1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Професионални шминкери

Дискусија во 'Лице' започната од Lizalka, 15 март 2010.

  1. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Toa vi e isto kako Dadar koga sminka so ostatocite t.e testerite od Fresh minerals.Bev na svadba na koja nevestata bese sminkana kaj Dadar i kosata isto kaj nego ja pravela..Nevestata se raspadna na sred svadba i bese celosno razocarana.Na tolku frleni pari za sminka da se raspadne na sred svadba.Podobro Menheten, revlon,max factor nego fresh minerals znaci cenata ne e merodavna za kvalitetot na sminkata. Ima pravo Lilit bitna e tehnikata so koja raboti sminkerot dali ima oset fat dali znae da ti gi istakne ubavinite od liceto ubavo da ja isenca senkata da stavi baza so koja ke ti ja napravi sminkata dolgotrajna i toa e toa. Aura ne e brend za potcenuvanje iako ima dobri pribrani ceni, imaat dosta dobra kozmetika za razlika od Fresh minerals koja e miljon pati poskapa pa ne stoi ne cini taka da nemozes taka da gledas mims-89
     
    На kjukli, senza.parole и awl им се допаѓа ова.
  2. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    И после како не е битна козметиката која се користи? И самата велиш дека и се распаднала шминката зошто е користена неквалитетна козметика.
    И козметиката која се користи е битна но и техниката. Иако прво техниката после за козметика е полесно само пари ти требаат.
    Иако Лилит добро кажа, не секој што има скапа козметика знае да се шминка.
     
    На mims-89, Sanjichka007, Jordanovska-K и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Sekako deka e bitna kozmetikata no sakav da kazam deka ne sve sto e skapo e dobro ponekogas i nekoi brendovi koi imaat podostapni ceni nudat povisok kvalitet za razlika od nekoi skapi koi imaat samo ime a nikakov kvalitet. Imav iskustvo so edna skapa pudra koja bese zanikade a ja plativ uzasno skapo pa pak si se vrativ na starata taka da ne veruvam vo toa sto poskapo tolku podobro
     
    На kjukli и naturally им се допаѓа ова.
  4. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Така е, според мене некој што не користи квалитетна козметика не може да се нарече "професионален". Ако е за така и дома си имам поквалитетни шминки, нема да одам да ме шминка со полоши од моите.
     
    На Lina2031 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Сепак, на крајот од денот плаќам за изгледот, а не за цената на козметиката.
    Барем јас така гледам.
    Во однос на оваа работа цената на чинење не се формира тн "фабрички", односно трошоци, плус минимална заработувачка за шминкерот.
    Ако гледаме така, еден композитор зима 3000 евра за песна, а не порошил нели ништо, освен својот талент и време.
    Ако некој те шминка со Диор, стави му 100 проценти маржа, сигурни сте дека некој ќе може да си дозволи?
    Друг е начинот на формирање на цена за ваквите професии.
    За себе можам да си купувам што сакам, ама не би да бидам сноб, не пребирам, туку бирам краен изглед. Сум била кај различни, порано рака во оган ставав дека никогаш нема да платам за шминкање, ама нештата се менуваат, ценам шминкер што ќе ми ја испоштува желбата, а таков е само Арменд, другиве да не зборувам... Особено тој со мрсулчето, да не го именувам, и не е Дадар, туку еден преценет скупчија...
    Во секој случај, имате шминкерки кои шминкаат и за 500 и такви кои шминкаат од 100 евра па нагоре, кога ќе поминете три од едните и три од другите, ќе сфатите дека тоа е само една женска глупоќа на која паметните заработуваат, секоја им чест на тие талентираните кои ги има и на двете страни, како што исто така ги има и неталентираните што исто така ги има на двете страни.

    Би дополнила и тоа дека ретко кој шминкер кај нас користи козметика во согласност со типот на кожата на клиентот...
    Ако вас ви е спастрена кожата другите денови, од еден ден нема да станете баба роги.
     
    На eloves, kjukli, Sanjichka007 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Celosno se soglasuvam so tebe ma da frlanje pari za sminka samo za nekoi epten specijali povodi i nastani. Ne bi zalela da dadam pari za sminka za nevesta na primer vo Fitore ama vaka za gostin na svadba ili za maturi apsolventski sekoj moze da si dozvoli da se sminka kaj nekoj od ovie sto sminkaat po 500,600 den. Ima devojki koi mnogu dobro rabotat po prigodna cena i krajniot efekt e super. Na kraj kraeva ubavo kaza najbiten e krajniot efekt i toa kako izgledas a ne popatnite raboti.
     
    На leni_794 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Девојки, ме интересира каква е хигиената на четките кај Даниел Николовски? Се мислам дали да си купам свои четки и да ме шминка со нив.
     
  8. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Drugarkami za matura ja sminkase dadar prvo se iznaceka od 3 do 6 za da dojde Na red posle se iznaceka dodeka dve i ja ispeglaat samo kosata.Sminka tus za oci i crven karmin sto nejze ne i stoi.Za ova i zema 4500 den.Na Edna moja rodnina i stavi rozeva senka ocite i izgledaa kako da se utepala od placenje.

    So kakvi sminki sminka Dodona procitav mn pofalbi za nea Na forumot.Znae nekoj da mi kaze kade se naoga.
     
  9. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Јас се имам шминкано кај една Елена само. Мислам дека шминка и во Скопје и во Битола. Тука е прилично позната (во Битола) неодмна отвори нејзино студио. Убаво ме нашминка како што и реков, а воедно не изгледав ко со малтер во фацата.
     
  10. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Значи морам да ја пофалам Тина, ме шминкаше вчера во 1, притоа цел ден бев надвор на топлото на свадба(значи сзамислете играње цело време, поминување пола скопје од младоженецот до кај невестата па црква и ресторан) 50 пати препотена и кога си дојдов дома бев како во 1 кога ме нашминка, сенката уште ми стои еве сега, така да браво за девојчето секоја и чест
     
    На Lina2031 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    По мене моментално број еден во шминкање е Шурбевски. Кој отишол еднаш кај него верувам дека секоја наредна шминка кај друг шминкер му е смешна.
    Човекот е професионалец, шминка со квалитетна козметика, посветува внимание, не те шминка ради реда и по шаблон ко некои. Јас пред две недели првпат се шминкав кај него и бев толку позитивно изненадена, па сега насекаде го фалам :D. Чуда прави со шминката, озбилно :makeup:
     
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Баш јас имам пишано за Дадар дека козметиката која ја користи е катастрофа. Незнам зашто ја сметате Фреш Минералс за некоја скапа и квалитетна козметика, цените и се малку повисочки од другиве брендови, ко Ревлон имаат цени со разлика од тоа што Ревлон се со топ квалитет.
    Дадар самиот е увозник на Фреш Минералс значи може да замислите по колку ефтини цени ги увезува, а наплаќа ко со злато да те шминка.

    Професионален шминкер треба да користи професионална козметика, инаку зошто се нарекува професионален шминкер? Шминката треба да е квалитетна, трајна, издржлива, соодветна за намената па да си држи цена, а квалитетот кошта пари.
    Иако е тоа услуга и јас повеќе му плаќам за неговиот талент одколку за прозиводите не би дозволила некој да ми наплаќа астрономска сума, а да ме прави будала да ме шминка со козметика што може да се најде на пазар или козметика која не е професионална ами за широка потрошувачка. Ако е за тоа ќе купам и сама ќе се нашминкам не ми треба професионален шминкер. Ако се нарекуваш професионален биди до крај, употребувај профи шминки и работи профи па наплаќај по 2000. Затоа после се распаѓа шминката, се растекува, се брише. Па темана со пудри само ѕирнете ја и се ќе ви стане јасно, значи неможе професионален шминкер да употребува непрофесионална козметика. Обично таа козметика и не треба да ја има во малопродажба како што е случај со професионалните фризерки препарати, козметички препарати и слично, но ајде ок шминка е.
    Дадар и познативе барем може да си дозволат да употребуваат скапа, брендирана козметика за шминкање, па не се шминкаш секој ден со таква козметика, напрај го третманот посебен, не за џабе толку пари ќе лупне некоја за шминка барем нека знае за што дала пари, а не за фреш Минералс и неговата магична рака...
     
    На Leat, eloves, luvS2 и 8 други им се допаѓа ова.
  13. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Da se pofalam vo nedelata me sminkase tina a eve denes cetvrtok uste mi stojat trepkite hihihi a site mi kazuvaa deka odma pagalee
     
  14. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    I mene mi stoeja trepkite do naredniot den tie do dusa uste ke stoeja ama jas gi izvadiv sama. Tina mi kaza deka se za edna upotreba ama neli toa e individualno koj kako saka :) I jas ja pofaliv vo prethodnite komentari na mene epten mi se bendisa sminkata a i cenata e epten pristojna za bilo kakva pobitna svecena prilika. Jas da imam povod pak bi otisla kaj nea
     
    На CrAzZyYy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски


    Heheh jas definitivno pak bi otisla samo cekam prilika :D devojceto e vrv e i e mn fina i komunikativna ne e namkjor nekoj
     
    На Lina2031 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    a i dosta profesionalna i odgovorna sto posbno mi se svigja :)
     
  17. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    И јас сум премногу задоволна од студио Фран, прекрасно ме нашминка девојчето, многу е професионална, пријатна и љубезна, користи квалитетна, професионална и трајна шминка, па шминката ми стоеше 3 дена и косата исто така,од мерак не ми се вадеше,цените се пристапни и секому би ја препорачала :D
     
    На awl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Оф топик...
    Девојки ве читам и не ми е јасно како трепките или шминката ви стоеле по неколку дена?
    Зарем не го чистите лицето пред спиење? :?:
     
    На eloves, Jenniffer, maichka и 10 други им се допаѓа ова.
  19. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто ама одсекогаш на ваквите работи сум гледала како глупост.
    Далеку од тоа дека ја потценувам оваа професија (убава професија е) и секако дека не може да ја работи секој и баш затоа никогаш ниту сум била и се сомневам дека некогаш ќе отидам кај професионален шминкер да ме шминка. (Можеби кога би била невеста.) Го сакам шминкањето и сакам да се шминкам, ама имам чуствително лице и лесно можам да добијам алергија.
    Се сомневам дека во козметичките салони ги чистат сунгерчињата, четките, кармините или незнам ти што. Со истите шминки сите ги шминкаат. Пред мене шминала илјадници девојки и шансата да добијам алергија се многу големи.
    Лани цело лето десното око ми беше модро, подуено, полуотворено само затоа што од мојата маскара стави мојата другарка па јас.

    Друга работа има шминкери кои навистина убаво шминкаат, секоја им чест се воодушевувам, ама не секому стои секоја шминка. Пример мене никако не ми стои нападна шминка со црни, лилјакоов, црвено, плаво и некои си такви бои околу очите, знам дека би била како кловн. А и не разбрав никогаш која е поентата да отидам на свадба/матурска/прослава (било што) нашминкана како бугарките, со олкави трепки и некој си кармин кој ни најмалку не ми стои? Сега скоро бев на 2/3 свадби и сама си се шминкав. крема, пудра, нежна сенка, креон, маскара, руменило, малку сјајче и спремна си бев.

    Не ги разбирам матурантките или уште полошо полуматурантките кои сакаат да личат на тетки. Сега ќе бидам четврта и сум матурантка значи другата година, и сама ќе си се шминкам и за табло и за матурската вечер. Смешно ми е да давам по 1000 денари за шминка, која да ми ја погодат шансите се мали (како што реков не ми стои нападна шминка) или пак што прочитав на форумот по 5000 денари шминки за матурантки??!?!?! Што е премногу, премногу е.

    Во врска со козметиката која се користи, мислам дека е побитно шминкер/ката да знае да шминка. Може да користи и најскапа и најубава козметика ама џабе ако незнае да те шминка. А додека има луѓе кои се надарени и со козметика од малена може како кукла да те направат.
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Doma sama nema sansi da ja naneses tolku perfektno senkata i da se napravis kako sto bi te napravile na profesionalen sminker. Najposle mozes da kazes da ne te sminka napadno ako snmetas deka ne ti stoi. Ne deka oni sminkaat samo napadno i so temni i jaki boi ima devojki koi sakat ponezna sminka i seto toa e izvodlivo taka da po moe se isplati ponekogas da se otide na sminker. Kakva sakas kozmetika koristi doma nikogas nema da se nasminkas kako na profesionalen sminker. Postojat momenti koga navistina treba da se prepustime na profesionalci a ne sami da se slapame doma ..