1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Грција

Дискусија во 'Барање работа' започната од Reny, 11 април 2011.

  1. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
  2. ubavicata123

    ubavicata123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    маж ми сака да работиме и да се преселиме на море. Добра идеја!
     
  3. MissConsY

    MissConsY Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Колку за информација со македонски пасош никаде не сакаат, иначе работа има..само со бугарски :^)
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    tuka si malku greska....grcite ne baraat ti kakov pasos imas, niv im e vazno samo da im se dopadnes vo rabotata, da znaes jazik i dovolna komunikacija so musteriite, a za bugarski pasos nikade ne pisuva deka baraat za rabota :!: ти го кажувам ова од најголемо искуство ;)
    поздрав...
     
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    државата е пред банкрот што се случува?незнам колку ова лето е добро да оди таму да е работи |(
     
  6. summer2011

    summer2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    барам девојка сто знае грцки за работа како келнерка во кафе бар, да доага со мене , ке уплакаме по 400 евра во агенција плата 750 месецно, инаку е работата за 3 месеци,
    вази за итно!!! храна и претстој платено.
    ке работаме заедно двете,
     
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    леле многу бе 400 евра во агнеција? :worried: Немој само да ве излажат и на крај да ви дадат нешто најминимално , пошто знам агенциите доста лажат и едно обеќаат, а друго исполнуваат......нешто не ми се допаѓа овде ама не знам, вие си знаете, само јас ти кажав мое мислење пошто имам искуство и затоа те советувам, друго ништо.
    Поздрав и со среќа :)
     
  8. summer2011

    summer2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    ti preky koja gencija bese?
    ovaa e global od sk, i poveke dusi mi kazaa deka mozat da me izlazat, sega sum vo dilema , a stvarno se mn pariii:(((
     
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    јас живеам во Грција , не сум била никогаш преку агенција, имам многу случаеви од мои блиски познати кои биле и со сигурност можам да ти кажам дека е превара, немој да им веруваш, тие гледаат на секој можен начин да ти ги земат парите, а за работа најарно да си дојдеш сама и да си прашаш тоа ти е најсигурно инаку агенции и такви глупости немој, па сега твое е дали ќе ме послушаш. со среќа. поззз :*
     
  10. Faith

    Faith Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    6
    Jas sakam mesecov da idam da rabotam vo grcija, potocno mikonos. poznavam luge koi veke se tamu i vikaat deka za devojcinja e polesno da se najde rabota, baska i sega e zapocnata sezonata pa se bara poveke personal otkolku prethodno. Dokolku nekoj planira da ide za Grcija, bara drustvo ili dozvoli jas da mu se pridruzam, molam neka pise. Ne sakam da patuvam sama, pogotovo koga ima nemiri i protesti vo Atina. :/ Se nadevam deka ima nekoja takva pozzz
    [mod-kirilica:l2tl96pj][/mod-kirilica:l2tl96pj]
     
  11. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Оваа година нема работа во Грција. Мои другари отидоа и за 10 дена си се вратија. Едноставно не се баш во добра состојба Грциве така да гледаат со помалце луѓе да поминат. Брат ми исто требаше да оди со другари кои одеа секое лето наназад 3-4 години, ама оваа година им јавија дека е многу тешко да се најде, па не отидоа. Не е дека нема работа, има ама работи по еден човек на смена, а замислете сами да служите цел кафич, ресторан што и да е и тоа 8 саати во денот без да седнете :worried:
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Е драга моја во Грција не се работи по 8 саати туку по цел Божји ден, тие сакаат максимално да те искористат, брат ми со години служи сам цела таверна во Грција и работи по 15 часа на ден и тоа секој ден без ниеден слободен ден, па сега ти види како е, а и ен само за ресторанти туку буквално за секој вид на работа, поготово во туристичките места така се работи, инимум по 10 часа се работи, значи остај тие што викаат дека се работи по 8 часа, сите така викаат , а никој не го исполнува тоа. Искуство ти кажува ;)
    Поззз
     
  13. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Во ред Калиас,мене поентата ми беше дека не вработуваат по повеќе луѓе на смена туку само еден работи. А за колку часа уште полошо што се повеќе од 8.
     
  14. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Имам другари кои што се моментално во Миконос, пред некој ден се слушавме и единствено што ми кажаа е дека се` има (јаки журки, пичиња фул :D ), ама работа јок.
    Лоша била состојбата ептен и фино ни препорачаа да шириме низ другариве заеднички да не одат за џабе.


    Е сега, тоа е само за тој остров. Може на некој друг состојбата е поинаква, но искрено, не верувам. :worried:
    Јас пред некое време се вратив од Неа Врасна и таму скоро сите, од продавачки на крофни на плажа, до келнерки во кафичите, беа бугарки. Може и пред време си фатиле место девојките, :lol:

    Како и да е, конечната одлука е ваша и јас ви посакувам среќа и успех доколку заминете.
     
  15. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Искрено, со економската невидена криза во Грција моментално (иако ќе се подобрува, ама не и летово, нема шанси) поволно е за туристи, но не и за работници. Тие немаат пари за нив, не па да вработуваат нови.
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ИТНО!!! Потребни се КЕЛНЕРИ/КЕЛНЕРКИ за работа во ГРЦИЈА со ЕУ пасош во САНИ РЕЗОРТ. Аплицирање веднаш на tatjana@traveo.com.mk со пополнето CV на англиски јазик и копија од ЕУ пасош. Заминување веднаш, се работи до Октомври. Понудата завршува утре 04.08.2011

    Не знам колку е добра понудата, но вреди да се разгледа.
     
  17. t.w.e.e.t.y

    t.w.e.e.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    617
    годинава на одмор бев во грција во еден хотел и сите вработени, ама баш сите беа од македонија! :D
     
  18. MaceMalo

    MaceMalo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Кога ја видов темата морав да реагирам ... погледнете овде http://www.bagra.org/node/3742 Ве молам внимавајте и не верувајте на се и сешто.
     
  19. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Јас ова лето планирам да одам, чисто колку да си поминам надвор од ск цели 3 месеци.
    Ви ги исчитав сите коментари, и морам да искоментирам дека ризикот е неминовен, ама се зависи од тоа колку ке се избориш. Имам другарки што беа во Америка и презадоовлни се вратија, ем прошетани, ем заработиле и тоа во ок услови, и се тоа бидејки мењале и работи и смештаи, што значи мора да се потрудиш и побараш подбори услови.Имам и други што летово беа во Грција и останаа цели 3 месеци и одлично заработија, во пристојни таверни преку ден, а навечер се журкале.
    Мислам дека нема врска тоа дека се во криза па нема добра заработувачка, бидејки пред се нивните муштерии се гротото странци кои нарачуваат свашта и оставаат и бакшиши, што пак доведува до тоа дека има прилив на пари во сезона, како и работа, сигурна сум, само пак ке кажам треба да се побара...
    Ај ако некој бил летово, нека сподели импресии, иако е малку рано до другото лето, чисто си размислував :D
     
  20. seagirl

    seagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    27
    Јас имам искуство од Грција имам работено таму,на остров преку лето.Устанатиот дел од годината често одам ,на шеткање таму..Многу ја сакам таа дрзава,им го сакам јазикот,менталитето...СЕ!! Имама многу пријатели Грци,дури и дечкото ми е Грк :)Иако не,не сакаат јас им сакам Се!!Мој совет е НИКАКО ГРУПРАЊЕ СО НАШИ,НАШ АКО НЕ ТЕ ЗЕЗНЕ ТАМУ НЕМА КОЈ..Слободно поставувајте ми прашања за се...Ке ви кажам
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.