1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Грција

Дискусија во 'Барање работа' започната од Reny, 11 април 2011.

  1. Reny

    Reny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Сакав летово да работам во грција. Дали некој има што бил да ми препорача некое место или агенција од каде да аплицирам? :)
     
    На Μινα μωκα му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас сум во Грција, само што во градот кај што живеам нема работа, секој ден се затвараат дуќани и многу е кризно во цела Грција......е сега јас 10 години работев во Паралиа-Катерини, ако си слушнала за тоа место кое што е на море, само што тоа место е само за сезона, лето за работа....ако сакаш можам да ти препорачам таму да работиш пошто познавам доста луѓе и тие исто мене ме познаваат така да не ми претставува проблем да помогнам :)
     
  3. Reny

    Reny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Да да знам каде е тоа. Само да те прашам што работеше таму? Ме интересира и дали е добро платено.Фала однапред
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ти испратив лп ;)
     
    На kejt25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. suze.89

    suze.89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Moже да добијам некоја адреса доколку знаете што нудат за работа летово? Позз.
     
  6. lilajla

    lilajla Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ova leto bi sakala da odam da rabotam vo Grcija na Mykonos.Ne sum sama imam uste dve drugarki so mene i imame ponuda da delime flaeri.Mislime da otideme taka i taa da ni bide pocetna rabota,pa koga ke stigneme da pobarame druga bidejki ke odime na sredina na juni nema mnogu guzva.Sepak prva godina ke ni bide i sakav da ve zamolam dokolku nekoj ima iskustvo ili preporaka za nas slobodno da kaze,ili pak ako nekoj bil kolku moze da ni bide zarabotka kade da barame rabota itn itn,,se e dobredojdeno :) :) :)

    [mod-kirilica:2dh019rw][/mod-kirilica:2dh019rw]
     
  7. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Sezonska rabota

    Мој совет е ако одиш преку некоја агенција која е сигурна оди , ама не би препорачала да одиш туку така од кој како ти кажува , сепак е туѓа држава :)
     
  8. kejt25

    kejt25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    8
    Планирам летото да работам во Грција,во Катерини или во близина на Катерни- Паралиа - Олимпик Бич, дали знае некој информација како да ја надам работа во тие места,бидејки погледнав многу страници и агенции на нет за работа во грчка, меѓутоа неможам ништо да најдам за Катерини.Поздр*
     
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Моментално сум јас во Катерини, кај моите на гости, т.е. во Паралија ;) Јас работев многу години овде па кажи што информација ти треба слободно ќе ти кажам или пиши ми во лп ;)
    Поздрав
     
  10. xoxoxo

    xoxoxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Здраво девојки, јас сум нова на форумот се уклучив специјално за оваа тема :) Ова лето би сакала да одам да работам во Грција, па ве молам да ми препорачате кое место е најдобро односно каде најлесно би можела да најдам работа и на кој начин да барам работа, а тоа да не е преку агенција :)
     
  11. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Најлесно место нема, треба да одиш и сама да се потрудиш околу работното место, да си прашаш лично и така најдобро можеш да видеш дали има работа и колку би те земале, а воедно треба да знаеш и некој јазик да зборуваш, ако не знаеш Грчки, на некои места бараат обавезно да знааеш Грчки, ако не знаеш не те земаат за работа, а во други места не мора баш да го знаеш, ама Англиски обавезно :)
     
  12. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Јас би сакала да ми препорачаш ако не ти е тешко :)
     
  13. xoxoxo

    xoxoxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Па грчки не знам, ама англискиот ми е екстра :D А муабетот ми е во кои места има највеќе работа преку летото, а кои да ги избегнувам...секако дека никаде ништо не е сигурно свесна сум дека самата треба да се потрудам околу работата, сум работела во УСА и знам како одат тие работи :) Сепак ако имате било какви совети би биле добредојдени, а исто така и ако знаете некој начин да остварам контакт со некои работодавци уште пред да заминам...Не ми е целта да извадам нешто многу кеш, само ми е важно да го поминам таму летото и да не бидам во минус :D :D :D
     
  14. EdithPiaf

    EdithPiaf Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    74
    Калиас може да ни кажеш какви работни места има најмногу и дали имам некакви шанси да најдам работа без работна дозвола а немам ни европски пасош,само со македонски сум но зборувам грчки и англиски.Дали би било опасно заштотоа би било нелегално.
     
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Па работа зависи што можеш да работиш, во Паралија на пример е туристичко место и има потреба од работа во бутик, продавници за сувенири, таверна може келнерка и сл. потоа во кафич само не знам колку би можело ако не се знае Грчки за во кафетерија :worried: и тоа, за сместување си бараш сама, за без дозвола за работа е опасно, секако, но пошто има многу странци што работат ни никој од нив не е осигуран така да нема некоја опасност, што знам, зависи. Со виза може да работиш, така. Тоа е. :)
     
  16. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    абе се пукнавме од барање работа за грција за летово на инт, ама само женски бараат, маски јок ]:) ]:) а сакавме да одиме заедно со либево и да работиме нешто, и сега ништо ке си останиме дома, и ке рботиме тоа шо си имаме :lol:
     
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Па уголавном бараат девојки повеќе за работа овде во грција, така е секаде, а за машки единствено во некоја таверна како келнер, друго чаре нема :worried:
     
  18. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да знам дека е така ;) се надевавме дека ке најдеме за него било што, а и требаше да ни помогне еден човек од бт ама ништо :( , за мене ке беше полесно имам и искуство како келнерка, ама изгледа ке мора да бараме чаре за на др место,др држава да се замине некаде да работиме , зато шо во со една плата никаква македонска не се живее ;( :devil:
     
  19. DivineChaos

    DivineChaos Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    60
    Има некој бројче од газда што му требаат продавачки, садоперачки итн каде нуди со платата смештај и храна.?
    Имам уште една другарка која сака да иде ... арно ама не знаеме каде да бараме ...Не пребираме многу за плата и работа :)
    Само да не биде 14+ саати ( кршење камења или проституција не) и шиткор јадење и смештај.
     
  20. summer2011

    summer2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво, дали некој стапил во контакт со овој оглас што беше на најдиработа и идивиди?
    Контакт скајп е:work-in-greece ili mail e :rabota3333@gmail.com Дали е измама?
    Јас зборував на скајп, таа е бугарка, ама не се нафаќам сама да одам, страв ми е. Ве молам пишете или стапете во контакт да видиме што ќе ви кажат. Поззз