negde
    Fala ti, po dve postapalki za tebe i Teo koga ke proodime 8)
    A za @Strumka22 neznam, mnogu los pristap, bespotrebna tenzija, samo zaradi neupatenost. Ne e bitno ke se naucis ;)
     
    На galapce, Kaetana и mariz им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    @eleni27 taka se patkale decata porano koga nemalo kaisi cuda :D toa sovet od sveki mi bese, so race stvarno bara sigurnost posle, a vaka duri pocna da mi gi trga racete koga probuvav za race da go fatam haha :D ajde mora da proodi deckoto, pa na mama da i e polesno (barem mene mi e polesno), nekoi mamicki vikaat e potesko, mene mi e polesno od koga odi :D
     
  19. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Mene mi e potrebno da proodi za pomalku da go krevam vo race, sepak dve imam vo stomakot. Vaka samo vo race go nosam, a tezok e i epten se premoruvam. Ajde se ke bide vo red. Fala za sovetot, najmnogu mi pomogna :*
     
    На АнеАце, Smizzy и mariz им се допаѓа ова.
  20. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    И јас сум против паткање, не затоа што сметам дека мајките што ги водат дечињата се нетрпеливи и дека се лоши мајки, туку од една белја што ме најде. Пред два месеци кога малата ми имаше 11м,случајно ја придржив, за двете раце иако не ја водев така никогаш, наеднаш почна да плаче, писка страшно нешто, па завршивме на ургентно со изместено раменце. Па снимање, прегледи.... Испадна дека кога се оптегнала малку повеќе на рацете и малку се измесгило рамото и веднаш се вратило на место. Фала му на господ што помина се добро инаку ке умрев од мака и грижа на совест. Цела недела плачев.... Цело време внимавав и еднаш ја да ја фатив за рачиња и тоа несвесно ете што се случи... Малата само во моментот плачеше, веројатно кога ја здоболело после воопшто не плачеше, функционираше нормално. Ортопедот ни рече дека коските кај децата се сеуште нежни, недоволно оформени и често се случуваат вакви работи, дури и бетер некои дечиња завршувале со лонгети И. Т.Н.
    Како што кажа @mariz може со пелена, но најдобро е да се држи за струкче, докторот рече дека и под мишки да не се држи додека патка. Сега воопшто не ја водам, лази, се дига, се пушта неколку чекори па седнува да лази. Ке прооди кога ќе и дојде денот за одење.