1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Радосница

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 24 декември 2012.

  1. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Пред некој ден ја разлистував мојата радосница, и еве сега после 25 години од создавањето на истата, навистина ми е прекрасен момент кога прелистувам по тие страници. :)

    Би сакала и моето дете да си има своја, па сега сум во сериозна потрага по добра и квалитетна Радосница!

    Исто така гледам дека во повеќето радосници самата приказна почнува од зачетокот, па сакам додека е време да ги пополниме тие страници во кои се води и евидентира целата бременост, со слики од мама и тато пред и во текот на бременоста, и слики од бебето од УЗ и 4Д прегледите..

    Имате ли вие радосница, и која е вашата препорака за истата? Фирма и цена?
    И дали знаете дали сеуште може да се најдат некаде оние стари радосници, со дебела бела, коцкаста платнена корица.
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ние имама ја добивме на поклон. радосница во сино (просветно дело ад).има дебели корици, нема за слики од У3 иУ4 има само едно место за слика ,,ев есум во големиот стомак на мајками,, а друото е вообичаено,
    прв збор прво запче прва новагодина прв одмор и сл.
    а таа што му ја купија на сестрами е поинаква има како прозорчиња го отвораш прозорцето за да ја видиш сликата.
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  3. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    И ние имаме жолта со прозорчиња за слики, во таа се ставаат повеќе слики, а во другите се пишува повеќе, мислевме и мислевме и ја земавме таа. Во секој случај каква и да е, радосницата е супер спомен, а и одличен подарок ако немате идеја што да подарите на новопечена мамичка.
     
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Ние немаме радосница ама планираме или да сик упиме или ќе импровизираме нешто :D
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Ај кажете совет од каде да си набавиме радосница? Сеуште немаме и сме со сериозна намера да купиме :$
     
  6. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Ние ја добивме оваа на поклон од тета. Што ги имам гледано некако оваа најмногу не бендиса.
    На Просветно дело е. Има уште една од Просветно дело розова за девојчиња и сина за момчиња. Ги има во Просветно дело, исто и во Веро центар ги имам видено.

    [​IMG]
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    А што имаат внатре??? Сите имаат исто или се различни ?
    Мислам на тоа дали има исти работи за запишување, дали се ставаат слики?? Кои се убави, занимливи?
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^ја има по книжари, во веро,jumbo...и скоро сите се исти 90%

    прва слика, слики од секој месец до 1 година. лево раче,десно раче да нацрташ, лево и десно ноџе...слика со тато и мама, баба и дедо...прв збор. прво чекорче...

    Над 300/400 денари. се.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Радосниците се од 300 400 500 ден зависи која како ама најубаво е да отидеш и да си видиш во просветно дело дека тие што ги има по книжарите од таму се мислам дека беа 3-4 различни, а во секоја внатре има различни работи, ќе ги отвориш ќе видиш дека има и една што мене кога гледавме ми делуваше некако без врска имаше да пишеш кој бил претседател кога се родило бебето, колку бил лебот и такви некои работи... а внатре има се да пишеш од денот кога се родило па натаму и еден куп сликички да залепиш :D Јас таа за внука ми што ја земав се викаше мислам дека радосница во розево и беше 420 ден ама таа е за до една година да пополнуваш :)
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Меу, конкретно оваа жолтата е со дебели картонски листови внатре, со прозорчиња во кои се ставаат слики, најубаво да одиш до книжара или Веро центар и ќе ги видиш на лице место која ти е поубава.
    Цената им е 500-600 денари.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.603
    Пол:
    Женски
    Maмички, ме потсетивте на убави времиња. :)
    И моите ми „воделе“ Радосница кога сум била бебе. Мислам дека уште ми стои, пред некоја година ја разлистувавме со мајка ми и се смеевме. Полна со слики, информации, прибелешки - да ти е мерак да ја листаш. :$
    Дефинитивно би купила вакво нешто и за моите деца - преубав спомен е.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    nie imame ista kako na Maya i preubava e ja kupivme 540 den od Karfur i e do 1 godina pa posle ke kupime druga :)
     
  13. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    И ние ја купивме жолтата од просветно дело ама беше пластифицирана и неможев да ја разлистам на лице место. Да можев веројатно немаше да ја купам :( Не ми се допаѓа, битни сегменти се испуштени а небитни има. Плус е многу кичаста некако. И фамилијарното стебло е мало, само за иницијали да вметнеш..
    Сега сум во потрага по друга. Ќе побарам по соседниве земји, србите издаваат убави радосници. Или евентуално ќе порачам англиска.
    Штета што ги нема повеќе старите радосници, како јас што имав. Клот платнена корица и со златни букви пишува РАДОСНИЦА. И во натре е многу убава, содржајна.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас пак ќе кажам од изборот што го видов на македонски (мислам дека се 3 радосници) жолтата некако е најинтересна, а содржината кај сите е иста.
    Затоа јас планирам покрај Радосница да купам и некој убав албум за слики, од тие што се со простор за пишување до секоја слика, и хронолошки да ставаме слики од позначајни моменти, пр. ќе почнеме со слики од ехо, па првата слика во болница, доаѓање дома, првата средба со тато, баба, дедо, првата прошетка, посета на ЗОО, и такви некои работи, кои се разбира не може сите да бидат опфатени во Радосница.
     
  15. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Јас добив Радосница на поклон , розевка е од Просветно дело и ми се допаѓа . Имам 2 едната мак, и др на германски ...
    И двете едно време го пополнував , сеа едно време ги забаталив треба да ги распишам :)
     
  16. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Мајка ми работи во Младинска книга, и имаат прекрасна Радосница. Баш вчера ја разгледував, има се внатре, од бременоста на мајката, па се до првиот роденден на бебето. Има место за слики, записи во неа, и сите важни моменти од првата година на бебето се опфатени. Плус со меки корици е, и прекрасни цртежи. 550 ден. е цената. Мајка ми уште сега ни купи по една мене и на брат ми, здравје еден ден за наши деца. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • DSCF2517.JPG
      DSCF2517.JPG
      Големина на фајлот:
      180,5 KB
      Прегледи:
      466
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Мајка ми на сите нас 5 деца ни водела радосници. Здравије боже и јас еден ден кога ќе имам деца и јас ќе им водам, а и мојата сестра им водеше на моите внуки! :)
     
  18. Pepaaa

    Pepaaa Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    21
    и ние имаме радосница . подарок од маж ми кој навистина пријатно ме изненади ..
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    Јас имам радосница. Ми ја донесе кумата. Кога и да има нешто ново за детево, запишувам таму.
     
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И јас имам радосница за моето синче, ептен ми е кејф, си запишувам се од почеток и се радувам ко мало дете :$