1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. AleksandraTem

    AleksandraTem Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Мислам исто се плаќаат.
     
  2. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Можи некој кој бил на интервју да ми кажи шо прашуваат?
     
  3. FromDuskTilDawn

    FromDuskTilDawn Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите, дали некој има заминато на студентска работа преку ZAV ? значи индивидуално, не преку агенција ? Пишете! :)
    Фала :D
     
    Последна измена: 17 август 2016
  4. FromDuskTilDawn

    FromDuskTilDawn Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    @danichap можеш да ми пишеш лп, те молам :)
     
  5. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира истово. И особено што прашува работодавецот, затоа што знам дека ако од агенција ти одобрат да одиш, ти наоѓаат работа и му даваат твој број на работодавецот за тој да те исконтактира. Е сега знам дека работодавецот се јавува ама што прашува? Затоа што стојам слабо со германскиот, почнав да учам еве од сега нешто се спремам сама ама нема да биде доволно.
     
  6. n008

    n008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Како се викаш,од каде си,што студираш,претходно работно искуство,дали си учел германски и каде,дали би ти одговало да работиш во Минхен или некој др град. Тоа беше моето интервју :D
     
  7. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Со работодавецот или во агенција?
     
  8. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Здраво девојки, препорачајте ми курс за германски јазик за студенти...слушнав за контекст и дека воено преку нив можеш и да се пријавиш за работа во Германија, па ако знаете нешто подетално, кога е пријавувањето, дали е сигурно одењето преку нив и слично..ве молам пишете ми.фала :)
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. n008

    n008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Со работодавецот :D
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nita:*

    Nita:* Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    1
    Може некој да ми обајсне како се аплицира за работа преку ZAV ???
     
  11. Iva 94

    Iva 94 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Искрено на курсот биле ок, брат ми беше претходнта година, за пријавување нез кога е точно ама може да идеш кај нив ке ти објаснат. А за работа преку нив зависи ,годинава на интервју никој не пиштиле со сила им поставувале некои прашања за да не знаеш ни на Мак. да одговориш. Инаку тој отиде преку Штипска агенција Венера Кемаловски.
     
    На akvarium и Butterfly.girl5 им се допаѓа ова.
  12. AleksandraTem

    AleksandraTem Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Еве и јас да го споделам моето искуство со мекдоналдс, пред се кога нема работа не пуштаат порано, односно работиме 5-6 сата а работата е пренапорна рацете ни се цели рани изгорени од тостерите, жалосно што според договорот беше 8 сата а ни даваат помалку
     
  13. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Дали некој има искуство со наоѓање работа во Германија со македонски пасош, а потоа добивање на работна виза од амбасада? Дали со новите измени од 2016 год. може да се добие работа доколку се побара. Доколку има ве молам споделете искуство. Јас знам германски, но немам контакти од фирми кои нудат работа. И тоа доколку го има некој би ми било добредојдено. Било каква работа може да биде, чистење, кујна и тн. Исто така читав и за агенција Венера Кемаловски дека посредуваат за работа со македонски пасош, па доколку има некој што отишол преку нив нека сподели искуство. Благодарам
     
    На Petar80, Dust и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    и мене ме интересира истото. За венера сум слушала дека не се задоволни многу луѓе.
    Како да најдам работа со мк пасош? И во која амбасада кои документи треба да се поднесат? Доколку сака некој нека ми пише.
     
    На Petar80 и Dust им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    ДОКОЛКУ најдеш работа и доколку фирмата се нафати да ти ги среди документите, закажуваш интервју (јас премногу чекав за термин, документите ги имав во рака на 3 јануари, виза тек фебруари), ги носиш документите во германска амбасада, на лице место плаќаш 60 евра и следниот ден си го земаш пасошот.

    Значи ДА, со измените од 2016 год одредени работни позиции можат да бидат исполнети со кадар од Македонија доколку работодавецот ги исполни условите и барањата..
    Мојата виза истекува во јануари, бидејќи договорот ми истекува тогаш, еве сега се договараме за продолжување.. Само што кај мене е специфична работна позиција која што можам и онлајн да ја работам, иако првенствено договорот беше да се преселам во Франкфурт. Даноци и останати одбитоци од плата ми одбиваат иако не сум таму..



    За Венера лоши работи имам слушнато, ама не значи дека на сите не им се погодиле.
     
  16. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10

    Ти благодарам за одговорот. На интервјуто кои прашања ти ги поставуваше работодавецот ? Јас имам основни познавања, односно А1/2. Знам дека некаде прашуваат основно, а некаде повеќе , секако зависи од работното место. И дали во амбасада имаше интервју и што те прашаа таму ? Ти благодарам уште еднаш.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Нене, јас немав интервју со работодавец :)
    Работам за американска фирма односно за нивното седиште во Германија, но работев за американците уште пред да го отворат седиштето во Германија, па бидејќи првиот пат ја прекинавме доброволно соработката (заминав од Сад), ми нудеа повремени ангажмани онлајн кои си ги завршував како што доликува, па кога го отворија седиштето еден од менаџерите ми понуди работа..
    Инаку А2 ти е некој минимум за работа каде што нема да имаш голем контакт со луѓе (гости, клиенти), но искрено најдобро е да си Б1..
    Во амбасада мене ме прашаа само како се вика фирмата, две слики мислам ми побараа и документите. Сето тоа на македонски. До мене на шалтерот имаше девојка што имаше договор за работа во дом за стари лица, исто и неа на македонски ја прашаа каде ќе оди, дали обезбедила сместување и толку беше. 5-6 мин вкупно, вклучено и времето за скенирање на слика, прегледување документи, плаќање и се останато :)

    Од тоа што знам, работодавците бараат да се претставиш да кажеш нешто за себе, ќе те потпрашаат нешто во врска со работата (зависи што ќе работиш) и што и да работиш еве ти бонус совет од мене - имај самодоверба. И да не знаеш да кажеш нешто на германски, не мисли 5мин на некој збор, само извини се и продолжи..Се случува, голема работа. Не се потценувај, не се преценувај, не гледај во под, не гледај во нокти, гледај во очи. Насмевка, позитивна енергија и сигурно добиваш работа :)

    Со лесно:hug:
     
    На Iva 94, Nene14 и danichap им се допаѓа ова.
  18. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10


    Ти благодарам навистина и за одговорите и за советите :) Сега уште да најдам фирма која ќе се согласи да работам кај нив, а за учењето на јазикот секако продолжувам понатаму. Секако тоа ми е многу важно :)
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Доколку некој има контакти/мејлови од работодавци/фирми во Германија, Минхен ќе ве замолам да ми испратите доколку можете. Не сум студент, сакам да аплицирам со македонски пасош. Работата може да биде кујна, чистење, фабрика и тн. Благодарам
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Дали има некој слушнато дали во McDonald's во Германија, примаат вработени со МК пасош? Затоа што многу биле документите и пријавувањата,при тоа да не сте студент?