1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Професионални шминкери

Дискусија во 'Лице' започната од Lizalka, 15 март 2010.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    За апсолвентската имав трепки од оние снопче по снопче ми стоеја 5 дена. Шминката ја извадив, ама трепките ги миев секој ден како моите нормални трепки. Јас не би можела да спијам со шминка, мислам нехигиенски е. Шминка е за еден ден, а не една шминка 4 дена.
     
  2. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    @Lina2031 незнам во кој дел од мојот пост прочита дека јас сакам да изгледам како на професионален шминкер да сум била. Кажав дека сакам да се шминкам, ама да давам толкави пари на професионалци е тоа не го сакам. Исто така кажав дека несакам нападни шминки, ниту една не ме стои и никогаш не ме влечело одењето по шминкери. Мислам дека доволно добро си се шминкам и самата си се бендисувам. И сеуште не ми е јасно зошто ме цитира воопшто?
    И од каде доказ дека и шминкерот ќе ми ја нанесе перфектно сенката или било што? Може ќе ме утне па после плачки, лигавење, триста нервози незнам што. Не, не, не сум јас за тоа.
     
  3. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    A zosto go sfati seto ova negativno.Jas voopsto ne go napisav vo negativna konotacija, naprotiv. Sekoj ima pravo na svoe mislenje neli a ako ne sakas da odis na sminker i sakas doma da se sminkas toa e tvoe. Jas seuste stojam zad toa deka vo sekoj slucaj izgledot ke bide 100 pati podobar ako te sminka profesionalec odkolku sama doma. Najposle treba i profesionalni cetki i oprema za doma sam da postignes besprekoren izgled. Razgledaj sliki kaj nekoi sminkeri i ke si dokazes sama na sebe deka perfektno im e nanesena senkata, pa spporedi gi so tvojata sminka mozebi ke ja najdes razlikata .. :)
     
  4. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @Lina2031 I jas sakav da se shminkam za matura kaj nekoj profesionalen shminker ama iskreno nemozhev od site tie troshoci za matura sto gi napraviv i toa da si go dozvolam :)
    I reshiv poso doma imam eden kup shminki i znam kako da se shminkam da se napravam sama :)
    Vo temata vashata shminka niz sliki imam staveno kako mi iskoci na 70ta strana e, i iskreno vidov devojchinja koi shto otidoa vo nekoi poznati studia i pak bea utnati. Muabetot mi beshe profesionalen shminker moze da te napravi ubavo, ama nemas nekoja garancija. E sega ako nekoj ako ne znae da se nashminka fala bogu ke otide :)
    Ama jas od koga vidov kakva bev i nekoi drugi kakvi bea (lele ama narcizoidno zvuchi :rofl: ) reshiv jas sama da si se shminkam i za drugi prigodi.
     
    На Sanjichka007, mims-89 и Lina2031 им се допаѓа ова.
  5. Vi..Va

    Vi..Va Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    Алек Палада - Прилеп зема 2000 денари за шминка и фризура, ама секој денар вреди за неговата работа и квалитет
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @Lina2031 не се согласувам со твоето мислење, барем не целосно.
    Се разбира доколку шминкањето не ти оди од рака, како еве мене на пример ставањето на сенка, професионалец ќе го направи своето и тебе ќе ти изгледа дека направил магија.

    Но, имам другарка која е аматер, шминкањето и е хоби, нема посетувано никаков курс, едноставно ужива да си игра со боите и сето тоа изгледа одлично. Има соодветни четки, сенки, коректори и подлога за шминка и вешти раце- а тоа она што е потребно. Таа ме шминкаше за апсолвентска и крајниот ефект беше- совршен.
    ( веројатно ќе го прочита ова, па еве еден огромен бакнеж за неа :* )

    Еве уште еден пример, за девојка од форумот, @Rose96, иако самата се шминка, крајниот ефект е како да ја има нашминкано професионалец.

    И би се надоврзала за професионалните шминкери. Сликите иако ја прикажуваат шминката како совршена, а јас како ситничар и перфекционист, во живо сум видела грешки и недостатоци кај извиканите "професионалци".
    Моја препорака е да не брзате кај наскапиот make- up артист како што самите сакаат да се нарекуваат, разгледајте и распрашајте се, за помалку познати и поевтини шминкери, кои имаат талент и професионална шминка, но не доволно пари за маркетинг и пријателки кои ќе ги фалат наоколу.


    П.С. @kim.k сега ја погледнав и твојата шминка во темата и изгледа одлично. :)
    Веќе и подлогата за шминка, фиксаторот, огромен избор на сенки, пудри и што уште не, се достапни и во поевтина и поскапа варијанта за сите потрошувачи, па е потребно само малку креативност и вешта рака.
     
    Последна измена: 10 јули 2015
    На leni_794, eloves, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Sosema se soglasuvam so tebe no treba da imas pred se darba a posle i cetki i oprema senki i kvalitetni pudri ako eksperimentiras i prais nesto probuvas so sebe dzabe na kraj nema da izleze nisto..
    Najvekje od se gi pocituvam lugeto koi imaat talent i prirodna darba tie najubavo rabotat bez razlika dali se procueni ili ne. Eve Dadar ima ime ima se ama negovata sminka se raspagja za 2 saati i sto? Zosto odat kaj nego da se sminkaat demek za da kazat deka bile kaj Dadar ne sfakjam.. Podobro ke odam sto vikas kaj nekoj pomalku poznat koj razbira znae i ima darba mnogu povekje od nekoi kvazi sminkeri vo drzavava odkolku da fuknam tolku pari i da se percam deka dadar me sminkal .. :)
     
    На Kimey и jovanovska94 им се допаѓа ова.
  8. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7
    Некој да сподели искуство за шминка и фризура од студио Фран за невеста?
     
  9. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Владмир Георгиев-најдобар според мене.Ме шминкаше за свадбата и ептен ми се бендиса,според мене совршено.А сум била кај блиски свадба кога правеле,Дадар ги шминкал-утка невидена.Пудра еден тон со несоодветна нијанса па мачкано и по врат па се познаваат линиите кај што завршува,грутки по лице од пудрата,а и косата им се има распаднато на непочната свадба,ужас невиден.
     
  10. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7

    А не прави фризури? Колку зема за шминкање?
     
  11. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7


    Може фб страна на Владимир Георгиев? Фризури прави или само шминка?
     
  12. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Само шминка.Можеш само Владимир Георгиев да пишеш и ќе ти искочи,два профили има
     
  13. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7
     
  14. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    1500 без трепки а 2000 со трепки
     
  15. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7

    Fala ti @ivi1987
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Прави и фризури. Ако не се лажам невестинска шминка е 2000ден, вечерна помалце, претпоставувам 1500. Најдобро да и пишеш или да се јавиш.
     
    На ana89d му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7

    Фала ти @Kitten Баш ќе и се јавам денес, се надевам ќе успеам да фатам слободен термин :/
     
  18. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7

    Има слободен термин и закажав кај Зорица. Хухууууу :D Доаѓала дома ваљда ќе биде се супер :D
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marristovska1

    marristovska1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, има некоја што била во Студио Додона, во Чаир се наоѓа? Би сакала доколку има таква. да ми каже дали е задоволна и какви шминки користат? Фала ви многу. :)
     
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Дури сега го прочитав ова...како помина, задоволна ли си? Или сеуште не поминал датумот?
    Јас сум и лојална на Зорица, ме шминкаше за матура, апсолвентска, свадба и на уште многу други битни настани.
     
    На ana89d му/ѝ се допаѓа ова.