1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Професионални шминкери

Дискусија во 'Лице' започната од Lizalka, 15 март 2010.

  1. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    Препорачајте шминкер од Охрид,ама да не е многу скап.
     
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Колку е шминка кај ФРАН, а колку кај Фиторе. Не мислам на пакети, туку само шминка
     
  3. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.813
    Пол:
    Женски
    Зарем уште работи???
    Од кога се кани да го затвори салонот :^)
    Инаку да не те разочарам пред време ама ужас е :(
    Бев еднаш нокти си правев, таа покрупната жена - газдарицата ми ги правеше. жената вака е комуникативна насмеана, ама ич не ја бива за работава. Не знаеше наједноставно да ми ги излакира ноктите. Лаковите се никакви, разредувани со ацетон и оставаат буквално траги по ноктите. Си ги гледам со жална фаца и само ми вика пази да не ги шлапнеш кој ке те лакира пак јас ваква :o Жено бе, и да не ги шлапнам они ушлапани се ;(

    За шминка немам лично отидено, ама баш кога бев имаше повозрасна жена околу 40 години и едно девојче матурантка со мајка и. Верувај на едната не знаеше ни косата да и ја исфенира како што треба. Матуранткава си правеше нокти и шминка фризура- косата не и беше лоша ама не е да кажеш дека се познава дека била на фризер. А шминката не знам, лошо е благ збор. Се на се не ми се допадна, ама колку пари толку музика. Ама искрено НЕ ја препорачувам.

    Него ако сакате поефтино, а сепак убаво би ви ја препорачала Мина. Во Чаир е салонот, работи ненормално брзо. За саат најмногу сте готови и шминка и фризура. А има фат девојкава :)
    Е сеа има обичај да шминка јако, ама ќе и кажеш каква сакаш и нема да има проблем. 800 зема и за шминка со трепки и за фризура. За така помали настани кога не ви се даваат по 3000 оваа е повеќе од одлична.
    Не знам дали смеам да постирам линк ама еве https://www.facebook.com/pages/Frizersk ... 4007708089
     
  4. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Дозна ли некој колку е само шминка во Фиторе? :?:
     
  5. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Мене во Мина ми побараа 4500 за шминка и фризура |(
    иначе се запрепастив од сликите што видов како работат и ни денар не жалам за свадба само да ме направат како што сакам.
    Иначе имам проблем премногу ми се поти лицето е тоа ми е она што цело време ме мачи.
    Ајде кој знаете препорајачте ми и некои други салони каде прават шминка и фриура онака баш професионално за свадба
    и ако може линк од тие фиторе неможам да ги најдам
     
  6. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
  7. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Шминка и фризура пакет кај Фиторе се 3000 денари мислам.
    Инаку, не би жалела и 5000 и да дадам, презадоволна сум од тоа како работи.
    Прав професионалец е..
     
  8. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Шминка и фризура во Фиторе за невести пакет е 150 евра, а за матурантки 5 000 денари. Прашав воедно и одвоено колку им е цената за само шминка и само фризура, ама добив одговор само 5 000 ден. |(

    Во ФРАН шминка е 1 000, за вештачки трепки се доплаќа 300 денари, а пакет од 3 шминкања е 2 500 денари.

    И двете се прекрасни и многу ми се свиѓа креативност на Фросина, многу убаво вклопува бои и секоја девојка е приказна за себе, несекојдневна шминка а толку впечатлива и привлечна, надвор од шаблонското смоки ајс шминкање и едноставни црно-бели боенки :inlove:
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Jas imam slusnato deka Fitore kogo saka pravi dobro a kogo ne(koj ne i se bendisuva, tesko nejze. Licno ne sum se sminkala ama sum bila da prasam za cena i mnogu e drska, ne te ni poglednuva.

    Jas toplo vi go preporacuvam Zoran Surbevski. Deckovo e od Bitola, no na zakazano doaga i vo Skopje. Profesionlec e, i se odnesuva covecki pred se. Jas nevestinska se pravev kaj nego, pre pre zadovolna sum :inlove: inace on ja ima praveno i Lepa Brena za eden spot, i nekoi drugi takvi facki :) I da, zima negde nakaj 3500-4000 denari za sminka(profesionalna so trepki) i frizura. Tolku bese lani...Eve vi link

    https://www.facebook.com/zoran.shurbevski/photos


    [mod-kirilica:1xunmquz][/mod-kirilica:1xunmquz]
     
  10. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Фиторе ми побараа 9000 ден за невестинска шминка и фризура :o
    го ценам тоа што го прават на сликите секоја девојка е направена како барбира но да не е претерано 9000 ден за шминка ? тоа е една просечна платта...
     
    На andreafeminaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sassyM

    sassyM Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    27
    Јас познавам луѓе на кои им има земено 12.000 за невестинска шминка и фризура... искрено мислам дека е претерано. Јас лично никогаш не би платила толку многу за еднодневна шминка и фризура, едноставно не вреди.
     
    На andreafeminaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски

    Арменд зима од 200 до 300 евра :)
     
  13. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Тоа е претереризам ...за 18.000 денари ке ја платиш речи си музиката што стварно некој цел ден се мачи да направи добра забава а шминката и фризурата се готови за помалку од еден час , знам дека и тоа е многу битно како ке изгедаш но луѓево претерале ајде до кај 5000 денари да дадеш сепак невеста си тој ден треба да бидеш поинаква нели ама се што е од 100 е па нагоре е претерезирам бре луѓе
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    За нас е претеризам ама има некои за кои што не е :) Заради тоа си држат и цена.
     
  15. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Ако не ставате круна, вел и такви украси невестински на косата не мора ни да кажете дека сте невеста па ќе си поминете со 3000 денари во Фиторе :lol:
     
    На andreafeminaa и simoncelicius им се допаѓа ова.
  16. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Диор штип кои исто така прекрасно работат ми побараа 3000 денари за шминка фризура и трепки
     
  17. Mrs.Wallace

    Mrs.Wallace Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Дали ќе ми трае шминката од 11 наутро до 1-2 вечерта? Знам дека се зависи од шминкерот и квалитетот на шминката но според вас одприлика колку најмногу трае?
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.339
    Колку за шминка?!?! 200 евра, 100 евра???
    Кај е човечето што се крсти?
    Нема никакви шанси на некој да ме шминка да му дадам толку пари, да ме шлапа со истите сунѓерчиња, да ми направи малтер на фацата и еден саат да ми става двобојна сенка. Па за мис да конкуирам тие пари не ги давам.
    Да ми става маскара од друга некоја, со шуга, со некоја кожна болест...Да ми лепи трепки...
    Да ми става од некоја друга кармин, што и ставана на устата, а она пред да дојде пушела онакво?! У овој период на жолтици? Ми е гад да помислам само...
    Немаат стерилизатори таму, тоа 100% Ако ме шминка некој, ке си купам шминка или ке однесам моја. Не плаќам повеќе од 500 денари. И сама знам да се нашминкам...
    Истото се однесува и за ноктите, да не ме сфатите погрешно, ама и болестите на нокти се пренесуваат со нивните турпии кои не ги стерилизираат, па повеќе игла би менувала со некој, отколку да ми отпаднат ноктите...
    А кога ке бидам невеста...сама ке се шминкам, и ке изгледам убаво, оти ќе бидам среќна. А сите на свадбата ме имаат видено поспана, изнервирана, без шминка...Така што тие луѓе ако некогаш се омажам, ке дојдат да бидат среќни за мене, не за шминката од некој Армандо...
     
    На 1209, girl1985, DAngel и 9 други им се допаѓа ова.
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Од сите најинтересен ми е Дадар, те шминка со отпадот од Фреш Минералс, а ти наплаќа ко да те шминкал со Есте Лаудер! :x Шминката не трае ни 3 саати со оглед на дотичниве производи.
    Кај некои шминкери на фејсбук што си постираат слики може да се забалежи дека шминкаат со Малена, Голден Роус и други нискобуџетни шминки, а наплаќаат доста скапо.
    Трета категорија ми се оние што порачуваат Мак, Урбан Дикеј и слични брендови од Алиекспрес и те лажат после дека те шминкаат со оргинал Мак, а шминката абер нема од трајност и пристоен квалитет.
    Највеќе заработуваат на оние кои не се разбираат од шминки и кога ќе ги прашаш со што пудра ќе те шминкаат ти зборат знаеш една германска, медицинска, незнам каква, а уствари врска нема. Пудрата не го чини ни 10 евра, а ќе ти наплати ко со злато да те шминкал.
    Најдобра опција според мене е да си инвестирате во квалитетна пудра, ќе ја спомнам Есте Лаудер Дабл Веар како најфалена на форумов и најдолготрајна од се што имам пробано, чини 2800 а толку ќе му платите некому за да ве нашминка со фејк Мак пудра, вака ќе си ја користите дооолго време. Маскара, сенки, руменила и кармини може да се помине и со поефтини има квалитетни и трајни со пристојни цени, пудрата е она во што треба највеќе да инвестирате во ваков случај. А за шминкање некоја другарка што повеќе ја бива или туторијали на јутјуб може да ви завршат многу работа.
    Со сумиве што ги прочитав милион шминки ќе купам и со години ќе ги користам!
    Шминкер во ептен голема пригода ко на пример да си невеста па ајде, ма да и во тој случај мене мене не ми е баш по ќеиф и вкус затоа што баш за свадбата невестите се праат ко да се други личности, неможеш да ги препознаеш зад таа фасада. Во други случаеви се чудам како ви се фрлаат толку пари за шминкери...
     
    На Valentina.Vaki, Hipster, 1209 и 10 други им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Искуства со Дарко Мишовски шминкерот?