1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Грција

Дискусија во 'Барање работа' започната од Reny, 11 април 2011.

  1. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Првин да се распрашам убаво за која агенција станува збор и ке ви пишам обавезно.Дечкото што ми ја кажа оваа информација несакаше да ми каже за кого станува збор,но ке го убедам некако да извлечам се што можам од него поврзано со ова.И секако дека ви пишав со добра намера,слушнав што слушнав и морав да ви го кажам ова.Ке се распрашам и ке ви пишам најбрзо што можам.
    Поздрав!
     
  2. umetniCKA

    umetniCKA Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0

    Zdravo vidov deka imas rab.iskutvo vo Grcija jas sakam da odam so edna duragka da rabotam pa bi sakala da odime taka bez agencii i sl. pa ako mozes da mi preporacas nesto ili nekoj ili konkretno mesto kaj sto mislis deka e najsigurno za rabota. Ako ne e problem isto ne iteresira kolku plakaat od saat ako znaes. Nie bi raabotele primer:na sank, kelnerki, vo butik, suvenirnica, da delime flaer... :rofl: ili ako ima nesto dr.atraktivno sto se raboti. Jas znam onaka grcki i angliski , a drugarka mi go vladee angliskiot ... taka da... bi ti bila zahvalna ako vo brzo vreme ni odgovris ...
    Bi trgnale uste utre na rabota :rofl:
     
  3. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    Изгледа сите што решиле да одат годинава, заминале.... никој ништо не кажува
     
  4. Calypso

    Calypso Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    75
    Тешко годинава за работа во Грција ако претходно некој од таму не ви најде. Ако идете без агенции имајте на ум дека 20 денови се бара работа. На Крит, Родос и Миконос се најголеми дневниците, минимум е 30 евра, на помалите максимум е 30 евра. Почна веќе сезоната, сеа е уште потешко за наоѓање.
     
    На Μινα μωκα му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Што начув од познати, во Грција е намален на пола бројот на вработени, се е скратено на пола, а и тие што се примени, ќе бидат со симболични дневници.
    Размислете си убаво.
     
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Точно е, не си чула ништо погрешно, па богами во оваа криза и те како е намален бројот на вработени и дневниците не се ништо многу повеќе од македонските дневници така да обавезно да се размисли тој што планира да доаѓа Грција за работа :!:
     
  7. ToFe

    ToFe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Еве налетав на ваков оглас Baram zenski osobi do 50godini za rabota vo ugostitelski objekti vo ATINA - Grcija Vlado: 078804019
     
  8. Be-Happy-Girl

    Be-Happy-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Истиов човек и јас го најдов, ама во оглас за работа во Црна Гора, бидејќи уште не сум сигурна дали во Црна Гора или во Грција да одам. Му се јавив и искрено некако ми беше чуден човекот, не љубезен... не знам.
    После тоа најдов еден оглас кадешто го пишуваше бројот и името на истиов човек и во огласот тој што го испратил напишал дека овој Владо е жива превара, дека многу луѓе за*бал и да не му се верува.
    Толку знам... поздрав.
     
  9. DodoMk

    DodoMk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    21
  10. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    погоре пишав дека леот 2012 ќе одам во грција да работам меѓутоа ништо не излезе. почнаа сите тие протести, штрајкувања, намалувања на плати и сл. и не заминав. и криво ми е. ова лето планирам да мрднам од македонијава па најверојатно ќе одам дефинитивно во грција. за америка требаат многу пари, за во европските земји (германија, франција, италија) бараат јазик па едино ми останува грција. ќе се распрашувам до јуни па бидна што бидна и чао македонијо. :)
     
  11. DESfem

    DESfem Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    И јас исто оваа година ја напуштам Македонија..Ако некој има некаква понуда за работа во грција може да ми пише во лп..:)
     
  12. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Сум била во Грција на работа и искрено не ја препорачувам за место кај што можеш да заработиш.
    Ако во Германија се работи 8 саати за 50 евра дневница, во Грција се работи 12-15 саати за истите пари. Од лично искуство ова. Работев на плажа, зимав 45 евра дневница од 7 сабајле до 21 навечер. Бакшиш искрено по 10-15 евра дневно. Трошоците се огромни, посебно на остров, кај што мораш да ренташ мотор 15 евра дневно најефтино!
    незнам, јас лично не сум задоволна.
     
    На Bozinkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bozinkaterina

    Bozinkaterina Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Лани летото т.е бев пет месеци во Грција и мозам да каЖам од лично искуство се работи 10 до 12 часа за 400евра знаци ако некој сака да работи сезонски подобро е Германија се разбира ако е можно наогање на работа.
     
  14. DESfem

    DESfem Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    За во Германија и другите држави услов е да го знаеш јазикот,а знам само англиски така да немам многу избор освен грција..па на крај карева колку е толку е дневницата во секој случај подобро од тука :)
     
  15. strelecF

    strelecF Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    14
    DEVOJKI, A PREKU KOJA AGENCIJA ILI LICNOST APLICIRATE ZA RABOTA VO GRCIJA???

    ONAKA INFORMATIVNO ME INTERESIRA...JAS GODINAVA APLICIRAV ZA GERMANIJA, SITE SE FALAT OD TAMU, PA KE VIDIME KAKO KE POMINAM I DALI VOOPSTO KE ODAM :D

    POZDRAV DO SITE I SO LESNO NEKA NI E LETOVO
     
  16. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Сега Грците работат кај нас.
     
  17. DESfem

    DESfem Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    ХИ ХИ ХИ...Сигурен си? Уште 100 год и пак нема да ги стигниме грците ако се во КРИЗА!!!
     
    На RedWine му/ѝ се допаѓа ова.
  18. strelecF

    strelecF Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    14

    abe ajde kazite kako moze da se najde rabota za grcija???


    preku kogo aplicirate so kogo kontaktiratee?????
     
  19. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Не дека имам лично искуство и сум работела, ама знам од луѓе, и јави ми се кога кај нас минималната дневница ќе е 25 евра, па докај 60-70.
    Е толку е минималната дневница за летен период во Грција, а кај нас познаничка од средно која работи во еден од по елитните скопски кафичи дневница и е 7 евра...
    Кажано е се.
     
    На DESfem му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DESfem

    DESfem Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    јас лично не аплицирам преку агенција..или преку некој што може да ти најде работа или во краен случај сам на своја рака,одиш таму бараш работа ако најдеш ок ако не се вракаш :)