1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реален VS Виртуелен живот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bah, 10 јануари 2015.

  1. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Можеме да се посветиме на реалниот живот отколку на виртуелниот, има и начин за тоа. Секогаш постои начин.
    Најпрвин можеме да ги деактивираме профилите од социјалните мрежи, сме функционирале и без нив.
    Јас повеќе се фокусирам на реалниот отколку на виртуелниот живот.
    Можеби на изглед е тешко да се одвикнеме од виртуелноста но не е, јас еднаш успеав зошто да не пак?
    Се вратив од други причини кои не би ги набројувала. Но навистина сум загрижена за оние кои живеат во виртуелноста, посебно за моја пријателка. Ама друг пат за тоа.
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    За да видиме колку сме реални и исти во реалниот и виртуелниот живот, треба да си направиме тестирање. Побарајте од неколку членови овде да ве опишат, ама не опишување во смисла сонце си, срцка си, паметна си, читаш книги, гледаш филмови... Опис за тоа како ве гледаат во реалниот живот. Дали сте избувливи, дали сте срамежливи, дали се сепнувате пред да кажете мислење. Од рандом членови на кои нема да им биде важно што ке помислите, туку, чисто, даваат опис на вас за тоа какви сте во реалноста на база на пишаното тука. И тоа прочитајте си ги на глас. Или прочитајте на некој кој ве знае во реален живот, а не ве знае тука, и нека ви каже дали е тоа така.

    Ќе видите дека нема да се препознаете. Ве предизвикувам да пробате.

    Не значи дека тука лажеме, дека сме сите дијаметрално спротивни, но дека не сме исти. За жал форумов нема собиранки за да го осетите разочарувањето кога некој ке го запознаете во живо или чудењето за некој за кој сте мислеле дека е истиот па да испадне срце човек.

    Тука се расправаш до бескрај оти немаш што да изгубиш, со другарка ти ако се расправаш како тука, ке мораш да ставиш крај на другарството. Тука можеш да покажуваш колку фина вујна си и правиш крофни, а дома манџа не виделе, не па крофни. Тука можеш да лажеш, во реалноста не. Тука можеш да си со црвена коса, долги нозе, студент, со две сестри, кавгаџија или ладен човек. Риалити чек - смеѓа, ниска и дебела, со еден брат, средношколка, која со никој не се кара и плаче за секоја ситница. Тука пишуваш на темата Самоубиство како сакаш да се мавнеш од 12 спрат, дома те гледаат насмеана како црташ кругови во тетратката. Ноуп, никој не е ист во виртуелен и вистински живот.

    Добра тема.
     
    На Limpan, eloves, angelche16 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Normalno na relaniot majka,sopruga najubavo :)
    Ponekogas slobodnoto vreme go koristam za forum i slicno da se pokomentirat nekoi temi ili da se procita nesto novo,samo toa.
     
  4. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Се согласувам со Теси , одлично си кажа , јас лично некои феминки што запознав да ти кажам се разочарав колку се една личност на форумов а друга во живо , буквално , и тогаш реков веќе не запознавам , доста е разочарувања :(
    али мислам дека тоа повеќе важи само за женските личности на форумов , за мажите си е исто мање-више , јас на пример, тапа сум на форумов и тапа сум во живо (facepalm) , нема што да менуваме :wasntme:
     
  5. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Мислиш со Чка? :lol: Инаку за скроз исто, ни сами дома и со гости не сме скроз исти, не па во виртуелниот свет.
     
    Последна измена: 14 јануари 2015
    На Limpan, Teodora*, Peppermint и 4 други им се допаѓа ова.
  6. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Малку избега цела работа од контрола со life streaming моментите на инстаграм.... и тоа ич не ми се допаѓа!
    Имам братучедка 4 години што е помала, уствари цела нејзина генерација е опседната со совршенство. Бевме заедно на викенд ко демек да избегаме од гужвите од Скопјево. Наместо одмор 1 ден се срчкавме за глупости, и сеа сфакам кој притисок им го ствараат на децава социјалните мрежи. Го испуштаат моментот додека се некаде со едитирање на слика. И чекање на лајкови!
     
  7. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Помеѓу виртуелниот и реалниот живот,дефинитивно сметам дека требаат луѓето да му обврнуваат повеќе внимание на реалниот.
    Неможе ниедно дружење,споделување убави моменти,правење работи што ги сакаме во реалниот живот и сл. да бидат заменети со ова тука и др. социјални мрежи.
    Што е до мене јас сум сосем иста како во виртуелниот свет така и во реалниот.Воопшто немам проблем со тоа овие луѓе тука да знаат која сум и што сум.Со доста феминки што се запознав тука се имам и на facebook и немам проблем со тоа да знаат како се викам,од каде сум,со што се занимавам и сл. од таа причина што сум истата таа и тука што се претставувам,само под анонимно име,како што сме и сите. :)
    Во зависност од времето што ми е на располагање се уклучувам тука и сакам да споделувам искуства,да прочитам различни мислење и секако колку можам да помогнам.А и секако немам ништо против да склопувам нови пријателства.
    Сум за виртуелниот свет,социјалните мрежи..,се додека се користат како што треба,без злоупотреба и умерено.
    Мразам луѓе кои се болно зависни од социјалните мрежи,а и конкретно од форумот и кои ја сватиле неговата намена сосем погрешно. Се вдомиле да не кажам на форумот и си го направиле како местенце за лечење комплекси,подбуцнувања разни,а што е најлошо и еден куп лажги.Ставаат слики симнати од интернет во темите каде е нагласено да се ставаат свои лични фотографии,се вклучуваат во секакви дискусии и сосем сигурни во себе даваат совети и паметуваат,а уствари немаат никакво знаење и упатеност во истото.Има такви луѓе и во реалниот свет секако,завидни,полни со омраза,немаат свое јас,повеќе маски кријат зад своето лице,но тука некако полесно им е тоа да го искажат и повеќе им излегува на виделина,затоа што на некој начин не се плашат од различни предрасуди и за тоа дека ќе бидат осудувани,бидејќи тука никој не ги знае ни кои се ни што се.
    Но тоа е нивен живот секако и секој има право и слобода да се преставува како сака,да лаже,да лечи комплекси и сл.Таквите само излегуваат смешни и мизерни и ништо повеќе од тоа. :)
     
    На eloves, simoncelicius, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Razlikata vo nijansi ne e razlika za spomenuvanje.A za drugoto se nadevam deka toj sto si ja ima muvata na kapata ne zatoa veli ish.
    Inace ubavo rece Tessie,so domasni i so komsii ne sme isti.

    So edna licnost od ovde koga za prv pat zapocnuvame komunikacija sigurno deka ne sme isti kako na 30ta..ama toa e isto i vo virtuelniot svet i vo realniot.
    Nema valjda po doma da slusam Ceca a tuka AC DC....mozebi nekoi mozat ama ne gledam nisto fajde od toa.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Прости што те цитирав без особена причина, туку сакав само да го потенцирам твоето мислење и да ти се заблагодарам што си мегу ретките што ја погодија суштината на она што го мислев кога ја поставував темата. Многу убаво и сликовито опишано и не ја смалува твојата вредност со тоа што ја кажа вистината во споредба со оние кои побрзаа да се пофалат како они се буквално исти и во приватниот и виртуелниот свет, неразмислувајки токму за овие факти. БРАВО.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    @Cka Зачна една нова перпектива во дискусијава.
    Што со оние кои можеби во реалниот свет глумат и се кријат позади маските и фасади на совршен живот а на форумот дискутираат за проблеми од здравствен, љубовен ..или друг карактер. Т.с проблеми и тематики со кои вистински се соочуваат а немаат храброст да ги споделат..

    За другата страна на ставањето маски...кога ќе се одлогираш од форумот.
     
    На Barbie20, Annath, Hipster и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Ima poveke perspektivi temata.Sto so onie sto si glumat nasekade..
    Nema konkretiziranje ovde e striktno taka a vo realniot zivot e obratno.

    Bah ako nekoj ne razmisluva na ist nacin kako i ti,toa ne znaci deka site tie izbrzale i ne ja sfatile poentata na tvojata tema.
    Ako e za taka vo naslovot stavi vo zagrada(samo za istomislenici kako pocetniot post) :D
     
    На mirandaa и danichap им се допаѓа ова.
  12. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Различна сум и во реалниот и во виртуелниот живот, се зависи од моето расположение. Мојот реален живот има поголемо влијание врз мојот виртуелен живот, ретко е обратно.
     
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    За мене форумот е место каде може да се биде искрен. Нема потреба од лажење. Во реалниот живот не глумам, туку ги премолчувам проблемите заради кои некои луѓе би ме " изеле". Со една феминка лично се знам, еден комшија и една колешка се вклучуваат, ама псевдонимите не ги знам. А од пишувањата тука мислам дека една личност препознав, познаничка.
     
  14. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Тоа ми беше муабетот, знаеме нешто многу повеќе од тоа како се претставува личноста во реалниот живот, всушност знаеме што крие длаболко во себе. Знаеме за жената која спие во прегратките на комшијата, а мажот не е ни свесен за тоа или пак жената која фантазира да има секс со шефот или девојката што иако е во врска а сеуште фантзира за својот бивши од пред десет години, навидум обичната домаќинка која има валкани фантазии и ред други.
    Интересно место е форумот.
     
  15. love.a7x

    love.a7x Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    112
    Виртуелниот живот не уништува. Го запоставуваме реалниот живот, реалноста преминува во виртуелност. Луѓето уште малку и ќе станат роботи.. :|
     
    Последна измена: 15 јануари 2015
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Ако кажам дека не сум зависна од интернетот, ќе ве излажам.
    Голем дел од слободното време го поминувам на компјутер, на интернет. На тој начин се релаксирам, се ослободувам од секојдневните обврски кои ме опкружуваат.
    Не седам на фејсбук 24/7, ретко се вклучувам, понекогаш да видам што е ново, и доколку треба да контактирам некого. Не се чекирам, никогаш го немам направено тоа, ниту пак планирам.
    На форумов не пишувам којзнае какви мислења, па да си креирам идеална личност каква што би посакувала да бидам, а всушност сум далеку од тоа.
     
  17. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Пoвеќе се кoнцентрирaм нa реaлниoт живoт, aмa искренo нa виртуелниoт ми е пoубaвo и знaм декa тoa не е вo ред. Јaс сум срaмежливa, мнoгу ми е тешкo дa се вклoпaм некaде, сo некoи луѓе. Срaм ми е дa се пoкaжaм вo вистинскo светлo, се плaшaм декa ќе ме oсудувaaт и исмејувaaт. Нa итернет не ми е стрaв oд тoa, мoжaм дa прaвaм штo сaкaм. Имa местo зa секoј, нa некoи стрaни кaкo reddit, youtibe, 9gag, tumblr, weheartit се вклoпувaм пoдoбрo oткoлку нaшкoлo нa пример. Нa интернет мoжaм дa нaјдaм мнoгу рaбoти штo ме интересирa, знaејќи декa не сум единственaтa штo јa интересирaaт тaкви рaбoти и имa други кaкo мене. Секoј нa интернет е дoбредoјден, a aкo не ти се свиѓa нештo, мoжеш еднoстaвнo дa не oдиш нa тaa стрaнa..
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.053
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    Виртуелниот живот не е живот, туку губење време.
     
    На Lunadeeztac му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Иста сум и во реален и во виртуелен свет само што во реалниот сум позатворена и не споделувам толку лични информации како тука, освен на поблиските.
    Се трудам да посветам повеќе време на реалниот живот, со дечко ми имаме правило на кафе да не користиме телефон или тие саати дур сме заедно, освен ако не сакаме да се сликнеме, но тоа да не одземе повеќе од 10мин максимум. Со него ми е најубаво. Другите знаат да дремат на тел повеќе, поготово со некои со кои немаме многу муабет или да земат да ми покажуваат кој кај бил, со кого бил, нагласувам да не користиме телефони ама...
    Тоа е што е, веќе се помиривме дека технологијата ни зазема голем дел од животот.
     
    На Limpan, BlackMistery и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Кога имам обврски или шетам, го занемарувам виртуелниот, кога сум слободна и немам некои обврски, си дозволувам да си го опуштам мозокот со дискусии на форум, сепак ми е онака релакс занимација.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.