1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ај со ред.
    Тоа поттурнување не знам каде си го видела, ама младунчињата на животните и те како се оставени сами на себе, затоа и најчесто најслабото го губат, им го убиваат или јадат. За разлика од нив, човекот не е способен за самостојно движење до 1год (со исклучоци нели). Е, таа прва година, е од ЕКСТРЕМНО значење за бебето, не за да можеш да го паткаш и да се фалиш како „оди“ заборавајќи дека ти го тераш на тоа, туку за да може се` да научи САМОСТОЈНО. Е тука е цаката и инвестицијата за цел нивни живот, ама кој знае - знае.

    Најнемајчинско нешто не постои, тоа нема ни да го коментирам како такво, само шајка отидена жена може ваква класификација да направи, ама ќе го прокоментирам моментот дека ДА, јас 2 мои деца не паткав воопшто, во меѓувреме си правев што сакам, било за себе или нив, а нив ги оставав САМИ да ги научат процесите соодветно како што им доаѓаа, не како што јас сакав за да бидам „најмајка“.

    Не, одењето НЕ Е ПРОЦЕС кој се учи. Одењето е комбинација од многу процеси во мозокот на бебето кои постепено во месеците се развиваат, за да на крај, тоа само научи како да станува од под, крева рачиња и оди држејќи рамнотежа. Тоа не е процес на кој ТИ како мајка треба да ги научиш, тоа е момент кој тие САМИТЕ треба да си го развијат, зошто само така ја наоѓаат правата точка на рамнотежа, и само преку грешките и паѓањата учат и развиваат самодоверба. Мозокот на бебето не се развил зошто ти си го кренала да го паткаш, се развил затоа што со месеци бебето лазело, се исправало, се оттурнувало да стои во место и држи баланс, за на крај да се крени и тргне кога ќе е спремно.

    Јас гледав како моето дете се мачи да ги направи првите чекори, и бев НАЈСРЕЌНА кога го правеше тоа. Ниту рака му подадов, ниту опција му дадов дека јас ќе го носам ако тој не може. Немаше потреба да му покажувам „како треба“, за после да се фрустрира зошто не може да го прави истото, па пак да бара помош од мене, и се така во круг да се вртиме.
    Јас моите деца ги учам дека патот, учењето, самосозревањето, грешките и падовите на тој пат, треба да им бидат најсреќното патешествие и секогаш да уживаат во истото, а не да бараат секаква помош за само да стигнат до крајната цел. Аплаудирав и бев горда на напорот, не на целта, таа неминовно си дојде.
     
    На Anturium, Mariangel, iloveyou29 и 11 други им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Abe toa so pelenkata nekolku dena samo, dobi sigurnost i tolku bese... Se sto e mnogu ne e na arno neli :D ako prodolzev so pelenka celo vreme, nemase da saka posle bez pelenka da odi :D 90% on sam se si napravi, imam golem bazen so igracki od Jumbo i na toj si se ispravuvase, pa pocna da iskaca sam od tamu, pa da se fakja po masa, po zid sam da odi... So pelenkata ednas, dva pati kje ja prosetavme kukata i tolku (so pelenata samo nauci da pagja nanapred i da se zadrzi, inaku kako statua na nos se lepese na zemja hahah), se im zdosaduva na malive palavkovci :D dnevno 300 pati menuvame mesto na igranje :D a jas deka sama doma od 7 do 5 sum, covecevo samo po mene odi navaka nataka, vo race masala so 11ipol 12kg tezok e, pa retko mi e vo race :D opasni se maleckive i se sami si ucat... Nie sme samo minimalna podrska, a site zdravi pravi kje proodat, site kje trckaat eden den...
     
  3. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Znaci voopsto ne opravduvam da se drzi za race za da proodi....ne ja forsiraj ke proodi, hehe ako e i temperamentna ke trca posle toa namesto da odi :) jas so maliot si imam malku maka za zborvanje, ama za odenje ne mozam da go stignam koga mi bega :D
     
  4. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Koga ke se izgoris na mleko i na jogurt ke duvas. Voopsto ne ja pipam za race, isto taka i drugi koga ke ja fatat za racinja sram/nesram im ukazuvam da ne ja drzat na toj nacin.
     
  5. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Nema sram za sopstveno dete. Ke mu kazvas i ke gi potsetuvas. A dali zboruva tvoeto devojce?
     
  6. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    13 m ima. Ne povrziva recenici, mislam deka e rano, no kazuva, mama, baba, tato, teta, koki za kokosku, ben (nejzinoto omileno kuce se vika taka), ova, koj, toa koga saka nesto, begaj, koe, meme za mece, bebe, mace, na, daj...... Vakvi polesni zborcinja inaku mnogu rano pocna da izgovara zborcinja i da se obrakja, primer mamo, tato ne gi izgovarase koga guga, tuku se obrakase koga saka nesto ili na primer koga tatko i doagase od rabota i cela radosna vikase Tataaaa!
     
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Подобро кажано од ова, амин!

    Човекот најубаво учи сам. Поентата не е да му "џвакаш" на детето, туку да го пуштиш да "истражува" и да ја осознава околината и своите можности. Тоа е најголемата помош што мајката може да му ја пружа на детето - и за физичко, но особено за ментално здравје.

    И морам да кажам, каква е таа театралност дека детето се мачело да прооди.. Мојата ќерка сѐ што правеше за прв пат правеше со огромен интерес, и кога ќе успееше во намерата, се смееше и пискаше од среќа. Зошто тие моменти ги поистоветувате како да е повредено детето, па се мачи да стане, а мајката не се замара...

    Првото исправување, првото проодување, беше радост за мене како родител, но уште поголема радост и возбуда за ќерка ми што направила нешто ново...
     
    На Mariangel, danichap, MissDior и 6 други им се допаѓа ова.
  8. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Abe nekoi takvi zborcinja izgovara ama ne kazuva realni zborovi ic, tvoeto so 13 meseci veli meme, koki nesto sto se povrzuva so realni raboti.....toj osven za masa sto veli samo ma, ne veli nisto plus od ajde, tao za cao, na, mama, dede, tete....mn sum zagrizena naskoro pravime 2 godini ne znam kako da go pottiknam da pocni da kazuva poveke zborovi
     
  9. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Не е за паника мајче што се секираш. Мало е уште ке почне да зборува и тоа наеднаш ќе се пушти и тебе ќе ти биде чудно. Ај да има три полни години ке се подразмислиш, но кај вас нема простор за паника. Не се води по други деца, секое дете е индивидуално. Некое побрзо оди, некое побрзо зборува, некое побрзо заби и. т. н... Некои на 10 месеци одат, моето на 13м не сака да оди и не форсирам...
     
  10. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Nekolku dena otkako go pishav poslednoto mislenje pocna da se pusta, da pravi poveke cekori i toa me iznenadi jas stoja si pravam muabet so mm, a toj pozadi mene odi:) ni se fati za mene, napravi nekolku cekori i se spusti na kolena. Eve go ovie denovi veke odi i niz cela soba, duri znae i krivina da fati da se vrati nazad ili da zaobikoli predmeti, se postabilen e, ama uste se dvizi so race vo vis za ramnoteza odrzuvanje mu se izgleda. Kako i da e naskoro ke pravime postapalki, neka proodi ubavo.^_^ Niz doma sam si se dvizi ne mi bara raka i da padne ne e strasno znae kako da padne.
     
    На galapce, SpangeBob, eleni27 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Uf, pak tuka da se iskazam. Gospodinot se znae, kako da padne, ramnoteza dq si drzi, se. Ama ostavi go sam paga na kolena i laxi do kaj sto trgnal. Tesko, tesko
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Cekaj Eleni ima vreme za stabilnost, mojov pred mesec proode pa seuste ne e epten stabilen... Osobeno vo dvor so patiki santra ko pijanica i se pusta na race napred za da lazi od sto mu e strav, a doma bos gajle nema :D
     
    На Tajnaotrovna и eleni27 им се допаѓа ова.
  13. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Mojot proode stabilno na godina i 2 ili 3 meseci....ima vreme ke proodi. A ako e temperamenten ke protrca hahah sega mojov jas ne mozam da go stignam po ulica. Zatoa si setame fateni za raka inaku ke letni pred mene. Sega pocnavme malku posigurno po skali da se kacuvame mozime 2 skalila da gi kacime bez drzenje za raka inaku e 2 godini sin mi
     
    На Tajnaotrovna и eleni27 им се допаѓа ова.
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Mojot na 15 meseca nekolku cekori, a veke na 16 odi i toa ne 100% stabilno. Odime po malku i na prsti, pa se zanesuvame, pa pagame... treba vreme za se a ne forsiranje. Vidoeski mi kaza koga ke proodi 2-3 meseca potoa kontrola, bidejki otkoga ke vi proodat decata (ili narodski prvite cekorcinja) seuste toa ne e stabilno odenje, treba da nauci i da sednuva, da stanuva skroz samo, da odi na celo stapalo, da bide sigurno vo odenjeto.
     
    На Tajnaotrovna и eleni27 им се допаѓа ова.
  15. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Fala zenski, jas znam deka naednas ne moze dase pusti i da odi stabilno, samo ete da si kazam negde. Jas ne go forsiram si lazi covekot doma duri vcera i na igraliste sakase da lazi do kaj drugarka mu :D
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Vcera ostanavme so otvoreni usti, prv pat go napravi ova :D odese, odese i na podot imase stegac za kosa, klekna si go zema i pak se ispravi, srekjni nasmeani site doma hahah :D deneska pa se vrti vo krug, protrcuva po malku, se povekje i povekje e siguren, do rodenden kje trcame izgleda :D
     
    На galapce, Tajnaotrovna, tincemajmunce и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Manuela.

    Manuela. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2015
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    3.384
    Пол:
    Женски
    Стигнавме на оваа тема.
    Малава пред две недели почна самата да се пушта по 2,3 чекорчиња и веднаш паѓаше директно на тилот. Мислев ке се исплаши ама не бре, ништо неа не ја плаши. Сега оди сама низ соба од крај до крај, си чучнува, се одморува и се тоа по цел ден. Знае и до врата да оди гости да пречека, до кај 5,6 метри ги изодува. Надвор сеуште ја држам за едното раче и така се движиме, мене ми е страв да не ми падне. Сега се прашувам дали се ова да го сметам дека проодила или не?
    За една недела ке прави десет месеци. И брат ми прооде на толку
     
    На SpangeBob, Kaetana и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  18. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Majki ve citam pisuvate mnogu negativni komentari okolu temata patkanje Jas licno go vodam taka mojot sin i sega neznam kolku e toa pravilno. Sin mi sedi sam od 4m i na 7,5 pocna da bara da odi i nesakase vo race sakase sam i svekrva mi pocna taka da go vodi. Sega ima 8,5 m i nesedi ni min vo mesto saka celo vreme taka da go setam. Ke go sednam na krevet i se lizga da se simne i stoi sam nekolku sekundi i odma poddava racinja za da odi i presreken e na glas se smee :D Ali jas se zgrbaviv po celi denovi taka sme. Neznam dali da probam so tetra pelena, neznam dali ke bide stabilen :?:
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И официјално го рачунам синко за прооден од денес. До сега се пушташе под два три чекора од кревет до столче. Ама денес еве се пушта низ цела соба по десетина метри. Има точно десет и пол месеци. Не е паткан ич.
     
    На Mi-Ma, Sky-butterfly, Miss.Sweet и 3 други им се допаѓа ова.
  20. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    A jas da prasam, sto vi znaci poimot patkanje?? Jas na forumov prvpat slusnav za ovoj poim.