Работа во Грција

Дискусија во 'Барање работа' започната од Reny, 11 април 2011.

 1. EWA

  EWA Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  kazete be decki nekoja agencija za rabota vo Grcija po moznost sto nudi rabota na Chalkidiki,Sani,Paralia,Katerini
   
 2. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.349
  Допаѓања:
  4.326
  :D
  Јас лично не би ти препорачала да бараш работа за Грција преку агенција, бидејќи многу лесно можеда те зезне, најдобро е ако имаш некој близок или свој во некое место каде што сакаш да одиш и ако може да ти помогне за работа, а најсигурно е ти лично да си отидеш таму и да си побараш, пошто само така може да најдеш работа, Грците со препорака многу не сакаат, само лично да им отидеш, да те видат и ти кажуваат почнуваш или не. Па со среќа ;)
   
 3. EWA

  EWA Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Imas pravo sekako ama sepak mislam deka preku agencija imas poveke sigurnost..kolku tolku ke ti platat..a sto ako mu rabotis na grkot 1mesec i na kraj ne ti plati za toj mesec posto se vo kriza,mnogu lesno moze da te zezne kako sto ima i vo makedonija mnogu takvi slucaevi, a kolku i da e agencijata sepak te stiti za toa sekako ti zema provizija
   
 4. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.349
  Допаѓања:
  4.326
  Не би се сложила со тебе, агенцијата е таа што би можела со многу голема веројатност да те зезне, а што се однесува до Гркот, па не мора 1 месец да му работиш за да чекаш плата, ќе се договориш секој ден да те плаќа (доколку е тоа можно нели, а не верувам да не е можно) и ќе видиш ако не ти плаќа нема да седеш за џабе кај него, па не сме робови па да им работиме за џабе и да се играат со нас како сакаат (се ставам и мене во оваа ситуација, зборувам од искуство).
  А што се однсува до агенцијата мислам дека познавам х случаеви кои биле зезнати од нивна страна, така да биди внимателна пред да одлучиш што ќе правиш. :!:
   
 5. EWA

  EWA Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Dobro receno!!Nema sto vo pravo si ako mozi da se najdi na den da ti plakat super bi bilo.Znaci ti veke rabotis vo gr,a na koe mesto ako ne e tajna i sto rabotis? Spored tebe koe bi bilo najdobro vreme mislam koj mesec da otides i baras rabota? inace jas znam super angliski a znam i grcki, pa navistina sum zainteresirana da rabotam.
   
 6. LeonaS

  LeonaS Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  23
  Абе шо ви луѓе на вас, во Грција работа???, они за нив немаат, не гледате во каква криза се ноаѓа, се е поскапено, колку отпуштуваат од работа а вие во Грција на работа, сигурно од нас македонците ке почнат :D :D
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.349
  Допаѓања:
  4.326
  Работев 12 години во Грција, во Паралиа-Катерини, а сега сум мажена исто во Гр. но во друг град и работам во нашата кафетерија која ја држиме со маж ми, но последнава година е толку ослабната работата што се мислиме дури да фаќаме пат од тука, само не знаеме каде :worried: ....многу е лоша ситуацијата овде, секој ден се качуваат сметки, цени на се и сешто само се качува, се намалуваат плати, пензии.....многу, многу е опаднат стандардот за 80 % би можела да кажам, а може и повеќе, така да :x за овде. Подобро да си бараш некоја работа некаде на друго место, т.е. во друга држава кадешто би можела да си ги задоволиш стандардите....
  Тоа од мене. Со среќа и поздрав :hai:
   
 8. EWA

  EWA Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Многу ти благодарам Kallias..после разговорот навистина ке размислам подобро...Wish u all the best :hai:
   
 9. DESfem

  DESfem Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Ако има некоја феминка за друштво сто сака да работи во Грција мозе да ми пише во лп ке отидеме и ке бараме работа заедно :)
   
 10. bellaSk

  bellaSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  8
  доколку некој е заинтересиран за работа во Грција, во хотел (келнерка, собарка, на шанк или во кујна), нека пише порака. Потребни се 20 девојки
   
 11. DESfem

  DESfem Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3

  Па мила јас сум заинтересирана,и би сакала да знам за кое место се работи и колку се заработува?
   
 12. bellaSk

  bellaSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  8
  Hotelot se naoga na prv krak, moze da se pocne so rabota za edna nedela, i vo zavisnost od rabotnoto mesto od 450 do 600 evra, a plus na nekoi mesta ima i bakshish - dnevno.
   
 13. Marge

  Marge Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  129
  ^
  Ај те молам види во ЛП ти пратив порака за да ми дадеш повеке информации за работава. позз
   
 14. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  19
  И јас сум заинтересирана летово за работа во Грција, или били каде надвор од земјава..

  Се мислам дали да одам преку агенција, на фб ја најдов оваа https://www.facebook.com/agrueva.
  Дали ја познава некоја или па да знае некој што одел со неа?
   
 15. bellaSk

  bellaSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  8
  Слободно оди преку таа агенција и јас тоа што ви пишав е за преку неа. Поздрав
   
 16. martinmkd

  martinmkd Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво,
  На реклама5 се појави овој оглас за Ангелина и нејзината агенција Aeganwork, колку е сето тоа вистина незнам, треба добро да се размисли:

  Apel do site zaintersirani koi sakaat ovaa sezona da rabotat vo Grcija,Halkidiki i drugi mesta.Da ne se zalazuvaata da odat preku posrednik aegeanwork so ime Angelina.Ce vi zemi 100 evra uste na samiot start,a vie nemate vrska kaj odite i koj e sef,taka da mozi i plata da ne dobiete,a devojkata ne e nikakov mocen factor nesto da stori,a na samiot start ce vi zemi 100 evra i odite na milost i nemilost.pozz
   
 17. PinaCapano

  PinaCapano Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  здраво..еве и јас несто барав по интернет ама не ми е сигурно..ми треба некој искусен сто бил и знае сто како .. поз
   
 18. Marge

  Marge Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  129
  Ме интересира дали ова е од лично искуство или од искуство на некој познат или е онака-слушнат муабет. Затоа што јас лично планирав да аплицирам преку таа агенција, па сега незнам што да направам. На друг форму па прочитав дека ја препорачуваат оваа агенција,луѓе што биле преку неа...А тоа дека зимаат 100 евра,тоа е ок, сепак ти средуваат се. Ме интересира дали има некој што не добил плата и сите информации што се поврзани со ова...али ве молам од лично искуство или од искуство на познати луге.
   
 19. martinmkd

  martinmkd Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ако она е директен посредник би било по ферски да и се плати од прва плата па макар и повеќе. Вака не се малку пари за давање на слепо
   
 20. Marge

  Marge Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  129
  Да,сето тоа е ок. Само сакав да те прашам дали имаш лично искуство да споделиш со нас или искуство од некој изигран, затоа што твојов пост навистина ме предомислува и сакам само да знам дали се вистина овие информации или онака слушнати. Те молам ако имаш било какво искуство или ако познаваш некој со такво искуство во врска со таа агенција,да го споделиш овде со нас,не само поради мене,туку поради сите луѓе што би сакале да идат. Зашто да бидат изиграни?
   

Сподели ја оваа страница