1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Го држиш детето за едното или двете рачиња и тоа оди.
     
    На slobodka и irena.1 им се допаѓа ова.
  2. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.459
    Пол:
    Женски
    Mene ortopedot mi kaza deka toa patksnje e pogresno ama vo odnos na toa da go forsiras ti da odi. Mislam deka stim samo se uspravuva moze i da e spremno. Neznam ne sum strucna znam deca sto proodele na 10m. Inaku za grbot da ne te boli probaj so ona edno sti se stava megu noze i ima kako debeli racki. Neznam tocno kako se vika ama lico na racen dzamper ☺. Mene mi go pozajmija samo sto mi e uste rano. Malava sedi, saka da stanuva i da stoi na noze ama ne mi deluva spremna odenje patkanje kako i da e. Ne saka ni da lazi a ja stavam na stomak i se prevrtuva na grb odma
     
    На Mi-Ma му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Pa 5, 6 metri cim odi proodena e :)
     
    На Manuela. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Патκање, матκање... κаκо и да се виκа. Абе син ми плаче аκо не оди κаде што саκа. Со патκање. Лази по мене низ цела κуќа и мммммм виκа за да го патκам. Инаκу се испρава сам веќе цел месец. И? Што да пρавам?
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  5. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Оставај го нека оди покрај мебел сам....Сега понекогаш и кефот направи му го свртете едно кругче кај што сака со паткање. И мојата бара да ја паткам, ама повеќето ја оставам сама да се движи, а таа само по мене трча. Кога ќе дојде до мене пак ја враќам од кај што тргнала и пак таа до мене иди...некогаш со лазење...некогаш покрај мебелот...се научи покрај сите површини...ѕид,гарнитура,столица...само ми се наредени да може да дојде до кујна кај мене. Неа како што и е посигурно така иди...кога не и е сигурно одењето се симнува и лази. Понекогаш и правам кеф ја попаткувам кај што сака и по скали крева нозе да се качува и 20тина скали ги искачуваме заедно :D. Душички се.
     
    На SpangeBob и M&M им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    A kolkav e? Mojov epten rano se ispravi po krevet i sam si setkase faten i po masa, stolici, krevet.. rano pocna i da se prefrla od krevet na masa po nekoi 2, 3 cekori. Pa na 11m skroz se pusti sam, proodi :)
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Сκоρо година има. Одамна лази и се испρава. Се движи лево десно фатен за маса, стол, κомода.... ама не се пушта! Фуфκи!!! :) Стρав му е.Се испρаваше и седнуваше,ама сега само се испρава. Еднаш падна κога седнуваше и сега не седнува! Му тежи газето! Толκаво му е. Наааа! :)
     
    На Kaetana и alana им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    и дадов совет на @eleni27 со пеленка, ја правиш тријалогник и под мишка, 2,3 пати така прошетај го, спуштај го надоле да допре на земја со рачињата и да видиш колкава сигурност ке има после, мојов така научи да се задржи кога ке падне нанапред, а на газе уште паѓа... ептен се смешни така хахаха, мојов ке се заклати и ке го напрчи газот и оп ке седне :D сега научи и да клекне до доле и да си стане пак :D
     
    На ada21, okcenzi, alana и 2 други им се допаѓа ова.
  9. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Да така беше. Го паткав и јас малку така со пелена и супер се стабилизираше, ама уште не оди (facepalm)
    Знае да падне, да стане. Ама никако да се пушти. Кога ќе види дека е сам пуштен одма си клекнува и лази (facepalm)
    Година и три недели е.
    Ај некој порано, некој покасно. Ќе проодат. Јас само гледам да не го форсирам. Не го форсирај @SpangeBob , се во свое време.
     
    На Kaetana и SpangeBob им се допаѓа ова.
  10. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Не, не мила. Ниκаκо фоρсиρање. Дуρи ни во дубаκ не го ставив за да одмоρам што се вели. Само на земја и да пρави што саκа!
    Оф топиκ, ама саκав да ти честитам за бρеменоста! Со лесно! Бρаво за хρабρоста! Хихи!
     
    На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Ајде и ти приклучувај се!!! Минатиот пат се дружевме, не имаше многу, а сега сама ме пуштивте :D
     
    На SpangeBob и mariz им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    за казна да не викнеш да ти помагаме :P хахаха
     
    На eleni27 и SpangeBob им се допаѓа ова.
  13. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Pa vie si mislevte deka ke se spasite?!
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Ne e problem za mene i onaka imam visok vreme :D
     
  15. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Здраво, не знаев каде да го поставам прашањето па некако оваа тема ми се виде најсоодветна. На постапалки сме поканети на кумашинче на дечко ми, во град во источна Мк е сега таму имаат адет некој со погачи и малото зема некои предмети наредени демек што ќе одбер тоа ќе му биде професија :D и колку што разбрав се носи некој поклон. Сега прашањето ми е што поклон ако може некој совет , бидејќи дечко ми е кум на малото а не се разбира мн мн и не сака да се замара со такви ствари ми препушти се мене а стварно нз што е соодветно за детенце од година ипол. Вас што ви носеле на постапалки? Фала :)
     
  16. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Jas prvpat sluaam deka se pravi zurka po povod prooduvanje!
     
    На Mariangel, Espadrila, mariz и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Па и јас :D Затоа прибирм инфо да не утнам нешто , а тоа за дар или поклон секако ми рекоа се носи ама не ми кажаа што. Кратка журка било саат време :rofl::rofl: , земале присутните од постаплките и трчаат за да трча детенцето. на адетите крај им нема во МК. Колку мала земја а колку обичаи, крај не може да им сврзеш :x
     
    На Espadrila, VladeMila и slobodka им се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Pravat :)
    Sum bila vo Delcevo
    Se stava masa i na nea nozicki cesel stetoskop i slicno.I go pustaat deteto da trcka do masata .Sto ke fati toa ke bide vo idnina(demek)
    Se krsi pogaca i se deli na sekoj gostin
     
    На Espadrila, Jana87 и slobodka им се допаѓа ова.
  19. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Очигледно исто е и во Берово :)
    бидејќи имаш идено, ако можеш да ми кажеш што треба да биде тоа дарот, дали може некоја облека или играчка или треба нешто златно или нз што? Да не се најде некој увреден ми е :D
     
    Последна измена: 11 август 2016
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Jas koga bev se nosese obleka kolku sto pamtat.Poodamna bese
     
    На Jana87 му/ѝ се допаѓа ова.