1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раничка на грлото на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mireto, 16 ноември 2009.

  1. taska

    taska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Fala :)
    jas acidofilus kapsuli od kalifornija fitnes piev , mislam deka i toa e glavnata sostojka na jogurt , a za ispiranje vbrizguvam aloe , inace i jas stavav kanesten , kantarion , rojazol , piev taa edna kapsula imam podobruvanje ama po odredeno vreme pak se javuva peckanje i ceshanje , a i odnosi imam so kondom so partnerot ajde da se zastitam kao , ama ponekogas i posle upotreba na kondom mi se javuva peckanje .
    Toa se zenskite maki :))) so da pravime
    pozdrav do site
     
  2. sanjicc

    sanjicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Ако ти е папот при рака, напиши ми точно какви се резултатите, а инаку горењето со ласер е кратка процедура и мислам дека неколку саати треба да останеш во болница.Можеш во СК на Клиника за гинекологија ако најдеш некој познат, макар што не верувам да чекаш многу, а на приватно би требало скоро секаде да прават такви интервенции, само нормално, поскапо е. Јас сепак би ти препорачала да одиш на клиника. :y:
     
  3. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Еве и јас да прашам нешто поврзано со ова. Пред месец дена ми открија на Пап тестот само ХПВ, никаков ЦИН ниту пак нешто друго. Почнав со пиење на Алое гел и различни витамини. Лекарот исто ми даде да ставам и вагиналети Бетадине и пијам Јасмин, тоа ми е всушност редовна терапија за цисти на јајниците. Дали има некој што може уште нешто да ме посоветува во врска со ова?
    Однапред Ви благодарам.
    Поздрав :)
     
  4. komiti

    komiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    0
    zdravo devojki imam eden problem i potrebno vase mislenje i pomos ? znacii vaka do pred nekoe vreme imam redovna obilna menstruacija i bezbolna poslednive nekolku meseci poveke ne :P pred nekoj den dodeka si tusirav mi ispadna zasirena grutka krv ;( i posle toa imav bolki naredniot den veke koga sednuvav koga se dvizev imav mnog bolki ;( devojki sto da pravam kazete mi vase mislenje sto mislite dka moze da bide ;( ? ve molam za pomos ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    навистина незнам што совет да ти дадам освен под итноооооооо на гинеколог !!!!!!!!!!!!!!
     
  6. komiti

    komiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    0
    FALA NA SOVETOT SAMO MNOGU MI E STRAV DA NE MI KAZAT NESTO LOSO ;( ;( NEKOI MI VIKAAT MOZE DA E OVA NEKOI ONA NEZNAM MNOGU SUM ISPLASENA NO KE GO POSLUSAM TVOJOT SOVET I KE PISAM STO SUM NAPRAVILA POZZZ
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    ^^^ тука можеме до утре да нагодуваме што како , и сите може да ти дадат различно нивно мислење, али ќе си се види затоа се докторите, некој може да те уплаши некој да те теши и само да си створиш слика дека ај не ми е ништо, но сепак имаш проблем а нели впрочем затоа се гинеколозите иди и не се секирај што и да е се се лечи ;) ај ти ја пуштам среќата и пиши да не те мислиме :hug:
     
  8. komiti

    komiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    0
    OK FALA NA PODRSKATA SEPAK KE TE POSLUSAM ZA TOA SE SEPAK SE GINEKOLOZITE I KE PISAM SO I KAKO E :handshake: POZDRAVCE
     
  9. sanjicc

    sanjicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Не мора да значи ништо страшно, едноставно се собрала крвта и се згрудила малку, а болки не мора да значи дека ако си немала, ќе немаш цел живот...Немој да се секираш, само посети гинеколог во порвите 10 дена по завршување на менструацијата зашто најдобро се гледа тогаш ако има некаква промена..Според мене, не би требало да е нешто страшно...можеби хормоните малку збеснале :) Поздрав и пиши што си направила.
     
  10. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    imam edno prasanje dali nekoj ima iskustvo so piluli posle seks? t.e Emergency Contraception mnogu sum zagrizena zasto se napiv pred 6 dena a ciklsot mi zavrsi pred 10 dena i denes pak pocnav da krvaram i sega ne znam dali pak dobiv ili krvaram samo onaka i zasto e toa taka dali e od apceto i dali e toa nekoj nesakan efek zasto do sega nema nikakov problem odkako go ispiv ??? p.s prv pat pijam vakvo nesto:(
     
  11. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Штом ти рекле дека имаш ХПВ, а не и ЦИН (Cervikalna intraepitellijarna neoplazma), тоа значи дека инфекцијата со ХПВ ти е од скоро, па сеуште не дошло до промена во структурата на клетките на грлото на матката. ЦИН-от всушност е степен на промена на структурата на клетките. (ЦИН1, ЦИН2, ЦИН3, предканцерогена состојба и канцер). Таа промена ја предизвикува ХПВ-то (вискоризичните типови на ХПВ).
    Ова што го напиша како терапија е сосема доволно, значи делуваш на јакнеење на имунитетот, од друга страна со вагиналетите од Бетадин правиш дезинфекција. Тоа е терапијата, друг лек против вирус нема, не е бактериска инфекција па да пиеш антибиотик, туку е вирусна (хуман папилома вирус). Добро е што веднаш си го утврдила присуството, така да делуваш брзо на јакнеење на имунитетот, па нема да има можност да направи проблеми, а самиот организам ќе го победи.
    А само да те прашам, покрај ПАП тестот направи ли и ХПВ типизација? Тоа е неопходно за да се утврди за кој точно тип на ХПВ станува збор, дали е нискоризичен или високоризичен. Ако не си го направила тоа, ти препорачувам под итно да одиш, а не е лошо да побараш од гинекологот и еден колпоскопски преглед плус, чисто визуелно со колпоскоп да ја види состојбата!

    Еве ти лник каде имаш убаво објаснето околу вирусот, последиците кои ги предизвилува и третманот:
    http://www.ginekomedika.com.mk/en/u...cincervikalna-intraepitelijarna-neolazma.html
     

    Прикачени фајлови:

  12. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Благодарам многу за одговорот :) Немам направено типизација, но по завршување на циклусот ќе одам. Веќе ми рече лекарот дека е пожелно да се направи. Покрај Бетадине и Јасмин, почнав редовно да пијам и Алое гел и витамини на природна база, за да го зајакнам малку имунитетот, па се надевам дека се ќе биде добро.
    Позз Нина :)
     
  13. bibush

    bibush Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Zdravo devojki, i jas imam ist problem kako mn od vas. Bev na ginekolog i napraviv kompleten ginekoloski pregled, imam ranicka na grloto na matkata i kandida, se drugo e ok, no me isplasi ovaa ranicka neznam dali e toa seriozno i dali krie opasnosti od ponatamosni problemi i dali so tek na godinite moze da stane poseriozno odnosno da preminova vo cin 1. .. i sl., ili dali ke zazdravi so tek na vreme, neznam malku sum zbuneta i isplasena, imam 24 god. Ve molam za nekoj komentar ili sovet.
    Pozdravcinja
     
  14. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Бибуш, а ти кажа ли докторот од што е таа раничка, дали е последица од ХПВ? Направи ли ПАП тест, ХПВ типизација, колпоскопски преглед? Прочитај на форумов има повеќе теми, ќе прочиташ повеќе искуства. Битно, ако не си ги направила овие испитувања што ти ги набројав, побарај го тоа од докторот. Инаку она што можеш да направиш за себе е да си го зајакнеш имунитетот со имуностимулански, витамини, минерали, можеби е добро и да си земеш и вагиналети на природна база од алое вера или кантарион кои помагаат за побрза епителизација на ткивото, па ќе помогнат во заздравувањето на раничката. Ги има по аптеките и одат без рецепт. Не се скапи.
    Инаку ако пушиш треба да престанеш, да водиш правилен и здрав начин на живот и да му дозволиш на организмот да се избори, освен ако не ти рекол докторот да се третира некако раничкта, горење или некој друг третман.
    Исто, можеш да пробаш две недели на памукче два пати дневно да се премачкуваш целата интимна област со Бетадин.
     
  15. bibush

    bibush Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Blagodaram za komentarot, inaku kolku sto razbrav od doktorkata pap testot e ok osven sto pokaza kandida, napraviv i brisevi koi bea ok i eho koe bese ok, no doktorkatata nisto posebno ne mi objasni za ranickata, ja prasav dali ke zazdravi so tek na vreme, mi kaza samo deka tesko zazdravuvala i nisto drugo. Ako znaete nekoj dobar ginekolog da mi prepracate zasto od ovaa doktorka voopsto ne sum zadovolna(Zaklina Cocoroska), isto taka razbrav deka prv pap test bil besplaten kade i da go pravis bez razlika , a mene mi go naplati, taka da sega baram nekoj drug ginekolog koj ke mi gi objasni rabotite ubavo. Uste ednas fala i pozz
     
  16. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Кандидатда е габична инфекција, има таква тема можеш да прочиташ, таа се третира со лекарстава како на пример Канестен маст или вагиналети и промивки со чај од камилица и кантарион. Инаку, обавезно оди кај друга докторка, на второ мислење. ПАП тестот укажува на абнормалности на клетките кои водат до промени и дијагнози од типот ЦИН1, 2... а не на присуство на бактериски или габични инфекции. А еден годишно тест е бесплатен, фондот го покрива, се разбира доколку си осигурана.
    Раничката не може да биде предизвикана од кандидатда.
    Во моментов најубвао земи си од вагиналетите кои се на природна база(кантарион или алое за побрза епителизација), а се навистина ефикасни, или пак ако имаш дома масло од кантарион стави си на тампoн и така 4 - 5 дена пред спиење. Ова се разбира додека не се консултираш со друг доктор.
     
  17. sanjuskicka

    sanjuskicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    vaka sega imam problem mi rekoa deka imam ranicka na grloto na matkata i koristev vaginalni canesten 3 megutoa namesto tri jas iscelo zedov sest t.e gi koritev 6 dena posle sestiot den mi se pojavi i malku krv prestanav da gi stavam cepcinjata dva dena i nemase nisto a potoa mi prepisaa ROJAZOL vaginalni isto.i koga gi staviv pak pocne da mi se pojavuva krv najverojatno od atkata ili od ranickata...sega treba da pravam PAP stom ke mi zavrsi ciklusot? Dali znaete od sto bi mozela da bide taa pojava na krv ? Vi blagodaram pozzz
     
  18. Santo

    Santo Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    sonce ne se sekiraj normalno e da se plasis no
    i jas imav ranicka na grloto na matkata
    mi kazaa na genikolog deka e seriozen problem za mojata neplodnost no eve sega posle 6 meseci lekuvanje so vaginaliti sum bremena okolu eden i pol mesec...znaci opustise i ne misli na toa se ke bide vo red..ranata e faktor na nervoza ili nastin..ke ti pomine :hai:
     
    На Mirka_Miki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    procitav mnogu mislenja i problemi, i mene na pregled mi kazaa deka imam ranicka na grloto na matkata , papot pokaza candida i INFLAMACIJA , doktorkata mi rece deka ne e nisto strasno , stavam vaginaleti polyginax , dali nekoj znae sto e toa INFLAMACIJA kako sum ja dobila zasto doktorkata nisto ne mi objasni, fala odnapred. napraviv i kolposkopija i exo nemam cisti ili sl , samo me maci taa ranicka ja imam veke 3 god i do sega sum nemala problem osven sto ovoj mesec mi kasnese mesec dena :(
     
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    инфламација на наш јазик значи воспаление. тоа значи дека си имала некое воспаление или нешто слично кое ја актвирало кандидата и довело до можно каснење на месечниот циклус. бар мое мислење. ете ти со апчињата ќе го стабилизираш и средиш. односно тоа воспаление ќе го намалиш.