1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за АЈВАР

Дискусија во 'Рецепти' започната од ladymici, 9 септември 2012.

  1. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Mа ја пред некој ден цела тегла изедов за вас не знам, дури и
    фецесот
    ми беше црвен :rofl: :rofl: :rofl:
    Eдит - A тоа малиџано мене не ми е вкусно, а за купечки ајвар да не правиме муабет :puke:
     
  2. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Во мојот дом ајварот се прави вака на пример 40 кг пиперки се печат и се лупат чистат и на крајот нормално се мелат е ние не ги оставаме да се цедат бидејки од не цедени иде повкусен.Можи вистина повеке треба пржење ама за резултат на тоа ајварот е 5 ка.Е откако ке започне да се пржи му додаваме 1масло попосле ко ке го упие усте едно е на пример од прилика2 и пол кила масло.Ајварот е готов кога ке почне да се гледа дното на шерпата кога ке тргнеш со лажицата или поточно незнам дали ме свакјате кога ке се дели од шерпата.Пред ваѓање му тураме сол по потреба
    за сол се пробува ладен
    еден финџал шеќер и еден финџал винска киселина а може и бела но со винска е по вкусно и може лук по желба и малу магданос и тоа по желба.
     
  3. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Mене тој едниот татко ми ми го направи у село, 20 пати се покајав :( ич, ама ич не го погодиле, ејјј, што очекувам јас од татко ми бе!!!
    околу 25 тегли, ама ајде ќе се јаде некако то је то.
    Aма затоа сега, 30 кила пипер направивме, со 6 големи модри патлиџани, и плус 200гр сенф ние ќе му туриме на крај за шмек, ах ах, мераци 8)
    уште се пржи не знам колку тегли ќе се, битно мерачки се, а не ко ајварот од тато |(
     
  4. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    помина сезоната ама ке притреба за догодина само пиперки црвени да се излупат и се цедат преку ноќта сабајлето се мелат и се прзи на зејтин..се достава зејтин постепено како мешаш пред крај ставаш шеќер,сол по вкус и малку оцет а за малиџаното се е исто само што ставаш модри патлиџани и сенф малку превкусни се јас и тоа и тоа мн ги сакам мммммммм
     
  5. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Црвен пипер- ајварски околу 50 килограми ( кој колку сака пишувам пример )
    десетина килограми модар патлиџан
    и околу 5-6 килограми моркови
    и околу 2-3 килограми зејтин.
    и сол по желба
    се печат патлиџаните и пиперот , се лупат и се вадат семки. се мелаат и се вари морков и тој се мела.
    Се става во шерпа со солот и зејтин но зејтин постепено по едно кило во текот на целото варење ке го ставите целиот.
    Ајварот е готов кога веке ке престане со прскањето или кога ке почне да се оделува од шербата кога ке стане мазен за мачкање
     
  6. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки