1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Дечки некој што аплицирал за виза во амбасада, било каков тип, дали искусил долго чекање на истата, и добил повратен одговор многу касно?
     
  2. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    ^ да јас имам аплицирано и чисто да знаеш во Германската амбасада работат само Албанци. Дури и обезбедувачот е Албанец. На нашите што поднесуваат не ги ни разгледуваат барањата туку директно ги одбиваат. Јас ги имав сите документи што ми кажаа да ги однесам, и пак не ми одобрија со изговор "Некомплетни документи". Смешно и жално.

    И да, доцнат. Правилото е од 30 до 90 дена. Јас писмото го добив на 99тиот ден и беше заверено на 90тиот ден. Значи го чекаат последниот ден за да ги стават документите в канта.

    Само Бг пасош спасува, друго ништо.
     
    На Fleur-De-Lis му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Дали на некој овде од одбиените во контекст му стигна нова понуда за во Kirchheim?
     
  4. Sanimk1

    Sanimk1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае како можи да се работи во Германија како негователка или мед. сестра со МК пасош?

    Значи имам пријателка која со целокупната потребна документација (сертификат за положен испит за Германски јазик Б2, договор за вработување во дом за стари лица, 7г.раб искуство како сестра, уверение со оценките и дипломата (мед. сестра - техничар), преведени и заверени на нотар и со печат од Суд, документ за положен државен испит за сестра во Р.М исто преведен и заверен на нотар со печат од Суд), ја вратија во Амбасада дека требало да ја нострифицира дипломата таму. Не знам дали овие од Амбасада сакаат да зафркаваат работа или навистина тоа е неопходно.

    Дали некоја од вас знае на кој начин медицинскиот персонал од Македонија (мед. сестри) со МК пасош, без нострифицирана диплома, работат во Германија и отпосле таму ја нострифицираат дипломата? Дали во договорот за работа потребно е да се наведи дека лицето е пр. на пробна работа и откако ќе заврши со тоа ќе ја нострифицира дипломата?
    Ве молам за одговор доколку знаете проверена информација од прва рака.
    Благодарам :)
     
    Последна измена: 18 април 2015
    На BelotoPamukce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tatuvcee

    tatuvcee Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    И мене би ме интересирало,ако не ти е проблем да ни кажиш.
     
    На BelotoPamukce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. geek

    geek Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    леле стварно темава е закон ако не ти е проблем може и на мене да ми кажеш каде и како се аплицира
     
  7. tncx

    tncx Нов член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas Imam aplicirano za viza vo Ambasada. Voopsto ne se ceka dolgo, nitu pak se site Albanci. Mojata viza bese gotova za nepolni 4 nedeli
     
  8. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    decki nie koi cekame za letna rabota vi ima li stasano barem na nekoj dogovor ili barem deka vi odobrile zatoa sto kako sto gledam skoro site cekaat i se slusa deka ke kasnat ovaa godina
    e nekoj podobro informiran da spodeli
     
  9. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    decki imam edno prasanje,dali ako apliciram so mk pasos vo germanska ambasa ke mozam da dobijam viza.
    i dali so nas pasos moze da se rab vo ger i kolku dolgo? oti slusnav se mozelo 6 meseci,dali e tocno ova?
     
  10. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Добив инфо дека годинава покасно ќе стигнат дозволите, ама до 20ти мај би требало да ги имаме.
     
    На mh23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    da moze da se raboti samo iskreno nz kakva e procedurata najdobro e da im pises na ambasada na email odgovoraat vednas
     
  12. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    iskreno i jas taka slusnav ama kako sto gledam rabotat samo od pon-pet 8-12 aednas citav deka imaat +10000 barajna ya letna rabota
    samo iskreno stanuvam napnata ooti bajki cekam
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ti blagodaram a vo slucaj da dobijam viza,za kolku vreme ja davaa dali znaes? vo smisol za kolku meseci/godina?
     
  14. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    zavisi od tipot na vizata tolku i vremetraejneto na procedurata e
    za rabota od 1-3 meseci vidi na stranata na ambasada ima tipivu na viza i objasnenie kolku trae obrabotkata ama sepak ke ti kazam process e mislam takva e politikata
     
  15. Jon

    Jon Нов член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Dokolku sakas da bides moja Zena, ke mozes da rabotis bezograniceno.

    Javi se na JonDon1atgmxdotde

    Pusti mi sliki, dodeka ke go ispolnis mojot uslov, ke resavame. Dodeka nekas, odi vo abmasada, na levo, desno. is sve vo krugot.
     
  16. kakota

    kakota Нов член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Se barat Elektricari za rabota vo Germanija. Samo pp.
     
  17. tatuvcee

    tatuvcee Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    so mak.pasos moze?
     
  18. tatuvcee

    tatuvcee Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Барам било каква работа во Германија од градежнитво па дури до маркет,буквално се би работел.
    Важно ми е.
     
  19. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    Дали има некој добиено договор за во Минхен за од крај на Јули и дали има од ПП?
     
  20. TanChe94

    TanChe94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jас одам сега на 25 Јуни во Минхен, добив договор во МекДоналдс,и почнувам да работам од 1 Јули. :)