1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за бебешка храна

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 8 мај 2010.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.754
    Допаѓања:
    137.473
    Пол:
    Женски
    праска и кајсија не обарувам само ги лупам и блендирам.
    пробајте морковче и комб инации морковче со тоа што досега сте пробале.тиквичка можеш исто да дадеш од зеленчук.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Кај нас алергијата на праска се покажа такс што се нафрли на устата со пликови и на вагината.покрај стандард симптомот нафрланје и црвенило на кожата,алергијата често се
    Манифестира и со сува кашлица,чешанје на носето,дијареа и во потежок случај отежнато дишење
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Worried тоа се мислев за јаболкото бидејки е тврдо па дали да ја варам,нели за кашичка да се направи си викав мора да ја варам ама дали е до ред така :?: па нареден пат така ке ја направам. Ти благодарам за одговорот.

    Инаку ние не забележавме ништо чудно од овошјата што ги пробавме па натака ке продолжиме а потоа ке почниме по малце со зеленчук :)
     
  4. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    На последната контрола докторката ми рече да воведам месо, жолчка, житарки и млечни производи. Јас почнав со месо, планирам за недела-две и жолчка да воведам, ама за житаркиве и за млечниве производи ништо не ми кажа што-како.
    Инаку синко има 6 месеци и до сега имаме само 2 оброка и плус сокче давам.
    Со што да почнам од житарки? се даваат како трет оброк или? HELP! :^)
     
  5. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Јас давам ориз и овесни снегулки и ги блендирам со секое можно овошје. Бебуш ги обожава. Овесните снегулки само неколку минути во врела вода колку да омекнат, а оризот го варам на тивко подолго време.
    Сега купив млечна каша на хип со 5 вида житарки. Ја имаш во зегин околу 150 денари е кутијата за од 6 месеци па нагоре. :)
     
    На nene88 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Дона, сакав да те прашам, ова што вариш ориз-мислиш на обичен бел ориз па го додаваш во овошје??
    Зашто јас користам житна каша на Хипп ха база на ориз (ја давам како оброк) а обичен ориз избегнувам зашто тешко ми се пасира па знае да му залетне.
     
  7. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Јас имам купено 5-6 врсти житни каши од Зегин. Од Хипп и од Нестле.Од Хипп се раствараат со вода а на Нестле со вештачко/мајчино млеко. Има доста врсти, комбинации на жита, ориз, жита со овошје. Се препорачува 1-2 оброка дневно на база на жита а на самата кутија наведено е за која возраст колку количина се прави. Е сеа зависи од бебето, моето повеке од пола доза не сака да јаде и јас толку му правам. А исто имаш и Фрутолино, Рижолино итн ама јас ги избегнувам бидејки содржат шекер, овие што ги земам од Хипп и Нестле се без шекер,
    За млечните производи не мора да чекаш, почни по малку кисело млеко или јогурт. Јас давам јогурт со малку лепче (некогаш и жолчката ја мешам внатре). некогаш и само малку јогурт да се напие.Инаку користам битолски јогурт-розевиот.(не по нечија препорака, јас го пијам тој а и бебчо го сака). Имам прочитано дека треба да се почне и со несолено сирење ама јас уште немам дадено. Инаку сме 8 месеци.
    Се надевам ти помогнав :D
     
    На nene88 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Да мила обичен ориз давам. Го блендирам заедно со овошјето, а не посебно можеби затоа убаво се блендира немам кој знае каков блендер. Се случува и кај мене да остане некое поголемо парченце, но ете до сега немало проблем со тоа. Пробај сварениот ориз заедно пример со праската да блендираш.
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки има и мелен ориз, кога ќе се свари како пудинг е. Не е скап 20-30 мкд е.
     
  10. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Имам едно прашање, кога почнавте да давате ориз 3 дена чист му дававте или може од 2 ден да му мешам со овошје?
     
  11. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите за советите :) Појадувавме праска со ориз :) Ориз воведов одамна, прашањето ми беше повеќе за другиве житарки ( утре ќе пробам со овесни снегулки да му направам кашичка )

    Инаку се воведувам прво 2 дена чисто, па потоа во комбинација со нешто друго.
     
    На Melinara му/ѝ се допаѓа ова.
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ако има алергија ќе покаже одма, ама нели првиот ден даваме лажичка две, вториот повеќе, јас би мешала минимум од третиот ден.
     
    На Melinara му/ѝ се допаѓа ова.
  13. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Zdravo mamicki, pls od poiskusnite baram sovet, vaka naskoro ke pocnam na sinko da mu voveduvam cvrsta hrana, sega sme seuste na vkusuvanje, ovosni, zelencukovi kasicki po nekolku lazicki dnevno, sinko ke polni 6 meseci, ne go brzam no sakam da se podgotvam i ke ve molam za ovaa vozrast i za pocetok so sto i kako treba obrokot da mu go voveduvam, ke moze sekoja od vas u inbox da mi pise predlog so dnevno meni, dorucok, rucek, vecera, so cas za hranenje, zosto sama sum nemam pomos od nikoj, nikoj nemam koj da me posovetuva a pedijatrite vo mojot grad ne gi biva za nisto koga i da pojdam nemaat vreme vo guzva se, slusnav imalo i nekoja kniga za bebeski kasicki za odredeni vozrasti, kazete mi kade mozam da ja najdam, fala odnapred na site
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Емилија ако тек сега почнувате со дохрана тогаш е рано да очекуваш мени да имаш :) на почетокот се дава по неколку лажички па по потребите на бебо ке си зголемува тоа самото на пола тегличка па на цела.зависи колкав јадач ке биде бебето.Прво воведуваш овошје:јаболко круша слива...една намирница ја даваш три дена за да не појави алергиска реакција.Ако е се во ред пак воведуваш нова намирница даваш три дена од неа.По лажичка две на почеток се доволни да видиш како реагира.Ке ги вариш по малце па во блендер.Од зеленчук прво се дава компирче морков блитва и тиквица.Исто даваш се посебно па правиш после комбинации.тоа е тоа за почеток :) сол и шекер не ставај во ништо
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Како почнавте со зеленчук со што најпрвин и како го правевте?
    Ние веке јадеме еднаш на ден овошје.
    Емилија за мену е рано накај 8 месец ми кажа педијатрата а до тогаш најпрвин овошје и зеленчук со проба а потоа еднаш на ден и потоа мени да имат.
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Со првото дете кога почнав со зеленчук прво дадов морков, ама ич не го сакаше, потоа дадов брокула со ориз ( ориз имавме воведено), компирче, млада тиквичка ( кога ќе се свари лесно се меша со друго, на пр.компирче). Не беше нешто воодушевен, ама кога воведов кисело млеко се јадеше, ставав по едно лажиче и ги обожаваше сите јадења.понатаму може спанаќ, блитва, пашканат, карфиол.....
     
  17. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    јас сум збунета малце пред некој ден го носев синко на вакцина и и кажав на докторката дека почнаме со дохрана по малку дека имаме пробано јаболче банана компир морков тиквичка ориз и дека сакам да пробам со праска кајсија и ми рече тие две овошја послем година :?: и стварно незнам што да правам ми рече дека можи брокула да воведам сега круша цреша вишна и баш ме збуни
    што ми викате вие за праска и кајсија а баш сега ги има свежи иначе за девет дена ке полниме 6 месеци а послем шест месеци ми рече можи спанајк да дадам ве молам за совет
     
  18. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    emi kako pa od hipp ima kasicki i sokovi od praski i kajsii za 4 meseci, eve jas na pr veke tri dena davam praska i nema nikakvi negativni reakcii
     
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Варено компирче се гмечи со малце млекце и така давате? Исто и морков или?
     
  20. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    moze i so vodata vo koe se varelo
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.