1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пушење цигари во соба кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Melaniiii, 26 октомври 2012.

  1. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    не би запалила цигара пред дете во никој случај :tmi:
     
  2. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    И јас сум пушач, али ако сакам да пушам излегувам на балкон. Кај мене дома не се пуши , а не пак во просторија каде што има бебе.
     
  3. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    никако,секој пушач во близина на мало бебе мора да биде свесен за тоа!
     
  4. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Јас сум пушач, ама никогаш нема да запалам цигара во соба каде што има бебе. Па нема да умрам ако не запалам... Многу се нервирам кога гледам како некои луѓе немаат осет. А нешто од кое најмногу се нервирам е кога ќе видам бремена жена со цигара. Ужас...
     
  5. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Ti si bila kaj nego na gosti,ne toj kaj tebe taka?? Pa nemozesh da se ljutish na tugi pravila u tuga kuka i da barash da smenat zivotni naviki samo poradi tvoi pravila!!! Toa e isto kako i ti shto si se pridrzuvash so tvoi pravila pod tvoj pokriv.Ako tolku mislish na zdravjeto na deteto ondak sedi si doma.
    Mene navistina me iritiraat vakvi raboti,pogotovo koga nekoj(prebirliv)ke go ugostuvash po doma so po negovite doneseni pravila od negovata kuka.Jas licno koga ke me pokani nekoj na gosti im gi pochituvam pravilata na domakinite,taka ochekuvam i vo mojot dom od strana na gostite..lesno e ;)
     
    На aleks26 и cocoa28 им се допаѓа ова.
  6. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Во никој случај! Бебето не треба да страда поради твоите навики!
     
  7. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би дозволила некој да запали цигара пред моето бебе. Оваа тема ме потсети на една случка одам во продавница, а пред врата стои една комшика „другарка на продавачката“ :rofl: ,пијат кафе и пушат цигари. Ај продавачкава и ќе ја сватам до некаде, нели не е нејзино детево, ама оваа мајкава абе дува во бебчето. :@ . А оно сирото си покрило устето и носето со рачињата и се мршти. Абе ми идеше таа цигарата да и ја напикам во грло.
     
  8. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Епа тие не викаа дојдете да се играме со бебето, и не се работи за цигара две туку како во облаци да ми е детето, ти кога ке имаш дете носи си го по гости и нека пушат цигари пред него, јас пред мое дете не дозволувам па кој сака нека е. Они ако сакаат да те угостат нема да пуштаат клима на детето да му дува и цигари да палат, нема ништо да му биде ако 30 мин додека имаат гости да не пушат во просторија кај што е дете.
     
  9. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    кај мене дома не дозволувам да се пуши уште пред да имам деца а камоли сега ако сака и претседателот нека дојде, мене ми смета а камоли на децата исто така не ги носам по гости кај што палат цигара без око да им трепне пошто тоа е туѓа куќа и не им се мешам у куќен ред ,ако сакаат да го видат бебчето нека дојдат ;)
     
  10. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Pa pokulturno ke bilo da si ja odbila pokanata(ili vo nekakov sluchaj da si gi pokanela kaj tebe-ova samo nagagam ;) )otkolu ne kulturno u tuga kuka da barash pod tvoi pravila da ziveat (makar i 30 min) i da se istrchuvash taka .Jas moe dete ako treba da nosam negde po gosti,prvo ke razmislam dali i kade ke go nosam,ako e ok da go nosam,ke go nosam,ako ne,ne...ama da se rezilam i da gi stavam u pozicija domakinite da se osetat neprijatno u svoja kuka,nemam namera..ako nishto drugo bar kulturata ne mi go dozvoluva toa ;)
     
    На baby-star и cocoa28 им се допаѓа ова.
  11. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    ^Glasna сваќам дека си пушач и можеби не сакаш некој да ти кажува дома дали да пушиш или не, ама пушење на цигари во присуство на бебе според мене е неприфатливо, на крај краева можел човекот од дома да си искочи на тераса и да си испуши една цигара, гарант има и некој друг што седи со гостите, не е убаво уште од бебе да вдишува такви работи
     
    На SimonaTino и loki.c9 им се допаѓа ова.
  12. Lina92

    Lina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    29
    строго забрането
     
  13. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Ne ne sum pushach...skoro osum godini ima pominato otkako gi ostaviv cigarite,znam kako e da si strasten pushach,znam kako e da si bivsh pushach(sega mnogu mi smetaat cigari).Ne sakam pogreshno da bidam svatena,ako dobro me prochitavte,jas ne sum za deca da se vo pushachka prostorija,pa makar da se i na pominuvanje,nego protiv sum ,za onie shto se narekuvaat roditeli i toa od tie sovesnite,pa udiraat diktatura na tug prag.Eve eden primer
    Imavme po doma imenden,polna kuka,normalno pushachi i ne pushachi ;) ,edna moja poznanichka pred da dojdat na gosti kaj nas,mi se javuva i mi nareduva..da da..mi nareduva :!: pred taa da dojde so decata i soprugot,da sum im prenela na site gosti,cigari ne taa vecher i klimata iskluchena oti decata ke si gi ponele so niv :x ...na moment se podzamisliv kako da im kazam na moite gosti deka nema klima poveke da ima uklucheno u sred pekolno vreme i so cigarite tolku,oti ke dojde diktatorot so nejzinte pravila od doma,a potoa kulturno i i odgovoriv deka ako sakaat da dojdat,vratata im e otvorena,ama jas nemozam,da im zabranam za cigarite(za imendenot e oprosteno so cigarite,ednash u godinata) i klimata da ja isklucham oti ko vareni kompiri ke se napravime site, ako sakaat neka dojdat-nivna odluka,na kraj kraeva ja prashav po kafani i po drugi zbirni zatvoreni mesta koga gi mkne decata ,dali i tamu postavuva vakvi pravila,normalno mi odgovori deka nemozhela takvi prashanja da postavuva po ugostitelski mesta,a jas na toa i odgovoriv...pa ok ondak osekaj se kaj mene isto kako da idesh vo ugostilnica ;)
     
    На baby-star и cocoa28 им се допаѓа ова.
  14. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    јас не сум за некој да ти дојде дома и да ти наредува, али ако ти каже пристојно, или да те праша за една цигара да не запалиш во присуство на бебе јас мислам дека не е ништо лошо, а за на слава или некој такви слични работи за таму нема право да си извољава зашто неможеш ти на 30 души да им поставуваш туѓи правила заради нејзините дечиња :^)
     
    На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Браво за постот што го напиша ким. Гласна друго е слава и имендан а друго е ако отидеш кај свои луѓе на гости. на него нема да му биде ништо ако отиде на тераса да запали цигара а на моето дете од неполни 4 месеци може се е сешто да му биде, а кога ке му биде домаќинот нема сигурно да го води по болници и да се нервира за моето дете туку јас. А тоа што викаш дека не сум културна ако поставувам правила во туѓа куќа јас тоа така не го сваќам зашто се работи за едно бебенце а не дете големо. Моето малечко сигурно нема да испашта за другите зашто мене ми е дете на прво место.
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Vidi vaka Kim.k,delumno se slozuvam so tebe,megutoa jas ne vidov nikade pristojnost vo postot na loki.c9 (nishto lichno loki.c9) kade shto kulturno izreagirala.Pogore se izjasniv deka za moi deca pet pati razmisluvam kade ke gi nosam,i vo momentot ako ne e mestoto za moite deca,kulturno se izvinuvam(normalno pod drug izgovor deka mora da si odime),i normalno nit mene nezgodno ,nit nim nezgodno ;) ,poentata mi beshe ne ochekuvam od nekoj da oseti sovest na griza za moite deca,i da se ponasham kako samo jas da imam deca i da se pritresuvam za neshto shto mozhe i na ne tolku grub nachin da se zavrshi.
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  17. cocoa28

    cocoa28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    91
    Па оставај си го дома детето во иднина, а не да го носиш во куќи кај што има пушачи...
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  18. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Pusam cigari,no ne na mesta kade ne se pusi ili koga odam na gosti kade ima mali deca,no ne opravduvam doma da mi dojde nekoj na gosti i da mi postavuva tugi pravila,po koi treba da igram,kako vo slucajot na glasna so imendenot nekoj da mi nalozuva deka treba da im zabranam na 30 dusi da ne pusat,bidejki roditelite kako sovesni mesto da gi ostavat decata na cuvanje na mesta kade ne se pusi,gi nosat na slavi,kade normalno nekoj ke zapali cigara i na krajot ocekuvaat istite samo tie da bidat zadovoleni.Mene poprifatlivo i posovesno bi mi bilo moeto dete da ne go nosam na mesta kade se pusi,otkolku da ocekuvam deka site ke se prilagodat na potrebite na moeto dete.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Oд почит спрема мене како гостин ќе се воздржи тие саат-два и ќе запали надвор цигара,нема да умре за цигара,еден ден во месецот му одам на гости не секој ден треба малку да размисли кој и да е
    И јас сум пушач моето три годишно дете никогаш до сега не било изложено на чад од цигари поради моето задоволство,пушам надвор врнело,дувало
    А бебето па никако...
    Ми доаѓаат гости и знаат дека не пушиме дома или седиме надвор или се пуши кога децата ќе заспијат,па никој не ми се лути
    Е сега ако е слава нема да го носам ,роденденот среќа му е летно време надвор го славиме
    Е за помалово ќе видиме...април е ама и да му славам во игротека не се пуши внатре нели?Па моќ и дома да се прошетаат до двор за цигара
     
    На Annath и loki.c9 им се допаѓа ова.
  20. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Точно симона тино, кокоа28 јас си знам дали ке го носам или не тоа си е мое право.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.