1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. DesertGirl

    DesertGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    1.365
    Пол:
    Женски
    никаква :D:D:D само испраќаме по 300 меилови и нишо

    од да отидиш на лицо место да си прашаш и изнапраиш муабет нема ништо подобро
     
  2. Schmetterling4

    Schmetterling4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски

    Ова го имав напишано за минатото лето пред година и више.Иначе ми стигна понудата и бев во Германија преку Контекст ова лето што помина.За оваа година не аплицирав за Германија, за во Америка аплицирав, така да ако те интересира за оваа година што како е во Контекст незнам. :)
     
    На eminik му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    da bee ....ne vidov :) inace kako plakjaat vo germanija ? mesecno ili sekoja nedela?
     
  4. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Апликациите најчесто се праќаат до 15, но сепак зависи од фирмата, а интервјуто може или преку скајп да е или преку мобилен. Пример на нас треба на мобилен да ни се јават.
     
  5. Schmetterling4

    Schmetterling4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Месечно, според сааати колку имаш работено.Минатата година сааатнината беше 7 и нешто не ми текнува точно, а за оваа година ми кажааа дека била покачена на 8,50.Само има и данок месечно ама во просек со два слободни дена во неделата се зима 1100/1200 месечно. :)
     
  6. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    aha a danok kolku se plaka ?
     
  7. Schmetterling4

    Schmetterling4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Е тоа незнам.Јас се обидував некако да дешифрирам од тоа пресметките што ги даваат , бидејќи секој први во месецот добивавме плико со пресметана плата на него се си пишува и претпоставував дека е еден ист процент секој месец, ама не.Тоа зависи од големината на платата, од плус обработени часови, колку е поголема платата толку данокот е поголем.
    Е сега незнам дали им се разликуваат даноците и од покрани до покраина можно е да не се исти во секој дел од Германија, незнам.
     
  8. loveu

    loveu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Едно прашање, на која адреса ги праќате документите за работа, на таа каде што е главното седиште во градот Бон или пошо ја сакам за во Минхен работа, на таа што е во Минхен ???
     
  9. Escapist

    Escapist Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    @loveu
    Villemombler Str. 76
    53123 Bonn
    Оваа е адресата на која треба да ги испратите документите во ZAV. Мислам дека до 15ти фебруари требаше да ви бидат во Бон - за тие што аплицирате директно во ZAV. Пишете им меил и прашај те дали сеуште примаат апликации за да не ги испраќате за џабе, во спротивно барајте си работодавец.
    Само во агенција и преку посредувачи ќе знаеш во кој град ќе работиш и каква работна позиција.
    Доколку испратиш документи во ZAV треба да бидеш спремна дека може од било кој град, па и село да те исконтактираат.
    Треба да имаш добри познавања на германскиот јазик затоа што ќе ви се јават на телефонот и ќе ви прават интервју.

    Среќно :)
     
  10. LadyFlower

    LadyFlower Нов член

    Се зачлени на:
    19 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki !!!! Jas odam ova leto vo Germanija preku agencijata Kontekst,e sega me interesira dali ovaa transakciska smetka na Tutunska banka ovde sto ja imam ke mi vazi vo Germanija ili treba da si otvoram nova transakciska smetka tamu od nivnite banki za da mi ja prefrlaat platata od mestoto kade sto ke rabotam??
     
  11. Schmetterling4

    Schmetterling4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски

    Не важат сметките од нашите банки.Мора кога ќе стигнеш таму да отвориш од нивна банка сметка, и даночен број исто.После само им ги даваш даночниот број и бројот на сметката на работа за да можат да ти ја префрлат платата.
     
    На LadyFlower му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LadyFlower

    LadyFlower Нов член

    Се зачлени на:
    19 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала многу. :D
     
    На Schmetterling4 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    дечки тој документот дека си студент го потполнувате рачно мислам пишувате со налив или пак на компјутер потполнувате и го печатите? или нема врска ова
     
  14. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    По агенцииве на компјутер е пополнето, ама не игра некоја голема улога тоа, можеш и рачно.
     
  15. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    ми е страв да не ми го вратат од зав, да не ме одбијаат само заради тоа што е со налив иако немаше наведено никге реално дали морално е компјутерски, јас прочитав дека е препорачливо но не и морално.
    ако има некој слично искуство нека сподели
     
  16. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    Немa дa имaш никaкoв прoблем спoред мене, се рaзбирa дoкoлку е јaснo и читaвo нaпишaнo. Јaс испрaќaм еве 3гoдини рaчнo пишaнo и немa прoблем.
     
    На mh23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LadyFlower

    LadyFlower Нов член

    Се зачлени на:
    19 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да ве прашам, дали знае некој, дали работниот договор се потпишува од тука, или го потпишуваш кај работодавачот таму.
     
  18. Miss Lady

    Miss Lady Нов член

    Се зачлени на:
    29 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Devojki bi sakala da ve prasam slucajno nekoj od vas da ne znae za eftin smestaj vo gradot Melsungen?
     
  19. Schmetterling4

    Schmetterling4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев ова лето што помина, одма првиот ден го потпишувавме таму кога стигнавме, од тука мислам дека ни ги даваа само дозволите за работа тој розевиот лист, а договорот за работа се потпишува во Германија со газдарицата.
     
    На LadyFlower му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    има некој што веќе има добиено работна дозвола веќе od ZAV мислам работен договор во пинк боја хартија доле со печат