Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

 1. deluxxx

  deluxxx Активен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Happygirl гледам дека нон-стоп го посетуваш форумов, а не ми враќаш одговор. Боље напиши не сакам да ти помогнам и тоа е тоа, а не да се малтретирам да чекам одговор ц ц ц. Шо се` нема по македонија бог да чува
   
  На senaid, strelecF и aquarius34 им се допаѓа ова.
 2. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.882
  Допаѓања:
  2.094
  Пол:
  Женски
  Ај не се малтретирај толку мн со чекањето, ок?
  На сите што ми пишаа ЛП во врска со работата во Германија им вратив, од тебе таква порака немам. А темава дури сега ја посетувам. ;)
  За сите други што ги интересира што имаше на интервјуто - како се викаш, од каде си, имаш ли учено германски и каде, зошто сакаш да одиш во Германија и толку.
   
 3. skinny

  skinny Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
   
 4. garudamon

  garudamon Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  51
  Би сакала да прашам околу сместувањето таму на тие веќе што биле. Кај бевте сместени и колку плакавте и за какви услови?? Имавте ли пр перална за алишта и ако не кај се перевте?????
   
 5. cherry86

  cherry86 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  jas bev vo prvata grupa na studenti so zaminaa vo germanija 2007 mislam deka bese...ottogas odam 4 leta. ne si gi trosete parite preku nasi agencii...tuku ke pratite kratko motivationo pismo direktno do zavodot za vrabotuvanje vo germanija na sledniot mail; zav-bonn.ferienbeschaeftigung@arbeitsagentur.de Ke vi gi pratat potrebnite formulari, sto treba da gi popolnite. Edniot e potvrda za redoven student (nivna verzija), sto znaci ke vi treba potpis, pecat i data od studentski ili dekanat (na site fakulteti razlicno). vtoriot formular e za nivoto na poznavanje na germanski jazik. Pecat i potpis ke vi treba od nekoj profesor po germanski ili uciliste za stranski jazici. Sekoj sto planira letovo da raboti vo germanija da isprati sto e mozno pobrzo mail na adresata, bidejki popolnetite formulari treba da stignat vo bonn do 1.mart
   
  На aminasolo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ma-Ri

  Ma-Ri Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  5
  А ако не знаеш германски? Знаеш англиски што како?
   
 7. Ger23

  Ger23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  12
  околу смештајот разбрав дека некои работодавци сами нудат..но како да го дознаеме тоа..?може некој искуство околу тоа?
   
 8. sweet93

  sweet93 Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Dali nekoj znae koga e posledniot rok za apliciranjee, do koga moze da se aplicira ili mozebi sum propustila veke ....:) odnapred blagodaram ;)
   
 9. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.882
  Допаѓања:
  2.094
  Пол:
  Женски
  Мене во агенцијата ми рекоа дека ќе ми дадат адреси од хостели, станови и сл. за да кога ќе одам таму, лично јас да си побарам смештај. Тие само ми помагаат околу адресите. Само да стигнам до таму :) Се уште го чекам интервјуто со работодавецот од МекДоналдс, па ќе видиме како ќе поминам. Стискајте ми палци, навистина сакам да одам летово таму. :)
   
 10. aquarius34

  aquarius34 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  97
  http://kontext.com.mk/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=55
  тука имаш информации :) но контактирај ги ако сакаш да дознаеш уште нешто повеќе, бидејки околу работни понуди и сл. немаат напишано баш нешто многу...
   
 11. Mer4e

  Mer4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  28
  не е лесно да си најдиш смештај јас бев минатата година и имаше доста луѓе што немаа смештај па ги прибиравме ние илегално а и ни се јавуваа пред да дојдат да им најдиме смештај не беше можно да се најди се беше зафатено, а од контекст му дале некакви адреси абе два дена скитавме по сите адреси не можевме да најдиме ништо. биди внимателна не оди на слепо ... позз
   
  На Ema.Sk и happygirl им се допаѓа ова.
 12. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

  t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  330
  Мене од Контех ми пишаа мејл дека за лицата кои ке одат на работа во Германија се организира курс по Германски (btw има навалица од такви како мене кои кои незнаат ни збор на Германски, а лани им направиел проблеми таму и сега бараат само со познавање Германски, и као мене ми казаа дека бројот за работни позции бил мн помал!! ). Инаку јас 90% се откажувам, решив да се посветам на фах-от, оваа година ми е најтешкаааа :@ , така да немам време за курсеви :(
   
 13. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  231
  Не ми е јасно зошто толку ја искомерцијализираа Германија.Најпрвин тоа беше за студентите кои учат германски јазик и што сакат да го надоградат јазикот,сега секој втор сака да оди во Германија и тој што знаее и тој што не знае германски,само го богатат агенциите,работат како робови а заработка -ништо истото е и за Америка.Овоа македончето како овците една ке тргнит некаде ајдеее сите таму.Како во германија или во Америка парите да растат на дрво.Се утепуваш од работа и кога ќе се вратиш во МК главен фраер си ако си се ипосликал на некои убави места.Чисти глупости |(
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mer4e

  Mer4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  28
  јас во германија заработив 3000 евра само кажи ми кога ќе ги заработам тие пари во мк?
   
  На SamJo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.882
  Допаѓања:
  2.094
  Пол:
  Женски
  Зошто збориш на памет? Од каде ти е тоа дека работат како робови? Нема врска. Работат по 8 саати една работа само, од пон до петок. Ако сакаат, може прекувремено да остануваат или за викенд. За заработка да не правиме муабет, во Америка се утепуваат со 2 работи за тие пари и помалку, а овде е се полесно. И кој не сака да заработи пари? Или подобро е цело лето да дремат тука во оваа гнасна држава? Сите сакаат шанса повеќе нормално е тоа, и затоа многу студенти одат. Воопшто не се глупости ова :)
   
  На Saki15 и Mer4e им се допаѓа ова.
 16. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  231
  не зборам на памет туку е така,сите се враќаат кажувајки колку убаво си поминале,а забораваат колку теско и напорно ги заработуваат парите.А,инаку Мер4е од тие 3000 евра колку врати дома ?
   
 17. MacenceEna

  MacenceEna Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  14.023
  Пол:
  Женски
  Значи јазикот е Многу потребен. преку агенцијата можат да ти речат дека не ама кога ке стигнеш во германија ке незнаеш како да се снајдеш. Без јазик незнам каква работа можеш да работиш ??? :^) :^)
  Самите германци не сакаат на англиски да зборат (зборам од искуство)

  И плус нема некоја голема заработувачка , како 1 треба сместување да платиш. превозот таму и не е баш ефтин . Ке сакаш да прошеташ , да си купиш нешто .... така да не остануваат многу .
  Зборам од искуство :!:
   
 18. tessi

  tessi Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  500
  Девојки дали постои некаква можност агенцијата од тука да ти среди за смештај???Не би се чувствувала сигурно да отидам таму и сама да си барам смештај.Јазикот не ми е толку проблем зошто имам учено во средно,а имам и посетувано курсеви по германски.Само ова некако ме кочи :?:
   
 19. Mixer

  Mixer Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Луѓе зошто си ги давате парите за џабе по овие агенции кога таа работа се завршува сам. Се праќа маил на оваа адреса ( ZAV-Bonn.Ferienbeschaeftigung@arbeitsagentur.de ) Тие од таму тти испракаат 3 документи кои треба уредно да се пополнат на германски или англиски доколку во пораката ги замолите да ви испратат документи за потполнување на англиски. Одкако ке ги средите документите ги праќате по EMS или препорачано писмо. Добивате одговор од агенцијата во Бон ZAV дека ви стигнале документите и ви пишуваат да бидете трпеливи до Април ќе ви понудат работа. Потоа ви испракаат документи по пошта на домашна адреса кои треба да ги потполните и вратите. Ви кажуваат кој ден треба да сте во германија и во кој град за интервју за работа. Ако знаете германски воред доколку сте слаби научете колку за интервјуто најосновни работи. Се на се трошоците се 1600 денари за пошта, пари за пат, и пари за шепарац :)))
   
  На jovcea му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.178
  Допаѓања:
  1.346
  И јас директно аплицирав по маил, но аплицирањето заврши на 15 февруари.

  Блубери не си во право со тоа дека КАКО ОВЦИ сите трчаат за НИКАКВА заработка. Секој со својата срека ама повекето се вратија со заработка од над 1000 евра (брат ми со 3500 долари чисти пари се врати од Америка). А тоа не се малку пари за еден студент. Познавам студенти што со години така работат и од тие пари студираат. Ем ке се прошетат, ем ке научат нешто ново, ако останат тука цело лето нема што да прават.
  Мене целта ми е да го усовршам германскиот и сакам работна позиција на која има и зборување со муштерии иако малку знам германски. А за заработка, и на позитивна нула да сум прифакам.
   

Сподели ја оваа страница